• Programme Groups:

ECAC – European Conference on Applied Climatology (ECAC)

Programme Group Chair: Ingeborg Auer

MC – Monitoring climate and climate change

MC1

Climate monitoring; data rescue, management, quality and homogenization
Convener: Manola Brunet-India  | Co-Conveners: Ingeborg Auer , Victor Venema , Dan Hollis , Hermann Mächel 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 14:00–18:30  / Room Nadir
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Front

MC2

Spatial Climatology
Convener: Ole Einar Tveito  | Co-Conveners: Mojca Dolinar , Christoph Frei 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 08:30–13:00  / Room Nadir
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Front

MC3

Historical climatology and paleoclimatology
Convener: Rudolf Brazdil  | Co-Conveners: Fidel González-Rouco , Ricardo García-Herrera 
Orals
 / Wed, 08 Oct, 14:00–16:00  / Room Tycho
Posters
 / Attendance Wed, 08 Oct, 16:00–17:00  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Back

ASI12/MC4

Phenology and agrometeorology (co-organized)
Convener: Elisabeth Koch  | Co-Convener: Josef Eitzinger 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 08:30–10:30  / Room Taurus
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Right Front

ASI10/MC5

Urban Climate (co-organized)
Convener: Martin Wattenbach 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 08:30–12:41  / Room Tycho
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Right Front

UC – Understanding processes and climate change

UC1

Climate change detection, assessment of trends, variability and extremes
Convener: Albert M.G. Klein Tank  | Co-Conveners: Martine Rebetez , Monika Lakatos 
Orals
 / Mon, 06 Oct, 14:00–19:00  / Room Zenit
 / Tue, 07 Oct, 08:30–10:00  / Room Tycho
Posters
 / Attendance Mon, 06 Oct, 16:00–17:00  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Left Front
 / Attendance Tue, 07 Oct, 10:30–11:30  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Left Front

UC2

Climate prediction and scenarios on decadal to centennial timescales
Convener: Christof Appenzeller  | Co-Conveners: Clare Goodess , Jean-Pierre Céron , Martin Widmann 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 16:30–18:30  / Room Zenit
 / Fri, 10 Oct, 08:30–13:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Fri, 10 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Back

UC3

Climate forecast verification
Convener: Pertti Nurmi  | Co-Convener: Caio Coelho 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 14:00–16:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Fri, 10 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Back

UC4/SE3

Global and regional reanalyses (co-organized)
Convener: A. K. Kaiser-Weiss  | Co-Conveners: Leopold Haimberger , Ge Verver , Dick Dee , Eric Bazile 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 08:30–13:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Back

UC5

Synoptic climatology
Convener: Radan Huth  | Co-Convener: Rasmus Benestad 
Orals
 / Tue, 07 Oct, 10:00–13:00  / Room Tycho
Posters
 / Attendance Tue, 07 Oct, 10:30–11:30  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Left Back

ASI2

Meteorology, climate and space weather: science, applications and coordination
Convener: Mauro Messerotti  | Co-Conveners: Annika Seppälä , David R. Jackson , Suzy Bingham 
Orals
 / Fri, 10 Oct, 08:30–13:00  / Room Nadir
Posters
 / Attendance Fri, 10 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Right Back

SE – Research and services for socio-economic sectors

SE1/CE6

Creating national and regional climate services in Europe through partnerships (co-organized)
Convener: Clare Goodess  | Co-Conveners: Mark McCarthy , Tanja Cegnar , Ge Verver , Christof Appenzeller 
Orals
 / Wed, 08 Oct, 14:00–16:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Wed, 08 Oct, 16:00–17:00  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Back

SE2

Host topical session: From climate science to climate services: CORDEX
Convener: Tomas Halenka  | Co-Convener: Daniela Jacob 
Orals
 / Tue, 07 Oct, 08:30–11:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Tue, 07 Oct, 10:30–11:30  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Left Back

UC4/SE3

Global and regional reanalyses (co-organized)
Convener: A. K. Kaiser-Weiss  | Co-Conveners: Leopold Haimberger , Ge Verver , Dick Dee , Eric Bazile 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 08:30–13:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Left Back

SE4

European collaborative projects towards climate services
Convener: Carlo Buontempo  | Co-Conveners: Chris Hewitt , Francisco J. Doblas-Reyes 
Orals
 / Tue, 07 Oct, 12:00–13:00  / 15:30–17:30  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Tue, 07 Oct, 10:30–11:30  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Left Back

SE5

GFCS: services developed for (climate) vulnerable areas with a focus on non-European regions.
Convener: Filipe Lúcio  | Co-Convener: Aryan van Engelen 
Orals
 / Wed, 08 Oct, 08:30–13:00  / Room Zenit
Posters
 / Attendance Wed, 08 Oct, 10:30–11:30  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Left Back

SPS3/SE6

ECAC Symposium: The challenge of Climate Services: bridging the gaps (co-organized)
Convener: Ingeborg Auer 
Wed, 08 Oct, 16:30–18:00  / Room Zenit

CE2

Adaptation to climate change
Convener: André Jol  | Co-Convener: Tanja Cegnar 
Orals
 / Wed, 08 Oct, 09:00–13:00  / Room Taurus
Posters
 / Attendance Wed, 08 Oct, 10:30–11:30  / Display Mon, 06 Oct, 09:00–Wed, 08 Oct, 13:00  / Meridian Right Front

CE3

Communication of uncertainty in seasonal prediction and climate projection
Convener: Haleh Kootval  | Co-Conveners: Anca Brookshaw , Tanja Cegnar 
Orals
 / Thu, 09 Oct, 16:30–18:30  / Room Tycho
Posters
 / Attendance Thu, 09 Oct, 10:30–11:30  / Display Wed, 08 Oct, 15:00–Fri, 10 Oct, 14:00  / Meridian Right Front