Programme Groups

ESSI – Earth & Space Science Informatics


ML1
Arthur Holmes Medal Lecture by David Gubbins (co-listed)
Convener: G. M. Ganssen 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 18:15–19:00 / Room D
ESSI1
International Informatics Collaborations and Projects
Convener: M. Ramamurthy  | Co-Conveners: S. Nativi , Miller 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–19:00 / Room 2
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI2
EU - Africa Cyberinfrastructures
Convener: M. Petitdidier  | Co-Conveners: Rabiu , Barton 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room 7
ESSI3
ESSI Education and Public Outreach
Convener: M. Messerotti 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI5
Informatics in Oceanography
Convener: G. M. R. Manzella  | Co-Convener: Balopoulos 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI6
Earth System Modeling: Strategies and Software
Convener: R.G. Budich  | Co-Convener: R. Redler 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 17:30–19:00 / Room 36
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
GI4/ESSI7
General System Design, Image Processing and Data Infrastructures (co-organized)
Convener: W. Schmidt  | Co-Convener: J.-L. Josset 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
ESSI8
Data Preservation and Long Term Access
Convener: W. Som de Cerff  | Co-Convener: S. Nativi 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
ESSI9/10
Information and services technologies for Earth and Space Sciences
Convener: S. Nativi  | Co-Conveners: P. G. Marchetti , S J D Cox , Andrew Woolf , B. A. Domenico 
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–19:00 / Room 7
 / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI11
Semantic Interoperability, Knowledge and Ontologies
Convener: Stock  | Co-Conveners: P. Fox , S. Fiore 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–15:14 / Room 7
ESSI12
Collaboration Technologies, Social Networking and Web 2.0
Co-Conveners: M. Ramamurthy , P. Fox 
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI13
Geosciences Applications on Grid and HPC
Convener: Lecca  | Co-Conveners: P. Fox , M. Petitdidier 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 36
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI14
Grid for Geosciences applications
Convener: H. Schwichtenberg  | Co-Conveners: P. Mazzetti , W. Som de Cerff 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 36
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y
ESSI15
State of the art Visualization in Geosciences
Co-Convener: M. Ramamurthy 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room 7
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Halls X/Y