Programme Groups

PS – Planetary & Solar System Sciences


ML3
Alexander von Humbold Medal Lecture by Rafael Navarro-González
Convener: G. M. Ganssen 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 16:45–17:30  /
ML5
Hannes Alfvén Medal Lecture by Lev Zelenyi for Albert A. Galeev
Convener: I. Dandouras 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–14:15  /
PS1.1
Exploring the Solar System: Missions and Techniques and a stakeholder approach
Convener: C. Muller  | Co-Conveners: P. Falkner , B.H. Foing , N. Peter , P. Ehrenfreund 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
PS1.3
Experimental Planetology - Space simulations in laboratory
Convener: L. Colangeli  | Co-Conveners: K. Seiferlin , D. W. G. Sears 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–18:55  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS2
Open Session on Terrestrial Planets
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: J. Benkhoff 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS2.2/BG7.3
Astrobiology, Mars and robotic exploration (co-organized)
Convener: F. Westall  | Co-Convener: C. Muller 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 16:15–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
PS2.5
Mercury
Convener: J. Benkhoff  | Co-Convener: U. R. Christensen 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
PS2.6
Mars Science & Exploration
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
PS2.8
Lunar science and exploration
Convener: B.H. Foing 
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /
PS2.9
Atmospheres of terrestrial planets
Convener: W.J. Markiewicz  | Co-Convener: F. Montmessin 
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.1/PS2.10
Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: M. Balme  | Co-Conveners: A. Bargery , C. Gallagher , S. Gupta 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GD13/GMPV9/PS2.11
Composition and mineralogy of terrestrial planets and the Moon: new constraints from experiments, modelling, and space missions (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: W. van Westrenen  | Co-Conveners: M. Koch-Müller , E. Tronche , R. Ziethe 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS3.0
Outer planets and satellites
Convener: A. Coustenis  | Co-Convener: S. K. Atreya 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
PS3.2
Satellites and rings
Convener: C. Ferrari  | Co-Convener: L. Spilker 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST8
Generation and propagation of field-aligned currents in magnetospheres
Co-Conveners: R. J. Strangeway , R. Nakamura 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
PS4
Small Bodies and Dust
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
PS5.0
Planetary Plasma Physics
Convener: E. Kallio 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ST4/PS5.1
Large-scale solar wind structures and their impact on Earth and other planets (co-organized)
Convener: B. Lavraud  | Co-Conveners: J. Borovsky , A. G. Wood 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
ST6/PS5.3
Theory and simulations of solar system plasmas (co-organized)
Convener: J. Büchner  | Co-Convener: G. Belmont 
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
PS6
Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions
Convener: P. H. M. Galopeau  | Co-Convener: M. Y. Boudjada 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
PS7
Spectroscopy and Radiative Transfer in Planetary Atmospheres
Convener: J. Martín-Torres  | Co-Conveners: J.-M. Flaud , D. Crisp 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
PS8
Extrasolar planets and planet formation, exoplanetary magnetospheres and radio emissions
Convener: J. Cho  | Co-Conveners: D. Winterhalter , A. Hatzes , A.M. Krot 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
PS9
Studies of rotation and inner dynamics of Solar system bodies
Convener: Dr. Barkin  | Co-Conveners: N. Petrova , J.M. Ferrándiz 
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
MPRG11/GMPV26/PS10
Planetary cores: dynamical motions, their evolution and effects on the compass' needle (co-organized)
Convener: S. Costin  | Co-Convener: D. Breuer 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
GI2
Atmoshere, Ocean, Meteorological Instruments and ocean observatory instrumentation
Convener: J. Vivekanandan  | Co-Conveners: M. Rose , C. Waldmann 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GI4/ESSI7
General System Design, Image Processing and Data Infrastructures
Convener: W. Schmidt  | Co-Convener: J.-L. Josset 
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GI5
Space Instrumentation
Convener: M. Leese  | Co-Conveners: G. Kargl , P. Falkner 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GI6
Planetary Exploration by Landers and Rovers
Convener: L. Richter 
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GI8
Down hole Instrumentation: Technology and Applications
Co-Conveners: B. Celerier , S. Davies , J. Kück 
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
NP6.6
Astrophysical Turbulence, Shocks and Plasmas
Convener: J. M. Redondo  | Co-Conveners: J-F Haas , L. Sorriso-Valvo 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /