Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics

ML20

Louis Néel Medal Lecture by Mark D. Zoback
Convener: Georg Dresen 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room B10
EMRP1 –  Rock Physics

EMRP1.1

Open session on rock physics
Convener: Georg Dresen 
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP1.3

Thermo-hydro-mechanical coupling and physical properties: implications for natural hazards
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Michael Heap , Olivier Lengliné 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP1.4/SM4.9/TS2.8

Mechanical heterogeneity and their transient evolution along fault zones (co-organized)
Convener: Hiroki Sone  | Co-Conveners: Marcos Moreno , Dietrich Lange 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP1.5

Fluid-rock interactions and transport properties in fault zones
Co-Convener: Giulio Di Toro 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
EMRP2 –  Geomagnetism

EMRP2.1

Lithospheric magnetic anomalies: observation, processing, modelling and nature of sources
Convener: Juha V. Korhonen  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Tamara Litvinova 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.1 / Tue, 09 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

EMRP2.2

Explaining the diversity of planetary interior dynamics and magnetic fields
Convener: Johannes Wicht  | Co-Conveners: Mioara Mandea , Jerome Noir , Enkelejda Qamili , Nadine Nettelmann 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
EMRP3 –  Palaeomagnetism

EMRP3.1

Open session on Geomagnetism and Paleomagnetism
Co-Convener: Patrizia Macrì 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP3.2

Paleomagnetism applied to fold and thrust belts 50 years later; what it is new?
Convener: Emilio L. Pueyo  | Co-Convener: Francesca Cifelli 
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP3.3

Anisotropy of Magnetic Susceptibility: recent advances and novel applications
Convener: Francesca Cifelli 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP3.5

The magnetic environment, and reliability of the signal in sediments
Convener: Ramon Egli  | Co-Convener: Fabio Florindo 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
EMRP4 –  Co-sponsored sessions from other divisions

GD1.2/EMRP4.1/GMPV12/SM6.5/TS11.5

Anisotropy and small-scale heterogeneity in the Solid Earth: Observations, models and implications (co-organized)
Convener: Stéphane Rondenay  | Co-Conveners: Sergei Lebedev , Luca De Siena 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room G10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD8.19 / Wed, 10 Apr, 10:30–11:15 / Room R12 

TS3.1/EMRP4.2

Fluid-rock interaction, deformation mechanisms, deformation thermometry and microstructural development in shear zones (co-organized)
Convener: Luca Menegon  | Co-Conveners: Michael Stipp , Giorgio Pennacchioni , Claudia Trepmann , Philippe Goncalves , Djordje Grujic , Richard Law 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room B1
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GD3.5/CR1.5/EMRP4.4/G6.4/TS10.8

Crustal structure and geodynamic evolution in the Antarctic and Arctic regions (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Convener: Rick Saltus 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Blue Posters

TS2.4/EMRP4.5

Flow in transforming porous media (co-organized)
Convener: Renaud Toussaint  | Co-Conveners: Daniel Koehn , Andrew Putnis , Piotr Szymczak , Bjørnar Sandnes , Patrick Baud , Fabrizio Balsamo , Jérôme Fortin 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

CR5.1

Creep and fracture of Earth and planetary materials: from ice to olivine
Convener: Martyn Drury  | Co-Conveners: Maurine Montagnat , Martin Schneebeli 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

GD1.0

Open Session in Geodynamics (POSTER only)
Convener: J. Huw Davies 
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS1.6

Clay minerals and iron oxides
Convener: Karin Eusterhues 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.4

Novel sorbent materials for environmental remediation
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: David Werner , Hrissi K. Karapanagioti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS1.1

Open Session on Tectonics and Structural Geology
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Convener: Susanne Buiter 
PICOs
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1