bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


PS – Planetary & Solar System Sciences

DM17

Division Meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room Y5

ML4

Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Jonathan I. Lunine
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1
PS1 –  Solar System exploration and techniques

PS1.1/GI2.10

New missions and techniques for planetary exploration (co-organized)PICO Session
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Manuel Grande , Bernard Foing , Kim Reh 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 13:30–14:06 / PICO Spot 1

GI2.8/PS1.2

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Lutz Richter , Günter Kargl , David Mimoun 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS1.3/GI2.13

Nano-satellites deployed from carrier spacecraft - a paradigm shift in planetary sciences? (co-organized)
Convener: Sebastian M. Ernst  | Co-Conveners: Faisal Shahzad , Amara Graps 
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS1.4/GI2.12

Instrument Design and Development (co-organized)PICO Session
Convener: Maike Brigitte Neuland  | Co-Convener: Martin Wieser 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 15:30–16:02 / PICO Spot 1
PS2 –  Terrestrial Planets

PS2.1

Mercury
Convener: Johannes Benkhoff  | Co-Convener: Joe Zender 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.2

Lunar Science and Exploration
Convener: Bernard Foing  | Co-Convener: Harald Hiesinger 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:30 / Room Y2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.3

Mars Science and Exploration: A session in honour of Professors Gerhard Neukum and Colin Pillinger
Convener: Damien Loizeau  | Co-Convener: Olivier Witasse 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room Y5
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.4

Unraveling Mars: insights from mineralogy and geochemistry
Convener: Christian Mavris  | Co-Conveners: Javier Cuadros , Janice Bishop , Jose Miguel Nieto 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.5

Atmospheres of Terrestrial Planets
Convener: Anni Määttänen  | Co-Conveners: Francisco González-Galindo , Emmanuel Marcq 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS3 –  Outer planets

PS3.1

Outer planets, icy satellites and rings
Convener: Athena Coustenis  | Co-Conveners: Glenn Orton , Linda Spilker , Sushil K. Atreya , Jean-Pierre Lebreton , Nicolas Altobelli , Christina Plainaki 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room B14
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:15 / Room Y5
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS3.2

Huygens Probe 10th anniversary session
Convener: David H. Atkinson  | Co-Conveners: Jean-Pierre Lebreton , Athena Coustenis , Ralph D. Lorenz , Olivier Witasse 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS4 –  Small bodies and dust

PS4.1

Comets, asteroids and dust
Convener: Nicolas Altobelli  | Co-Conveners: Matthew Taylor , Padma Yanamandra-Fisher 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS4.2

Rosetta: first results from the prime mission
Convener: Matthew Taylor  | Co-Convener: Stephan ULAMEC 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:15 / Room Y5
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:30 / Room Y5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS5 –  Atmospheric electricity, Plasmas and magnetospheres

PS5.1/ST4.3

Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System (co-organized)
Convener: Philippe Garnier  | Co-Conveners: Aikaterini Radioti , Anna Milillo 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS5.2/ST1.4

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)PICO Session
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 10:30–10:52 / PICO Spot 3

ST1.2/PS5.3

Multipoint observations and modeling of the heliospheric plasma processes and their effects on the planets (co-organized)
Convener: Volker Bothmer  | Co-Conveners: Manuela Temmer , Andrea Opitz , Christian Möstl 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

ST5.2/NH8.7/PS5.4

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application (co-organized)
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Jean Lilensten , ANDRZEJ KRANKOWSKI 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS6 –  Exoplanets

PS6.1

Habitability, observations, formation and dynamics: From the Solar System to ExoplanetsPICO Session
Convener: Daniel Winterhalter  | Co-Conveners: James Cho , Nadine Nettelmann , Helmut Lammer , Doris Breuer , Lena Noack 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 13:30–13:48 / PICO Spot 3
PS7 –  Modelling and experimental work in Planetology

PS7.1

Experimental and theoretical simulations
Conveners: Luigi Colangeli , Javier Martín-Torres  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Erika Kaufmann 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS8 –  Origins and Astrobiology

PS8.1/BG8.1

Origin of life and habitability: From Early Earth to the Solar System and Beyond (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Helmut Lammer , Lena Noack , Emmanuelle J. Javaux , Cedric Gillmann , Jean-Yves STORME , Camille François , C. Szopa , Harald Steininger , Zita Martins 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room Y11
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS9 –  Comparative Planetology

PS9.1/GD3.6/GM10.2/GMPV7.11/TS9.6

Processes in the Solar and Other Planetary Systems - Comparative Planetology (co-organized)PICO Session
Conveners: Stephanie C. Werner , Lena Noack  | Co-Conveners: Alexander Deutsch , Harald Hiesinger , Fred Jourdan , Ana-Catalina Plesa 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 15:30–16:06 / PICO Spot 2

PS9.2/EMRP4.13/GD4.3

Planetary magnetic fields and interior dynamics (co-organized)
Convener: Johannes Wicht  | Co-Conveners: Nadine Nettelmann , Wieland Dietrich 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GD3.1/EMRP4.16/GMPV3.5/PS9.4/SM6.13

Mantle dynamics in the Earth and other planetary bodies (co-organized)PICO Session
Convener: Paul Tackley  | Co-Conveners: Christine Thomas , Stephanie C. Werner , Andreas Stracke 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 13:30–13:48 / 15:30–16:02 / PICO Spot 2

GM10.1/PS9.5

Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: Susan Conway  | Co-Conveners: Matthew Balme , Andreas Johnsson 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:15 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS8.6/PS9.6

3D digital geological models from terrestrial outcrops to planetary surfaces (co-organized)
Convener: Andrea Bistacchi  | Co-Conveners: Laurent Jorda , Matteo Massironi , Sophie Viseur 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GD4.1/EMRP4.14/PS9.8

Earth's core structure and dynamics: observations, models, experiments (co-organized)
Convener: Julien Aubert  | Co-Conveners: Jon Mound , Jessica Irving , Renaud Deguen 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:25 / Room G8
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS8.2/EMRP4.4/GD1.2/GM1.7/GMPV7.12/PS9.10/SSS12.17

200 years of modelling of geological processes (including the Stephan Mueller medal lecture by Evgueni Burov) (co-organized)
Convener: Vincent Strak  | Co-Conveners: Louis Moresi , João C. Duarte , Wouter P. Schellart , Dietmar Müller , Jason Phipps Morgan , Fabien Graveleau 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
PS10 –  Co-listed Sessions

GD8.1/TS8.9

Recent advances in Geodynamics: Computational methods and applications
Convener: Dave May  | Co-Conveners: Boris Kaus , Roberto Agrusta , Tobias Rolf , Carolina Lithgow-Bertelloni , Harro Schmeling 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM2.1

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Wolfgang Schwanghart , Susan Conway , Tobias Heckmann , Alexander Beer , Jim Chandler 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 10:30–11:18 / PICO Spot 1