Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

PS – Planetary & Solar System Sciences

ML12

David Bates Medal Lecture by Sushil Atreya
Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:30 / Room F1

DM17 ECS

Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15 / Room K2
PS1 –  Solar System exploration and techniques

PS1.1/GI2.8

New missions and techniques for planetary exploration (co-organized)PICO Session
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Manuel Grande , Bernard Foing , Kim Reh 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 2

PS1.2/GI0.2

Instrument Design and Development (co-organized)PICO Session
Convener: Maike Brigitte Neuland  | Co-Convener: Martin Wieser 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

GI2.2/PS1.4 Media

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Günter Kargl  | Co-Conveners: David Mimoun , Maike Brigitte Neuland 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

PS1.5 Media

Science and Technology for the Asteroid Impact & Deflection Assessment (AIDA) mission
Convener: Michael Küppers  | Co-Conveners: Andy Cheng , Patrick Michel , Naomi Murdoch 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
PS2 –  Terrestrial Planets

PS2.1

MercuryPICO Session
Convener: Johannes Benkhoff  | Co-Convener: Joe Zender 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 2

PS2.2

Lunar Science and Exploration
Convener: Bernard Foing  | Co-Convener: Harald Hiesinger 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–19:00 / Room 0.49
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS2.3 Media

Mars Science and Exploration
Convener: Dmitrij Titov  | Co-Conveners: Damien Loizeau , Håkan Svedhem 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room E1
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS2.4/AS4.35

Atmospheres of Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Emmanuel Marcq  | Co-Convener: Francisco González-Galindo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.49
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:30 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
PS3 –  Outer planets

PS3.1 Media

Outer planets, icy satellites and rings
Convener: Athena Coustenis  | Co-Conveners: Glenn Orton , Linda Spilker , Sushil K. Atreya , Christina Plainaki , Jean-Pierre Lebreton , Nicolas Altobelli 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–19:00 / Room E1
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:15 / Room B
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:15 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
PS4 –  Small bodies and dust

PS4.1 Media

Comets, asteroids and dust
Convener: Nicolas Altobelli  | Co-Conveners: Matthew Taylor , Padma Yanamandra-Fisher , Daniel Hestroffer , Lydie Staron 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS4.2 Media

Rosetta
Convener: Matthew Taylor  | Co-Convener: Stephan ULAMEC 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS4.4 Media

New light at Ceres
Convener: M.J. Toplis  | Co-Conveners: M. Cristina De Sanctis , Ralf Jaumann , Andreas Nathues 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:15 / Room 1.61
 / Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
PS5 –  Atmospheric electricity, Plasmas and magnetospheres

PS5.1/ST2.2

Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System (co-organized)
Convener: Anna Milillo  | Co-Conveners: Aikaterini Radioti , Natalia Ganushkina , Philippe Garnier 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:15 / Room 0.49
 / Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS5.2/ST1.9

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.2/PS5.3 Media

Observations, theory and modelling of the heliospheric plasma processes and solar eruptions, and their effects on the planets (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Conveners: Manuela Temmer , Emilia Kilpua  | Co-Conveners: Andrea Opitz , Christian Möstl , Volker Bothmer , Neel Savani , Spiros Patsourakos , Mihir Desai , Hans-Jörg Fahr 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
PS6 –  Exoplanets

PS6.1

Exoplanets: Observations and modelingPICO Session
Convener: Daniel Winterhalter  | Co-Conveners: James Cho , Lena Noack 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1
PS7 –  Origins and Astrobiology

PS7.1/BG8.2 Media

Origin of life and habitability: From Early Earth to the Solar System and Beyond (including David Bates Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Helmut Lammer , Emmanuelle J. Javaux , Lena Noack , Harald Steininger , Zita Martins , Cedric Gillmann , C. Szopa , Jean-Yves STORME , Camille François , Özgür Karatekin , Torrence Johnson 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room F1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
PS8 –  Modelling and experimental work in Planetology

PS8.1

Experimental and theoretical simulationsPICO Session
Conveners: Luigi Colangeli , Javier Martín-Torres  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Erika Kaufmann 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4
PS9 –  Comparative Planetology

GM11.1/PS9.2/SSP3.17/SSS9.2 Media

Aeolian Processes and Landforms (both on Earth and other Planets) (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: John Gillies , Matthew Baddock , Clement Narteau , Sebastien Rodriguez , Antoine LUCAS , Lydie Staron , Sylvain Courrech du Pont , Greg Okin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–11:45 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM7.1/PS9.3

Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: Susan Conway  | Co-Conveners: Matthew Balme , Andreas Johnsson , DAVIDE BAIONI 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GD3.1/PS9.4/SM6.12 Media

Mantle dynamics in the Earth and other planetary bodies (co-organized)PICO Session
Convener: Paul Tackley  | Co-Conveners: Christine Thomas , Stephanie C. Werner , Sébastien Merkel 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 4

TS7.2/PS9.5

3D digital geological models: from terrestrial outcrops to planetary surfaces (co-organized)
Convener: Andrea Bistacchi  | Co-Conveners: Laurent Jorda , Matteo Massironi , Sophie Viseur 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS4.34/PS9.7

Impacts of cosmic dust in the terrestrial and other planetary atmospheres (co-organized)
Convener: John Plane  | Co-Conveners: Jorge Chau , Zoltan Sternovsky 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.36/PS9.8

Airglow layers on Earth and Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Mykhaylo Grygalashvyly  | Co-Conveners: Alessandra Migliorini , Patrick Espy , Erich Becker 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

EMRP2.1/PS9.9/ST4.7 Media

The magnetic Earth: significant features and open questions (co-organized)
Convener: Angelo De Santis  | Co-Conveners: Mioara Mandea , Susan Macmillan , Ingo Wardinski , Roman Leonhardt , Leonardo Sagnotti 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GD4.1/PS9.10

Earth's core structure and dynamics: observations, models, experiments (co-organized)
Convener: Renaud Deguen  | Co-Conveners: Lauren Waszek , Sébastien Merkel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:04 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GMPV5.9/GD2.10/PS9.12/SM6.21

Interdisciplinary perspectives on Mantle Melting and Volcanism (co-organized)
Convener: Maxim Ballmer  | Co-Conveners: Ananya Mallik , John O'Connor , Juliane Dannberg , Catherine A. Rychert 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–19:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2