Programme Groups

ECAC – European Conference on Applied Climatology (ECAC)


MC – Monitoring climate and climate change
UC – Understanding processes and climate change
SE – Research and services for socio-economic sectors
COM – Plenary

MC –  Monitoring climate and climate change
MC1
Climate monitoring, data rescue, management, quality and homogenization
Convener: S. Rösner  | Co-Convener: M. Brunet-India 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 14:00–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI6
Atmospheric measurements from local to regional scale: Fluxes in the climate system (co-listed)
Convener: F. Beyrich  | Co-Conveners: F. C. Bosveld , H. de Bruin 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 08:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
MC2/ASI14
Spatial climatology (co-organized)
Convener: O. E. Tveito  | Co-Conveners: C. Frei , M. Dolinar , D. Hollis , I. Auer 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 08:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
UC –  Understanding processes and climate change
UC1
Climate change detection, assessments of trends, variability and extremes
Convener: A. M. G. Klein Tank  | Co-Conveners: G. Hegerl , M. Lakatos 
Oral Programme  / Wed, 12 Sep, 08:30–10:30  /
 / Fri, 14 Sep, 08:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 14 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
UC2
Climate prediction and scenarios from season to century
Convener: C. Appenzeller  | Co-Conveners: J.-P. Céron , C. Goodess 
Oral Programme  / Mon, 10 Sep, 14:00–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
UC3
Global and regional reanalyses
Convener: G. Verver  | Co-Conveners: L. Haimberger , E. Bazile 
Oral Programme  / Wed, 12 Sep, 11:00–12:15  /
UC4
Synoptic climatology
Conveners: R. Huth , R. Benestad 
Oral Programme  / Fri, 14 Sep, 08:30–12:45  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 14 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
UC5
Climate Change: Learning from the Past
Convener: R. Brazdil  | Co-Convener: F. González-Rouco 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 14:00–16:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI10/UC6
Urban Climate (co-organized)
Convener: K. Fortuniak  | Co-Conveners: U. Ulbrich , M. Wattenbach 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 14:00–16:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI5/CE5/UC7
Biometeorology (co-organized)
Convener: A. Matzarakis  | Co-Convener: T. Cegnar 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 11:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
SE –  Research and services for socio-economic sectors
SE1
Social and economic benefits of meteorological services
Convener: A. Perrels  | Co-Convener: R. Mechler 
Oral Programme  / Wed, 12 Sep, 11:00–12:30  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 12 Sep, 10:30–11:00  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
SE3
Theme day: European Climate Services Capabilities - user needs and communication with stakeholders
Co-Convener: C. Goodess 
Tue, 11 Sep, 08:30–08:30  /
SE3-1
Opening panel session: Users' Needs
Co-Conveners: G. Verver , C. Goodess , T. Cegnar 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 08:30–09:25  /
SE3-2/CE3
Climate services (co-organized)
Convener: D. Hollis  | Co-Conveners: J. Bessembinder , E. Forland , I. Meinke , A. Spekat , Z. Ustrnul 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 09:30–17:00  /
SE3-3
Concluding Panel Discussion: Linking with WMO GFCS
Co-Convener: C. Goodess 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 17:00–18:30  /
COM –  Plenary
COM1
Communication on Climate Change
Co-Conveners: T. Cegnar , R. Benestad 
Oral Programme  / Wed, 12 Sep, 15:30–18:00  /