Search


Days


Programme Groups

IG – Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications

Monday, 20 Apr
SSS38
The molecular biogeochemical fate of terrestrial organic carbon
Convener: K. G. J. Nierop  | Co-Conveners: B. Jansen , Bull 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
Tuesday, 21 Apr
BG1.1
Application of stable isotopes in biogeosciences (co-sponsored by EAG)
Convener: M. E. Böttcher  | Co-Conveners: G. Gleixner , S. Bouillon 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
CL45
Advances in Quaternary Geochronology
Convener: I. Hajdas  | Co-Conveners: G. Duller , A. Lang , T. Kiefer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
IG3
Stable Isotopes in Atmospheric Research (co-sponsored by EAG)
Convener: R. Koppmann  | Co-Conveners: A. Kiendler-Scharr , T. Röckmann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
IG4
Isotopes in tree rings as monitors of environmental change
Convener: R. Siegwolf 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Wednesday, 22 Apr
IG1/GMPV25/SSP21
Stable Isotopes in Geosciences - Open Session (include Blocks of Special Attention; see session description ) (co-organized)
Convener: P. De Groot  | Co-Conveners: Coplen , E. Kerstel , A.-V. Bojar , W. Meier-Augenstein 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
BG5.3
Water isotopes in hydrological processes (co-sponsored by EAG)
Convener: A. Benthien  | Co-Conveners: E. Schefuß , M. Werner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
CL36/IG7
Climate tracers for the present to the deep past: observations, models and proxies (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: A. Paul  | Co-Conveners: G. Lohmann , P. Valdes , G. Ramstein , M. Werner , P. De Groot 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:45  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
IG8
Isotope tracers in catchment hydrology
Convener: Hughes  | Co-Convener: M. Weiler 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Thursday, 23 Apr
BG5.1
Development and application of palaeoproxies in the mollusc shell archive
Convener: Clarke  | Co-Conveners: D. R. Gröcke , B. R. Schöne 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
HS3.1
Subsurface assessment and characterisation of flow, transport, and fate using physical, chemical, and isotopic tools
Convener: M. Elsner  | Co-Convener: E. Bloem 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GMPV18
Carbonate dissolution and precipitation -- mechanisms and isotopic fractionation
Convener: M. Dietzel 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Friday, 24 Apr
GMPV13
Isotope tracers of fluid composition and water/rock interaction (co-sponsored by EAG)
Convener: Dallai  | Co-Conveners: A. Demény , Macpherson 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /