Search


Days


Programme Groups

AS1 – Meteorology

Monday, 3 May
AS1.4
Clouds, Aerosols and Radiation (General Session)
Convener: Johannes Quaas  | Co-Conveners: Andrea I. Flossmann , Andreas Macke 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
AS1.9
The global monsoon system: variability and dynamics
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Pascal Terray , Andrew Turner 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
AS1.17
African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA)
Convener: Christopher Taylor  | Co-Conveners: Harald Kunstmann , Serge Janicot , Béatrice Marticorena , Lorenzo Genesio 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
NP2.5
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Jürgen Kurths 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
OS12/AS1.7
Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
AS1.8
High Resolution Cloud Models
Co-Convener: Xiaopeng Cui 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
AS1.16
High Resolution Active Optical Remote Sensing of Atmospheric Processes
Convener: Simone Lolli  | Co-Convener: Syed Ismail 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS5.1/AS1.20/NH1.11/NP3.6
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Remko Uijlenhoet  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Chris Onof , Alexis Berne , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
 / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
AS1.19
Observing and predicting precipitation in arid to semi-arid regions
Convener: Paul Kucera  | Co-Convener: Roelof Burger 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
AS1.3
Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Kenji Nakamura 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
 / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 15:30–19:00  /
AS1.18
Climate and Environmental changes in East Asia region
Convener: Soon-Il An  | Co-Convener: Rokjin Park 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
AS1.13
Observing stratospheric dynamics and chemistry
Convener: Johannes Laube  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Klaus Pfeilsticker , Sue Schauffler 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
AS1.14
Modelling Stratospheric Dynamics and Chemistry
Convener: Peter Braesicke  | Co-Convener: Ulrike Langematz 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
AS1.11
Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Olivia Romppainen-Martius , Bo Christiansen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS11.4/AS1.22/NH1.12
Towards practical applications in ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Yi He  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Albrecht Weerts , Michael Bruen , Maria-Helena Ramos 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
AS1.5
Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics
Convener: Uwe Harlander  | Co-Convener: Andreas Will 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
AS1.2
Numerical Weather Prediction and Data Assimilation (including Vilhelm Bjerknes Medal Lecture)
Convener: Jose A Garcia-Moya  | Co-Convener: Haraldur Ólafsson 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
AS1.1
Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Suzanne L. Gray  | Co-Conveners: Olivia Romppainen-Martius , Gwendal Rivière 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
AS1.15
Joint Session of the MLT and the CAWSES programme
Convener: Peter Preusse  | Co-Conveners: Martin Kaufmann , Franz-Josef Lübken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
AS1.12
Chemistry and Dynamics of the Upper Troposphere / Lower Stratosphere (UTLS)
Convener: Peter Hoor  | Co-Conveners: Thomas Birner , Cornelius Schiller 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
AS1.10
Dynamics and chemistry of atmospheric convection
Convener: Jun-Ichi Yano  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /