Menu









Programme Groups

SM3 –  Geophysical Imaging of the Earth's Interior
SM3.1
Seismic Imaging of the Earth's Interior: Theoretical and Methodological Achievements in Seismic imaging
Convener: Edi Kissling  | Co-Conveners: Jean-Xavier Dessa , Ivan Koulakov , Stefan Buske 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD146  / Thu, 01 Jan, 01:00–18:15  /  
SM3.2/GD6.4/TS10.7
Seismic Imaging of the Earth's Interior: Results of active and passive tomography on local, regional and global scales. (co-organized)
Convener: Andrea Morelli  | Co-Conveners: Dapeng Zhao , Ivan Koulakov 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:15  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD32  / Thu, 01 Jan, 01:00–19:45  /  
SM3.3
The QUEST project: progress on inverting seismic waveforms for sources and Earth's structure using 3-D wave propagation
Convener: Heiner Igel  | Co-Convener: Jean-Paul Montagner 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
SM3.4/TS1.7
Noise Interferometry: What can we learn from noise ? (co-organized)
Convener: Antonio Villaseñor  | Co-Conveners: Florent Brenguier , Martin Schimmel 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
SM3.5/GD2.13/TS8.5
Active seismic investigations of the Earth's crust (co-organized)
Convener: Alireza Malehmir  | Co-Convener: Stefan Buske 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD33  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  
SM3.6/SSP2.4/SSS5.8/TS4.5
Imaging the shallow subsurface with seismic and GPR methods (co-organized)
Convener: Lars Nielsen  | Co-Conveners: Klaus Holliger , Hansruedi Maurer , Matthew Yedlin 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
SM3.7
Multi-dimensional electromagnetic modelling and inversion
Co-Convener: Pilar Queralt 
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
GD3.2/GI-16/SM3.9
Exploring crust and mantle under the oceans: innovative instrumentation, processing and interpretation of ocean-bottom data (co-organized)
Convener: Wolfram Geissler  | Co-Conveners: Hisashi Utada , Karin Sigloch , Daisuke Suetsugu 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
ERE2.3/SM3.10
Geophysical methods applied to geological storage of CO2 (co-organized)
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Convener: Stefan Buske 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD3  / Thu, 01 Jan, 01:00–19:15  /