bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: SSS0

SSS – Soil System Sciences

SSS0 – General Soil Science and Short Courses

SSS0.1

Teaching on Earth Sciences
Convener: Xavier Ubeda  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Taru Sandén , Eric C. Brevik , Artemi Cerdà 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00

SSS0.3

Deciphering time-dependent processes in soil and weathering profile evolution
Convener: Claude Hillaire-Marcel  | Co-Convener: F. Chabaux 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS0.5

Soils in Mountain, Boreal and Polar Environments
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Alexandre Nieuwendam , Jesús Ruiz Fernández , Filip Hrbáček , Ramon Pellitero , Florence Magnin 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

SSS0.7

Soils in fragile environments: challenges and opportunities for soil and water conservation for sustainable land and water management
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Jose Alfonso Gomez , Óscar González-Pelayo , Richard Cruse , Joe Wagenbrenner , Estela Nadal Romero 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS0.9

Soils of the world: from natural to urban soils
Convener: Sarah Pariente  | Co-Conveners: António Ferreira , Paulo Pereira , Edoardo Costantini , Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

SC2/SSS0.10

Short course on soil restoration after wildfires (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Jorge Mataix-Solera , Lorena M. Zavala , Xavier Ubeda 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:30

SC9/SSS0.11

Short course: Statistics applied to Soil Science (co-organized)
Convener: Nicasio T Jiménez-Morillo  | Co-Conveners: Marco A. Jiménez-González , Paloma Hueso González , Guillermo Rein , S. K. Abd-Elmabod 
Wed, 15 Apr, 17:30–19:15

SC3/SSS0.12

Short course: Computational tools to optimize spatial sampling. (co-organized)
Tue, 14 Apr, 17:30–19:15

SC6/SSS0.13

Short course: Methods and criteria to recongnise the spatial variability structure of soil properties (co-organized)
Convener: Giovanna Vessia 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:15

SC7/SSS0.14

Short course: On the physical basis to understand the dynamics of soil hydraulic properties (co-organized)
Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:15

SC1/SSS0.15

Short course on soil mapping methods (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Lorena M. Zavala 
Tue, 14 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:30

SC10/SSS0.16

Short course: The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Alexandre Nieuwendam , Elin Högström 
Wed, 15 Apr, 10:30–12:15

SC5/SSS0.17

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Erik Cammeraat , Allan Graubard , Eric C. Brevik 
Mon, 13 Apr, 19:00–20:15

SC4/SSS0.18

Short Course: Current and emerging technologies for soil moisture monitoring: II. From local measurements to field averages (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Rosolem , Georg von Unold 
Tue, 14 Apr, 17:30–19:15

CR1.1/SSS0.20

Permafrost Open Session (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Jeannette Noetzli , Julia Boike , Hugues Lantuit , Christina Schädel , Reginald Muskett , Birgit Heim , Annett Bartsch 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

SC8/SSS0.22

Short course: Reviewing papers in soil system sciences: how and why? (co-organized)
Convener: Johan Six  | Co-Convener: Matthias Vanmaercke 
Mon, 13 Apr, 13:30–15:15

ESSI1.10/SSS0.26

Citizen-empowered science and crowdsourcing in the geosciences (co-organized)
Convener: Rémy Bossu  | Co-Conveners: Bernhard Höfle , Pierre-Philippe MATHIEU , Norman Kerle , Martin Rutzinger 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

GI1.4/SSS0.27

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Michio Aoyama , Elena Korobova 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

NH1.4/SSS0.29

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Serge Soula , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

SSS0.30

Spatial and Temporal Patterns in Soil Systems: Monitoring, Modeling and Characterization of Soil Water Contents and coupled biogeochemical properties
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Yakov Pachepsky , Karl Vanderlinden , Harry Vereecken , Sonia Seneviratne 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00