Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: CL2

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Julia Hargreaves, Martin Wild, Jan-Berend Stuut, Natalie Kehrwald, Thomas Blunier

CL2 – Present climate

CL2.01/AS4.4

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology (co-organized)
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Hendrik Wouters , Matei Georgescu , Konstantinos Kourtidis , Matthias Demuzere 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL2.02/AS4.10/CR6.6/OS1.22

Taking the temperature of Earth: Variability, trends and applications of observed surface temperature data across all domains of Earth's surface (co-organized)
Convener: Darren Ghent  | Co-Conveners: Nick Rayner , Stephan Matthiesen , Simon Hook , Glynn Hulley , Janette Bessembinder 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL2.03/AS4.19/BG1.21 Media

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: This Rutishauser  | Co-Conveners: Kjell Bolmgren , Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL2.04 Media

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse , Arturo Sanchez-Lorenzo 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00

ST4.6/CL2.05

Solar Irradiance variability and its effects on Climate (co-organized)
Convener: Martin Snow  | Co-Conveners: K. Tourpali , Stergios Misios 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS3.7/CL2.06

Radiative effects of natural and anthropogenic aerosols (co-organized)
Convener: Andreas Petzold  | Co-Conveners: Bernadett Weinzierl , Joshua Schwarz 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

IE2.5/AS3.5/CL2.07 Media

Stratospheric aerosol, volcanic eruptions and their radiative effects (co-organized)
Convener: Graham Mann  | Co-Conveners: Matthew Toohey , Claudia Timmreck 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

IE4.1/CL2.08 Media

Arctic climate change: governing mechanisms, carbon cycle processes and global implications (co-organized)
Convener: Richard Bintanja  | Co-Conveners: Rune Grand Graversen , Mathias Goeckede , Örjan Gustafsson , Jorien Vonk 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL2.10

Detecting and attributing climate change: trends, extreme events, and impacts
Convener: Pardeep Pall  | Co-Conveners: Alexis Hannart , Aurélien Ribes , Seung-Ki Min , Geert Jan van Oldenborgh , Neil Massey 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

OS1.6/CL2.11

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

AS4.14/BG1.11/CL2.12/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Francoise Vimeux , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS3.25/BG3.6/CL2.13/GI2.14/OS1.13

Quantifying greenhouse gas fluxes on local, regional and global scales using atmosphere, ocean and biosphere measurements (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Paul Palmer , Mathew Williams , Andrew J. Watson , Sylvia Toet , Simon O'Doherty , Phil DeCola 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS5.6/CL2.18

Mechanisms and models of soil organic matter stabilization, C and N sequestration and losses, including greenhouse gas emissions (co-organized)
Convener: Raúl Zornoza  | Co-Conveners: Roberta Farina , Magdalena Necpalova , César Plaza , Andy Robertson , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS7.3/CL2.19/NP10.1 Media

Water, climate and health (co-organized) | PICO
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00

HS7.2/AS1.10/CL2.20/NH1.20/NP10.4

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Giovanna Grossi , András Bárdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby , Roberto Deidda 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

HS7.9/AS1.30/CL2.21/NH1.12/NP3.8

Precipitation variability: spatio-temporal scales and hydrometeorologic extremes (co-organized) | PICO
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Alexis Berne , Marco Borga , Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi , Demetris Koutsoyiannis , Andreas Langousis , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld , Sabine Lennartz-Sassinek , Remko Uijlenhoet , Venugopal Vuruputur , Xiaolan Wang 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00

G5.2/AS4.17/CL2.22

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00