Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: NH3

NH – Natural Hazards

NH3 – Landslide Hazards

NH3.1/HS2.3.11

Landslide hydrology: from hydrology to pore water pressure and slope deformation (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Roberto Greco , Paolo Frattini , Jean-Philippe Malet 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH3.2/SSS2.26 Media

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

NH3.3/SSS12.28

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NH3.5

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi , Irene Manzella , Marina Pirulli 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH3.6 Media

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Convener: Fausto Guzzetti 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH3.7/GM8.11/SSS2.27

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NH3.8

Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures | PICO
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Massimo Arattano , Velio Coviello , Marcel Hürlimann 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00

NH3.9

Uncertainty and quality evaluation in landslide hazard and risk assessment (including Sergey Soloviev Medal Lecture)
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Andreas Günther , Mihai Micu 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

NH3.10/GM8.2

Hydro-geomechanical aspects of fractured bedrock systems: geotechnical, geomorphological and geohazard implications (co-organized)
Convener: Federico Agliardi  | Co-Conveners: Kerry Leith , Christian Zangerl , Tristram Hales , Giovanni Crosta 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH3.14/GM8.12/SSS2.29

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM1.5/NH3.15

Pattern formation and geomorphic flows. Theory, experiments and modelling (co-organized)
Convener: Jorge Macias  | Co-Conveners: Rui Miguel Ferreira , Hansjoerg Seybold , Piotr Szymczak 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

GM8.3/NH3.16

The contribution of multidisciplinary approaches for supporting slope stability models and enhancing their reliability (co-organized) | PICO
Convener: Laura Coco  | Co-Conveners: Giovanna Vessia , Sara Amoroso , Chiara Cappadonia , Mauro Rossi 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00

GM2.1/GI3.7/NH3.17/SSS12.26

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized) | PICO
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00

SSS9.1/BG1.19/GM5.5/NH3.18

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Arnaud Temme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS2.10/GM6.8/HS11.29/NH3.19

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized) | PICO
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Federico Preti , Tony Brown 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00

GM10.4/CR4.7/HS11.18/NH3.20/SSS9.27

Sediment dynamics and meltwater processes in proglacial environments (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Varyl Thorndycraft , Jacob Bendle , Jan Henrik Blöthe , Tracy Brennand , Miriam Dühnforth , Tobias Heckmann , Philip Marren , David Morche , Ronald Pöppl , Fiona Tweed 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00