Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: OS1

OS – Ocean Sciences

Programme Group Chairs: Peter Brandt, Angelo Rubino, Johan van der Molen, Ananda Pascual, Boris Dewitte

OS1 – Ocean General Circulation and Climate

Programme Group Scientific Officer: Boris Dewitte

OS1.1

Open Session on Ocean Circulation and Air-Sea Interactions
Convener: Boris Dewitte  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Niklas Schneider , Antonietta Capotondi , Young Hyang Park , Ralph Timmermann , Torge Martin , Sergey Gulev , Bernard Barnier 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

IE4.3/OS1.2

Changes in the Arctic Ocean and Sea Ice System: Observations, Models and Perspectives (co-organized)
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Takashi Kikuchi , Ursula Schauer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

OS1.4

The North Atlantic: natural variability and global change
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Arnaud Czaja , Paul G. Myers 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

OS1.6/CL2.11

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL4.10/CR1.10/OS1.7 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Felix Landerer 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL4.02/OS1.9

Interactions and feedbacks between land ice, sea ice and ocean in the Arctic (co-organized)
Convener: Helle Astrid Kjær  | Co-Conveners: Ruth Mottram , Kerim Nisancioglu 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

OS1.10

Atlantic water in the main gateways to the Arctic Ocean - impact on climate, sea ice, tidewater glaciers and ecosystem
Convener: Waldemar Walczowski  | Co-Conveners: Frank Nilsen , Agnieszka Beszczynska-Möller , Wilken-Jon von Appen 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL1.12/CR1.17/OS1.11 Media

Antarctic palaeoclimates, sea level change and ice dynamics in past warm episodes: marrying models and data (co-organized)
Convener: Peter Bijl  | Co-Conveners: Carlota Escutia , Aisling Dolan 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS3.25/BG3.6/CL2.13/GI2.14/OS1.13

Quantifying greenhouse gas fluxes on local, regional and global scales using atmosphere, ocean and biosphere measurements (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Paul Palmer , Mathew Williams , Andrew J. Watson , Sylvia Toet , Simon O'Doherty , Phil DeCola 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL5.14/AS2.5/OS1.14 Media

Ocean waves in the Earth's climate (co-organized)
Convener: Mikhail Dobrynin  | Co-Conveners: Alvaro Semedo , Xiaolan Wang , Mark Hemer 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

IE4.2/CL4.03/CR1.11/OS1.15 Media

Processes and Impacts of climate change in the Arctic realm: from past to future (co-organized)
Convener: Anne de Vernal  | Co-Conveners: Paul G. Myers , Michal Kucera , Georg Schwamborn , Paul Knutz , Brice Rea , Marit-Solveig Seidenkrantz , Hugues Goosse , Eric Wolff 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

CL1.01/AS4.13/OS1.20

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records (co-organized)
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Didier Roche , Irka Hajdas , Achim Brauer , W.Z. Hoek , Christof Pearce 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

CL1.11/AS4.12/CR1.14/OS1.21

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström , Christof Pearce 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL2.02/AS4.10/CR6.6/OS1.22

Taking the temperature of Earth: Variability, trends and applications of observed surface temperature data across all domains of Earth's surface (co-organized)
Convener: Darren Ghent  | Co-Conveners: Nick Rayner , Stephan Matthiesen , Simon Hook , Glynn Hulley , Janette Bessembinder 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CR5.4/OS1.24

Marginal ice zone processes (co-organized)
Convener: Craig Lee  | Co-Convener: Jeremy Wilkinson 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CR6.1/OS1.25 Media

Rapid changes in sea ice: processes and implications (co-organized)
Convener: Daniel Feltham  | Co-Conveners: Daniela Flocco , Andrew Wells 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

NP2.1/AS4.39/CL3.12/OS1.27 Media

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00