Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

PS – Planetary & Solar System Sciences

ML12

David Bates Medal Lecture by Sushil Atreya
Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:30

DM17 ECS

Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Özgür Karatekin 
Wed, 20 Apr, 12:15–13:15

PS1 – Solar System exploration and techniques

PS1.1/GI2.8

New missions and techniques for planetary exploration (co-organized) | PICO
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Manuel Grande , Bernard Foing , Kim Reh 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00

PS1.2/GI0.2

Instrument Design and Development (co-organized) | PICO
Convener: Maike Brigitte Neuland  | Co-Convener: Martin Wieser 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00

GI2.2/PS1.4 Media

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Günter Kargl  | Co-Conveners: David Mimoun , Maike Brigitte Neuland 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

PS1.5 Media

Science and Technology for the Asteroid Impact & Deflection Assessment (AIDA) mission
Convener: Michael Küppers  | Co-Conveners: Andy Cheng , Patrick Michel , Naomi Murdoch 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

PS2 – Terrestrial Planets

PS2.1

Mercury | PICO
Convener: Johannes Benkhoff  | Co-Convener: Joe Zender 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00

PS2.2

Lunar Science and Exploration
Convener: Bernard Foing  | Co-Convener: Harald Hiesinger 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–19:00
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

PS2.3 Media

Mars Science and Exploration
Convener: Dmitrij Titov  | Co-Conveners: Damien Loizeau , Håkan Svedhem 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

PS2.4/AS4.35

Atmospheres of Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Emmanuel Marcq  | Co-Convener: Francisco González-Galindo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:30
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

PS3 – Outer planets

PS3.1 Media

Outer planets, icy satellites and rings
Convener: Athena Coustenis  | Co-Conveners: Glenn Orton , Linda Spilker , Sushil K. Atreya , Christina Plainaki , Jean-Pierre Lebreton , Nicolas Altobelli 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–19:00
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:15
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

PS4 – Small bodies and dust

PS4.1 Media

Comets, asteroids and dust
Convener: Nicolas Altobelli  | Co-Conveners: Matthew Taylor , Padma Yanamandra-Fisher , Daniel Hestroffer , Lydie Staron 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

PS4.2 Media

Rosetta
Convener: Matthew Taylor  | Co-Convener: Stephan Ulamec 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

PS4.4 Media

New light at Ceres
Convener: M.J. Toplis  | Co-Conveners: M. Cristina De Sanctis , Ralf Jaumann , Andreas Nathues 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:15
 / Mon, 18 Apr, 17:30–19:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

PS5 – Atmospheric electricity, Plasmas and magnetospheres

PS5.1/ST2.2

Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System (co-organized)
Convener: Anna Milillo  | Co-Conveners: Aikaterini Radioti , Natalia Ganushkina , Philippe Garnier 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:15
 / Tue, 19 Apr, 17:30–19:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

PS5.2/ST1.9

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

ST1.2/PS5.3 Media

Observations, theory and modelling of the heliospheric plasma processes and solar eruptions, and their effects on the planets (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Conveners: Manuela Temmer , Emilia Kilpua  | Co-Conveners: Andrea Opitz , Christian Möstl , Volker Bothmer , Neel Savani , Spiros Patsourakos , Mihir Desai , Hans-Jörg Fahr 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

PS6 – Exoplanets

PS6.1

Exoplanets: Observations and modeling | PICO
Convener: Daniel Winterhalter  | Co-Conveners: James Cho , Lena Noack 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00

PS7 – Origins and Astrobiology

PS7.1/BG8.2 Media

Origin of life and habitability: From Early Earth to the Solar System and Beyond (including David Bates Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Helmut Lammer , Emmanuelle J. Javaux , Lena Noack , Harald Steininger , Zita Martins , Cédric Gillmann , C. Szopa , Camille François , Özgür Karatekin , Torrence Johnson 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

PS8 – Modelling and experimental work in Planetology

PS8.1

Experimental and theoretical simulations | PICO
Conveners: Luigi Colangeli , Javier Martín-Torres  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Erika Kaufmann 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00

PS9 – Comparative Planetology

GM11.1/PS9.2/SSP3.17/SSS9.2 Media

Aeolian Processes and Landforms (both on Earth and other Planets) (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: John Gillies , Matthew Baddock , Clement Narteau , Sebastien Rodriguez , Antoine Lucas , Lydie Staron , Sylvain Courrech du Pont , Greg Okin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GM7.1/PS9.3

Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: Susan Conway  | Co-Conveners: Matthew Balme , Andreas Johnsson , Davide Baioni 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GD3.1/PS9.4/SM6.12 Media

Mantle dynamics in the Earth and other planetary bodies (co-organized) | PICO
Convener: Paul Tackley  | Co-Conveners: Christine Thomas , Stephanie C. Werner , Sébastien Merkel 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00

TS7.2/PS9.5

3D digital geological models: from terrestrial outcrops to planetary surfaces (co-organized)
Convener: Andrea Bistacchi  | Co-Conveners: Laurent Jorda , Matteo Massironi , Sophie Viseur 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS4.34/PS9.7

Impacts of cosmic dust in the terrestrial and other planetary atmospheres (co-organized)
Convener: John Plane  | Co-Conveners: Jorge Luis Chau , Zoltan Sternovsky 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

AS4.36/PS9.8

Airglow layers on Earth and Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Mykhaylo Grygalashvyly  | Co-Conveners: Alessandra Migliorini , Patrick Espy , Erich Becker 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

EMRP2.1/PS9.9/ST4.7 Media

The magnetic Earth: significant features and open questions (co-organized)
Convener: Angelo De Santis  | Co-Conveners: Mioara Mandea , Susan Macmillan , Ingo Wardinski , Roman Leonhardt , Leonardo Sagnotti 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GD4.1/PS9.10

Earth's core structure and dynamics: observations, models, experiments (co-organized)
Convener: Renaud Deguen  | Co-Convener: Sébastien Merkel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:04
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GMPV5.9/GD2.10/PS9.12/SM6.21

Interdisciplinary perspectives on Mantle Melting and Volcanism (co-organized)
Convener: Maxim Ballmer  | Co-Conveners: Ananya Mallik , John O'Connor , Juliane Dannberg , Catherine A. Rychert 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–19:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00