Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: CL3

CL – Climate: Past, Present, Future

CL3 – Future climate

CL3.01 Media

Climate Predictions - from monthly, seasonal to decadal time scales
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Francisco J. Doblas-Reyes , Wolfgang Müller , Mark A. Liniger 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

HS4.6/CL3.02

From sub-seasonal forecasting to climate projections: predicting hydrologic extremes and servicing water managers (co-organized)
Convener: Louise Crochemore  | Co-Conveners: Henning Rust , Christopher White , Johannes Hunink , Tim aus der Beek , Bart van den Hurk , Christel Prudhomme 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

CL3.03/AS1.22/CR1.6/OS1.15

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth , Rym Msadek , Helge Goessling 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL3.04 Media

Impacts at 1.5°C warming and how we get there
Convener: Dann Mitchell  | Co-Conveners: Carl-Friedrich Schleussner , Thorsten Kiefer , Jan Fuglestvedt , Sabine Fuss , Corinne Le Quere , Emily Shuckburgh 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

CL3.07/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

CL3.08

From climate to impacts: Linking models and projecting impacts across sectors
Conveners: Jacob Schewe , Ole Rössler  | Co-Conveners: Andreas Fischer , Juan José Gómez-Navarro , Sven Kotlarski , Hannes Müller Schmied , Carl-Friedrich Schleussner , Michelle van Vliet , Renate Wilcke , Fang Zhao 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

AS1.18/CL3.09

The global monsoons in current, future and palaeoclimates and their role in extreme weather and climate events (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala , Alexis Licht 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS1.19/CL3.10

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

BG2.8/CL3.14/SSS9.38

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models (co-organized)
Convener: Teresa Gimeno  | Co-Conveners: Maarten Braakhekke , Karin Rebel , Jean-Cristophe Domec 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00