Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: AS4

AS – Atmospheric Sciences

AS4 – Interdisciplinary processes

AS4.1/BG1.14/OS3.3

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Peter S. Liss , Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Manmohan Sarin , Robert Duce 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

AS4.3/CL2.05

The atmospheric water cycle: processes, dynamics and characteristics (co-organized)
Convener: Harald Sodemann  | Co-Conveners: David Lavers , Marie-Estelle Demory , Alexandre M. Ramos , Irina V. Gorodetskaya 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

HS7.9/AS4.4

The atmospheric water cycle: feedbacks, management, land-use and climate change (co-organized) | PICO
Convener: Ruud van der Ent  | Co-Conveners: Lan Wang-Erlandsson , Patrick Keys , Gonzalo Miguez Macho , Luis Gimeno , Marie-Claire ten Veldhuis , Brian Durham 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

CR1.5/AS4.6 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS4.9/CL2.12

Atmospheric composition, weather and climate in Sub-Saharan Africa (co-organized)
Convener: Céline Mari  | Co-Conveners: Peter Hill , John Marsham , Véronique Yoboué 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL3.03/AS4.12/BG4.13/HS11.8/NH11.15/NP5.5/SSS13.13

Earth System Prediction and Application (co-organized)
Convener: Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Yoshimitsu Chikamoto , Noel Keenlyside , June-Yi Lee 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

HS2.4.2/AS4.13

Challenges understanding the links between hydrological variability and large-scale climate variations in a changing climate and environment (co-organized)
Convener: Bastien Dieppois  | Co-Conveners: David Hannah , Nicolas Massei , Jean-Philippe Vidal 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NH1.6/AS4.14/HS11.30

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

ST4.5/AS4.15/CL2.02

Solar Total and Spectral Irradiance Recent Observations and Results, Links with Models and Possible Consequences for Climate (co-organized)
Convener: Luc Damé  | Co-Conveners: William Ball , Margit Haberreiter , Katja Matthes , Martin Snow , Rémi Thiéblement , Martin Wild 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GI2.7/AS4.16/CL5.23/EMRP4.8/HS11.13/PS4.7

Cosmic rays across scales and disciplines: the new frontier in environmental research (co-organized)
Convener: Martin Schrön  | Co-Conveners: Marek Zreda , Nathaniel A. Lifton , Bernd Heber , W. Rühm , Rafael Rosolem , Markus Köhli , Konstantin Herbst , Steffen Zacharias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NP6.6/AS4.17/ST1.11

Turbulence, magnetic reconnection, shocks and particle acceleration: nonlinear processes in space, laboratory and astrophysical plasmas (co-organized)
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Alex Lazarian , Luca Sorriso-Valvo , A. Retino , Francesco Valentini 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS8.4/AS4.18

Soil pollution and reclamation as a geochemical problem (co-organized)
Conveners: Elena Korobova , Jaume Bech  | Co-Conveners: Maria Manuela Abreu , Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Núria Roca 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSP3.6/AS4.19/GM3.11/GMPV6.2/HS9.11/NH2.3/OS2.7

Bedform dynamics and morphodynamics: from pyroclastic eruptions to deep see turbidites (co-organized) | PICO
Convener: Guilhem Amin Douillet  | Co-Conveners: Jim Best , Ulrich Kueppers , Arnoud Slootman , Svetlana Kostic , Miwa Yokokawa 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00

GI2.6/AS4.20/EMRP4.7/NH11.11

Geoscience applications of environmental radioactivity (co-organized)
Convener: Susana Barbosa  | Co-Conveners: Gideon Steinitz , Heiko Woith , Katalin Zsuzsanna Szabó , Hovav Zafrir , Michael Schubert 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS4.22/NH1.24

Emergency response with atmospheric dispersion models (co-organized) | PICO
Convener: Gerhard Wotawa  | Co-Conveners: Delia Arnold , Marcus Hirtl , Mikhail Sofiev 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

GI0.2/AS4.23/BG1.27/CL5.15/EMRP4.36/ERE1.8/G6.2/GD1.2/GM12.5/GMPV10.10/HS11.1/NH9.24/NP9.2/SM1.11/SSP1.3/SSS13.70/TS1.8

COST Actions in Geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized)
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH1.1/AS4.24/HS11.26 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NH1.8/AS4.26 Media

Extreme heat events: processes, impacts and adaptation (co-organized)
Convener: Martha Marie Vogel  | Co-Conveners: Tom Matthews , Conor Murphy , Lauriane Batté 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH1.5/AS4.28/HS11.29/SSS10.7

Hazard Risk Management of Agroecosystems (co-organized) | PICO
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00

NH5.4/AS4.29/CL3.10/HS11.32/OS2.11 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Renske de Winter  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Joern Behrens , Luke Jackson 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG1.2/AS4.34

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Convener: Thomas Röckmann  | Co-Conveners: Jan Kaiser , Alexander Knohl , Matthias Cuntz 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00