Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GMPV2

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

Programme Group Chairs: Albert Galy, Mike Burton, Luca De Siena, Oliver Plümper, Andrew Putnis, Marian Holness, Andrea Di Muro, Olivier Bachmann, Chiara P Montagna

GMPV2 – Geochemistry of the Earth and terrestrial bodies

Programme Group Scientific Officers: Albert Galy, Olivier Bachmann

GMPV2.1

Trace elements and isotopes: the markers of geological change
Convener: Tom Raimondo  | Co-Conveners: Matthijs Smit , Daniela Rubatto 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GMPV2.2/PS1.10

High-precision geochronology of geological and planetary processes (co-organized)
Convener: Urs Schaltegger  | Co-Conveners: James Connelly , Darren Mark , Jörn-Frederik Wotzlaw 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GMPV2.3/GD3.4/SM4.20

Evolution of the Earth's mantle: a petrological, geochemical and isotopic perspective on lithospheric mantle xenoliths, orogenic peridotites and deep-seated mantle domains (co-organized)
Convener: Jacek Puziewicz  | Co-Conveners: Andrea Mundl-Petermeier , Costanza Bonadiman , Marion Garcon , Michel Grégoire , Károly Hidas , Bradley Peters , Jesse Reimink 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GD5.1/EMRP4.19/GMPV2.4/SM4.18/TS9.4

Subduction dynamics from surface to deep mantle (co-organized)
Convener: Valentina Magni  | Co-Conveners: Taras Gerya , Oğuz H Göğüş , Wim Spakman , Marco Maffione , João Duarte , Kalijn Peters 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GD2.3/EMRP4.16/GMPV2.5/SM4.10

Integrated geophysical-petrological modelling of the crust and upper mantle at multiple scales (co-organized)
Convener: Nils Holzrichter  | Co-Conveners: Eldar Baykiev , Mattia Guerri , Alexandra Guy , Bart Root 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GMPV2.7/PS1.12

Accretion, Differentiation and Volatiles: constraints on terrestrial planets (co-organized)
Convener: Hélène Bureau  | Co-Conveners: Mohamed Ali Bouhifd , Ramon Brasser , George Helffrich , vincenzo stagno 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GMPV2.9/PS6.3

Metals and sulfides in magmatic systems: from core formation to ore formation (co-organized) | PICO
Convener: Vera Laurenz  | Co-Conveners: Frances E. Jenner , Eleanor Jennings 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00

GMPV2.10/TS3.10

Understanding granites – state of the art and ways ahead (co-organized)
Convener: Patrizia Fiannacca  | Co-Conveners: Vojtěch Janoušek , Jean-François Moyen , Carlos Villaseca 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00