Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: NH1

NH – Natural Hazards

Programme Group Chairs: Janusz Wasowski, Mário Pereira, Heidi Kreibich, Antonio Parodi, Antonella Peresan, Giorgio Boni, Ira Didenkulova, Paolo Tarolli, Paolo Ciavola, Robin Crockett, Paraskevi Nomikou

NH1 – Hydro-Meteorological Hazards

Programme Group Scientific Officer: Antonio Parodi

NH1.1/AS4.24/HS11.26 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NH1.2/AS1.14/SSS13.43

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , R.Giles Harrison , Colin Price , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH1.3/HS11.27

Flood risk and uncertainty (co-organized)
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NH1.5/AS4.28/HS11.29/SSS10.7

Hazard Risk Management of Agroecosystems (co-organized) | PICO
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00

NH1.6/AS4.14/HS11.30

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

NH1.7

Addressing the challenge of compound events, multi-risk modelling and cross-risk assessment methods: Extremes, inter-dependencies, non-stationarities, impacts and vulnerability
Convener: Jakob Zscheischler  | Co-Conveners: Marleen de Ruiter , Philip Ward , Simon Michael Papalexiou , Sonia Seneviratne , Gabriele Hegerl , robert vautard , Seth Westra , Michael Leonard , Thomas Wahl , James Daniell , Kostas Andreadis , Paolo De Luca , Martin Hanel , John K. Hillier , Christoforos Pappas , Anna Pelosi , Yannis Markonis 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH1.8/AS4.26 Media

Extreme heat events: processes, impacts and adaptation (co-organized)
Convener: Martha Marie Vogel  | Co-Conveners: Tom Matthews , Conor Murphy , Lauriane Batté 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH1.9/HS11.31

Flood Risk Assessment and Management (co-organized)
Convener: Dhruvesh Patel  | Co-Conveners: Dawei Han , Cristina Prieto 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

HS4.3/AS1.10/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting and predictive uncertainty estimation (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Tomasz Niedzielski , Maria-Helena Ramos , Jan Verkade , Kolbjorn Engeland , Rebecca Emerton , Oldrich Rakovec , Joshua K. Roundy , Albrecht Weerts 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

HS4.5/NH1.14

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized) | PICO
Convener: Michael Cranston  | Co-Conveners: Ilias Pechlivanidis , Femke Davids , Gabriela Guimarães Nobre , Konstantinos Bischiniotis , Liz Stephens 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized) | PICO
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , George Christakos , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00

HS7.2/AS1.17/CL2.06/NH1.17/NP5.4

Precipitation Modelling: uncertainty, variability, assimilation, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Simone Fatichi , Roberto Deidda , Alin Andrei Carsteanu , Jérôme Benveniste , Giovanna Grossi , András Bárdossy 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00

HS7.7/NH1.18

Hydrometeorologic variability: spatio-temporal scales and probability of extremes (co-organized) | PICO
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Marco Borga , Andreas Langousis , Salvatore Grimaldi , Auguste Gires , Rui A. P. Perdigão , Xiaolan L. Wang , Jose Luis Salinas Illarena , Remko Uijlenhoet , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

GI2.1/AS5.2/BG1.29/CL5.27/NH1.19/PS5.4/ST4.9

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GI2.2/AS1.4/NH1.20

Weather and environmental observations and short term forecasting to increase safety and airport capacity (co-organized)
Convener: Ari-Matti Harri  | Co-Conveners: Rudolf Kaltenboeck , Martin Hagen , Elena Saltikoff 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GI3.4/BG7.5/HS11.13/NH1.21

Instrumentation & measurements for water systems (co-organized) | PICO
Convener: Andrea Scozzari  | Co-Conveners: Armando Di Nardo , Stephen Mounce , Francesco Soldovieri 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00

GM1.5/HS11.17/NH1.22/SSP3.18

The importance of granular processes and segregation in geophysical flows: implications for landscape evolution and hazard analysis (co-organized)
Convener: Philippe Frey  | Co-Conveners: Alexandre Valance , Nico Gray 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

GM6.5/ERE2.4/HS5.16/NH1.23/SSS13.33

Challenges and opportunities for sustainable soil conservation measures, torrent control works and sediment cascade management: from structure to basin scale (co-organized)
Convener: Guillaume Piton  | Co-Conveners: Yang Yu , Demetrio Antonio Zema , Andrea Castelletti 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS4.22/NH1.24

Emergency response with atmospheric dispersion models (co-organized) | PICO
Convener: Gerhard Wotawa  | Co-Conveners: Delia Arnold , Marcus Hirtl , Mikhail Sofiev 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

HS2.4.3/NH1.25

River flood dynamics and risk: processes, controls, consequences (co-organized) | PICO
Convener: Sergiy Vorogushyn  | Co-Conveners: William Farmer , Heidi Kreibich , Luis Mediero , Alberto Viglione 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00