Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: OS4

OS – Ocean Sciences

Programme Group Chairs: Karen J. Heywood, Johan van der Molen, Aida Alvera-Azcárate, Daniela Turk, Boris Dewitte

OS4 – Ocean Modelling, Observing, Forecasting and Societal Applications

Programme Group Scientific Officer: Aida Alvera-Azcárate

OS4.1

Open session on observing the ocean | PICO
Convener: Francesco Marcello Falcieri  | Co-Conveners: Sofia Alexiou , Francesco Barbariol , Mairi Best , Luisa Cristini , Eric Delory , Stylianos Flampouris , Martin Heesemann , Richard Lampitt , Cristina Naranjo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00

OS4.3

Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Conveners: Guoqi Han , Tong Lee , Craig Donlon , Ad Stoffelen , Christine Gommenginger 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

OS4.4/BG3.8 Media

Recent advances in ocean physics and biogeochemistry from autonomous underwater vehicles (co-organized) | PICO
Convener: Simon Ruiz  | Co-Conveners: Antonio Olita , Karen J. Heywood , Pierre Testor 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00

OS4.5

Copernicus Marine Environment Monitoring Service (CMEMS)
Convener: Angelique Melet  | Co-Conveners: Ananda Pascual , Emanuela Clementi , Stefano Ciavatta 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

OS4.7/BG3.9 Media

Marine Pollution Assessment, Predictions and Risk Mapping (co-organized)
Convener: Giovanni Coppini  | Co-Conveners: George Zodiatis , Ramiro Neves 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

OS4.8 Media

Seismic oceanography - imaging and characterising mesoscale to sub-mesoscale processes with reflection seismology | PICO
Convener: Andrew Gorman  | Co-Conveners: Kathryn Gunn , Valenti Sallares 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

ERE3.3/OS4.9 Media

Marine renewable energy; resource characterisation, interactions and impacts (co-organized)
Convener: Matt Lewis  | Co-Conveners: Daniel Conley , Louise Kregting , Simon Neill , Gregorio Iglesias , Michela De Dominicis 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GM11.1/OS4.12/SSP3.24

Submarine geomorphology (co-organized)
Convener: Aaron Micallef  | Co-Conveners: Sebastian Krastel , Alessandra Savini 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

G3.2/CR2.9/GD10.8/HS11.9/OS4.13

Geophysical Signal Separation in Global Geodesy (including G Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Henryk Dobslaw  | Co-Conveners: Rory Bingham , Bert Wouters , Krzysztof Sośnica , Carmen Boening 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL5.02/AS5.7/BG1.38/GD10.9/GI0.5/GM2.10/GMPV10.9/HS11.25/NH11.1/NP9.4/OS4.14/PS6.4/SM7.04/SSP1.12/SSS13.12/ST4.8/TS11.9

The development of geoscientific modelling (co-organized) | PICO
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Lutz Gross , David Ham , Astrid Kerkweg , Didier Roche , Rolf Sander , David Topping 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00