SB – Small Bodies (comets, KBOs, rings, asteroids, meteorites, dust)
Programme Group Coordinators: M. Cristina De Sanctis, Amara Graps, Vincenzo Della Corte
SB1 Planetary Rings |
Convener: M. Lehmann | Co-Conveners: H. Hoffmann , J. Schmidt , Spahn |
Oral programme
/ Fri, 22 Sep, 09:00–12:20
/ Room Neptune
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB2 Comets: Observations, laboratory simulations and models |
Convener: M. T. Capria | Co-Conveners: C. Snodgrass , J. de Leon , I. Bertini |
Oral programme
/ Fri, 22 Sep, 09:00–12:30
/ 14:00–14:30
/ Room Uranus
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB3 What do we know and what don’t we know following the cessation of the operational phase of the Rosetta mission |
Convener: M. Taylor | Co-Conveners: B. Buratti , M. Choukroun , M. T. Capria |
Oral programme
/ Tue, 19 Sep, 09:00–12:45
/ 14:00–17:30
/ Room Jupiter
/ Wed, 20 Sep, 09:00–12:30 / 14:00–15:30 / Room Saturn
Poster programme
/ Attendance Tue, 19 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB4 Asteroids: Observations, laboratory simulations and models |
Convener: S. Fornasier | Co-Convener: P. Tanga |
Oral programme
/ Thu, 21 Sep, 09:00–12:30
/ 14:00–15:30
/ Room Saturn
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB5 Ceres and Vesta - 10th anniversary of Dawn Special Session |
Convener: F. Zambon | Co-Conveners: K. Stephan , M. J. Toplis |
Oral programme
/ Mon, 18 Sep, 14:00–19:15
/ Room Saturn
Poster programme
/ Attendance Tue, 19 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB6 KBOs and Centaurs |
Convener: D. Perna | Co-Convener: M. T. Capria |
Oral programme
/ Wed, 20 Sep, 14:00–17:30
/ Room Venus
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB7 Sample return missions: lessons learned and future perspectives |
Convener: A. Longobardo | Co-Conveners: S. Russell , E. Palomba , C. Smith , Grady |
Oral programme
/ Mon, 18 Sep, 11:00–12:30
/ Room Mars
Poster programme
/ Attendance Tue, 19 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB8 Observing and modelling meteors in planetary atmospheres |
Convener: M. Gritsevich | Co-Conveners: A. Christou , J. M. Trigo-Rodríguez , Silber , J. Oberst |
Oral programme
/ Thu, 21 Sep, 14:00–17:35
/ Room Venus
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB9 Imaging, photometry and spectroscopy of small bodies and planetary surfaces: theory and methods |
Convener: S. Erard | Co-Convener: F. Schmidt |
Oral programme
/ Thu, 21 Sep, 09:00–10:30
/ Room Uranus
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB10 Interpretation of observational data using spectro-polarimetric techniques |
Convener: K. Muinonen | Co-Conveners: M. Gritsevich , A. Cellino |
Oral programme
/ Wed, 20 Sep, 09:00–12:30
/ Room Mars
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
SB12 Small Bodies Near and Far |
Convener: T. Müller | Co-Convener: P. Santos-Sanz |
Oral programme
/ Fri, 22 Sep, 14:00–15:45
/ Room Neptune
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
MT3/SB13 In-Space Resource Utilization: Opportunities and Scientific Constraints (co-organized) |
Convener: A. Graps | Co-Conveners: Elvis , P. Metzger , Galache , E. Asphaug |
Oral programme
/ Tue, 19 Sep, 09:00–10:30
/ Room Venus
Poster programme
/ Attendance Tue, 19 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|
TP5/OPS5/SB14 Planetary Geomorphology (co-organized) |
Convener: S. Adeli | Co-Conveners: A. Johnsson , E. Hauber |
Oral programme
/ Thu, 21 Sep, 09:00–10:30
/ Room Neptune
Poster programme
/ Attendance Thu, 21 Sep, 17:45–19:15
/ Poster area
|