Menu









Programme Groups

EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics


ML18
Louis Néel Medal Lecture by Ernest Henry Rutter
Convener: Mioara Mandea 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 19:00–20:00 / Room 36
ML19
Petrus Peregrinus Medal Lecture by Peter L. Olson
Convener: Mioara Mandea 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 19:00–20:00 / Room 36
EMRP1
Open session on Geomagnetism and Paleomagnetism
Convener: Georgios Balasis  | Co-Convener: Leonardo Sagnotti 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 15:30–17:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
EMRP2
Rapid Secular Variation, observation and core processes
Convener: Vincent Lesur  | Co-Convener: Chris Finlay 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–15:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
EMRP3/PS10.3
Planetary Magnetism, PlanetMag (co-organized)
Co-Conveners: Mioara Mandea , Hermann Lühr , Johannes Wicht , Doris Breuer , Stuart Gilder 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 15:30–17:15 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
G1.2/EMRP4
Mathematical methods in the analysis and interpretation of potential field data and other geodetic time series (co-organized)
Convener: Volker Michel  | Co-Conveners: Mohamed HAMOUDI , Wieslaw Kosek , Juergen Kusche , Michael Schmidt , Frederik J. Simons 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 10:30–12:15 / Room 17
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–15:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
EMRP5
Modeling of global and crustal scale magnetic anomalies
Convener: Juha V. Korhonen  | Co-Conveners: Tamara Litvinova , Patrick T. Taylor 
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD143 / Fri, 08 Apr, 11:30–12:15 / Room 37 
EMRP6
Integrated rock physics, geological and geophysical studies for the characterization, protection and valorization of archaeological and historical sites
Convener: Yoann Quesnel  | Co-Convener: Emiliano Di Luzio 
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD34 / Fri, 08 Apr, 11:30–12:15 / Room 35 
EMRP7
Paleointensity of the Earth's magnetic field: Methods and results
Convener: Roman Leonhardt 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 13:30–15:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
EMRP8
The magnetic environment, palaeomagnetic excursions and dipole lows, and reliability of the signal in sediments
Convener: Joseph Liddicoat  | Co-Conveners: Simo Spassov , Nicolas Thouveny 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / Room 41
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
EMRP9/TS2.9
Micro-mechanics of brittle faulting (co-organized)
Convener: Patrick Baud  | Co-Convener: Fabrizio Balsamo 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 08:30–10:15 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
EMRP10/TS2.10
The transport properties of geomaterials: Theory, modelling, measurement, application and integration (co-organized)
Convener: Matthew Jackson  | Co-Conveners: Harald Milsch , Jerome Fortin 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD145 / Wed, 06 Apr, 17:30–18:15 / Room 7 
EMRP11/GMPV30/NH10.5/TS2.8
Rock Physics and Natural Hazards (co-organized)
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Philip Benson , Giulio Di Toro 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 10:30–12:00 / Room 42
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
GD7.1/EMR12/GMPV18/SM4.6
Structure, Composition and Dynamics of the Deep Earth (co-organized)
Convener: Jon Mound  | Co-Convener: Michael Ammann 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room 22
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
TS2.2/EMRP13
Long and short term fault zone weakening processes (co-organized)
Convener: Nicola De Paola  | Co-Convener: Giulio Di Toro 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 15:30–17:00 / Room 28
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
TS2.3/EMRP14
Fracturing, sealing and fluid flow in reservoirs and fault zones (co-organized)
Co-Convener: Francois Renard 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 28
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD53 / Mon, 04 Apr, 15:30–16:15 / Room 37 
SSS2.2/EMRP15/GM10.2/PS7.0
Modeling the Experiment, Experimenting the Models (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Karsten Seiferlin , Markus Casper , Derek W. G. Sears , Ulrike Scherer , Ruth Ziethe , Tobias Heckmann 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 9
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD99 / Mon, 04 Apr, 11:30–12:15 / Room 37 
TS3.1
Deformation and strain localization from micro- to lithospheric scales: patterns, processes, microstructures and the role of fluids in nature and experiment
Convener: Florian Fusseis  | Co-Conveners: Luca Menegon , Claudia Trepmann 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
TS2.6
Stress and strain patterns and mechanisms of micro-meso deformation in folded rocks
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Conveners: Stefano Tavani , Ruth Soto 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–10:00 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
GMPV17
Alteration, very-low grade metamorphism and late fluid and porosity evolution of volcanic rocks
Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Convener: Leo A. Hartmann 
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y