Menu









Programme Groups

PSD – Poster Summaries & Discussions


PSD9
G2.3
Convener: Florian Seitz  | Co-Convener: David Salstein 
PSD9 – G2.3 Wed, 06 Apr, 15:30–16:15 / Room 37
PSD11
NP1.2
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
PSD11 – NP1.2 Tue, 05 Apr, 08:30–09:15 / Room 35
PSD14
NP4.1
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
PSD14 – NP4.1 Tue, 05 Apr, 10:30–11:15 / Room 35
PSD15
NP6.6/ST6.5
Convener: Giovanni Lapenta 
PSD15 – NP6.6/ST6.5 Thu, 07 Apr, 10:30–11:15 / Room 35
PSD16
NP4.2
Convener: Rosa Lasaponara  | Co-Convener: Antonio Lanorte 
PSD16 – NP4.2 Wed, 06 Apr, 08:30–09:15 / Room 35
PSD17
NP5.2
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Convener: Peter Jan van Leeuwen 
PSD17 – NP5.2 Tue, 05 Apr, 08:30–09:15 / Room 37
PSD12
NP3.3
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
PSD12 – NP3.3 Mon, 04 Apr, 13:30–14:15 / Room 37
PSD20
CL2.3
Convener: Piero Lionello  | Co-Convener: Clare Goodess 
PSD20 – CL2.3 Wed, 06 Apr, 15:30–16:15 / Room 40
PSD22
CL3.1/NP5.5
Convener: Francisco J. Doblas-Reyes  | Co-Conveners: Geert Jan van Oldenborgh , Stéphane Vannitsem , Mark Liniger 
PSD22 – CL3.1/NP5.5 Mon, 04 Apr, 12:15–13:00 / Room 40
PSD24
CL2.16
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Convener: Koen De Ridder 
PSD24 – CL2.16 Mon, 04 Apr, 13:30–14:15 / Room 40
PSD26
CL2.7
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
PSD26 – CL2.7 Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 40
PSD27
CL2.5/OS1.5
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Anny Cazenave , Aslak Grinsted 
PSD27 – CL2.5/OS1.5 Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 37
PSD29
CL1.15/EG5
Convener: Mary Gagen  | Co-Conveners: Michael Mann , Philip Jones , Eduardo Zorita , Iain Robertson 
PSD29 – CL1.15/EG5 Wed, 06 Apr, 13:30–14:15 / Room 40
PSD30
EG2/CR1.70
Convener: Lester Lembke-Jene 
PSD30 – EG2/CR1.70 Fri, 08 Apr, 13:30–14:15 / Room 40
PSD2
ERE2.1
Convener: Andreas Busch  | Co-Convener: Alexandra Amann-Hildenbrand 
PSD2 – ERE2.1 Mon, 04 Apr, 15:30–16:15 / Room 40
PSD4
ERE2.4
Convener: Thomas Kempka  | Co-Conveners: Auli Niemi , Holger Class 
PSD4 – ERE2.4 Mon, 04 Apr, 19:00–19:45 / Room 40
PSD6
ERE4.1
Co-Convener: Veerle Van Eetvelde 
PSD6 – ERE4.1 Fri, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room 35
PSD7
ERE5.1/HS12.1/GMPV32/SSS2.9
Convener: Georg Kosakowski  | Co-Convener: Josep M. Soler 
PSD7 – ERE5.1/HS12.1/GMPV32/SSS2.9 Fri, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room 37
PSD41
PS3.0
Convener: Jean-Pierre Lebreton  | Co-Conveners: Sushil K. Atreya , Athena Coustenis , Glenn Orton 
PSD41 – PS3.0 Wed, 06 Apr, 17:30–18:15 / Room 35
PSD43
PS5.1
Convener: Emma Bunce  | Co-Conveners: Norbert Krupp , Wing-Huen Ip 
PSD43 – PS5.1 Thu, 07 Apr, 17:30–18:15 / Room 37
PSD44
PS5.0/ST6.1
Convener: Esa Kallio  | Co-Conveners: Philippe Garnier , Hermann Opgenoorth , Mark Lester 
PSD44 – PS5.0/ST6.1 Wed, 06 Apr, 17:30–18:15 / Room 37
PSD46
PS8.0
Convener: Helmut Lammer  | Co-Conveners: Marc Chaussidon , François Raulin , Olga Prieto-Ballesteros 
PSD46 – PS8.0 Thu, 07 Apr, 12:15–13:00 / Room 37
PSD47
GD6.2/GMPV50/SM4.3
Convener: Paul Tackley  | Co-Conveners: Heiner Igel , Hitoshi Kawakatsu , FUMIKO TAJIMA , Fenglin Niu , Andreas Stracke , J. Huw Davies 
PSD47 – GD6.2/GMPV50/SM4.3 Fri, 08 Apr, 08:30–09:15 / Room 35
PSD48
GD2.1/SSP1.9/TS4.4
Convener: Magdalena Scheck-Wenderoth 
PSD48 – GD2.1/SSP1.9/TS4.4 Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 35
PSD1
ERE1.3
Convener: Thomas Kempka  | Co-Conveners: Andreas Busch , Ralph Schlüter , Vladimir Kutcherov , Frank van Bergen 
PSD1 – ERE1.3 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 35
PSD53
TS2.3/EMRP19
Co-Convener: Francois Renard 
PSD53 – TS2.3/EMRP19 Mon, 04 Apr, 15:30–16:15 / Room 37
PSD54
TS6.2/GD5.9/GMPV46/SM1.6
Co-Conveners: Guillermo Booth-Rea , Laurent Jolivet , Manel Fernandez 
PSD54 – TS6.2/GD5.9/GMPV46/SM1.6 Thu, 07 Apr, 13:30–14:15 / Room 40
PSD55
TS5.1/GD4.4/GMPV35/SM2.9
Convener: Gwenn Peron-Pinvidic  | Co-Conveners: Cecile Robin , Kay Achenbach , Arjan Dijkstra 
PSD55 – TS5.1/GD4.4/GMPV35/SM2.9 Wed, 06 Apr, 15:30–16:15 / Room 35
PSD35
GM2.2/NH10.3/PS10.2
Convener: John K. Hillier  | Co-Conveners: David Mason , Dirk Rieke-Zapp , Balázs Székely , Paolo Tarolli , Norbert Pfeifer , Sanjeev Gupta , Alexander Reiterer , Jim Chandler , Bernhard Höfle , Paola Passalacqua 
PSD35 – GM2.2/NH10.3/PS10.2 Fri, 08 Apr, 08:30–09:15 / Room 40
PSD37
GM10.1 Poster Summaries & Discussions Planetary Geomorphology
Convener: Susan Conway  | Co-Conveners: Matthew Balme , Colman Gallagher 
PSD37GM10.1 Poster Summaries & Discussions Planetary Geomorpholog[...] Mon, 04 Apr, 10:30–11:15 / Room 37
PSD58
BG2.12
Co-Conveners: Caroline P. Slomp , Klaus-Holger Knorr , Julia van Winden , Julia Beer 
PSD58 – BG2.12 Tue, 05 Apr, 17:30–18:15 / Room 35
PSD59
GD1.2/TS9.2 Recent advances in modelling of tectonic processes
Convener: Susanne Buiter  | Co-Conveners: Marcin Dabrowski , Dave May , Frederic Gueydan 
PSD59GD1.2/TS9.2 Recent advances in modelling of tectonic process[...] Tue, 05 Apr, 13:30–14:15 / Room 40
PSD50
ST1.1
Convener: Olga Malandraki  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Bernd Heber 
PSD50 – ST1.1 Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 37
PSD60
Poster summary and discussion for poster presentations of session ST1.3
Convener: Alessandro Retinò  | Co-Conveners: Harald Kucharek , Claire Foullon , Olga Malandraki 
PSD60Poster summary and discussion for poster presentations of se[...] Wed, 06 Apr, 08:30–09:15 / Room 37
PSD61
BG1.7
Convener: Anni Reissell  | Co-Conveners: Annett Wolf , Paul Palmer , Eleanor Blyth , Diego Fernández Prieto , Alexander Damm , Gabriela Schaepman-Strub 
PSD61 – BG1.7 Tue, 05 Apr, 13:30–14:15 / Room 35
PSD63
ST5.1/NH8.6
Convener: Norma B. Crosby  | Co-Conveners: Mirela Voiculescu , Aleksey Dmitriev 
PSD63 – ST5.1/NH8.6 Thu, 07 Apr, 08:30–09:15 / Room 37
PSD64
BG2.13 Cropland green house gas fluxes and related uncertainties
Convener: Martin Wattenbach  | Co-Conveners: Werner Leo Kutsch , Jagadeesh B. Yeluripati , Pia Gottschalk , Pete Smith 
PSD64BG2.13 Cropland green house gas fluxes and related uncertain[...] Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 35
PSD66
BG3.2
Convener: Caroline P. Slomp  | Co-Conveners: Antje Boetius , Hiroshi Kitazato , Daniel Conley , Greg Cowie , Clare Woulds 
PSD66 – BG3.2 Thu, 07 Apr, 17:30–18:15 / Room 40
PSD67
BG3.4
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Convener: Alberto V. Borges 
PSD67 – BG3.4 Fri, 08 Apr, 08:30–09:15 / Room 37
PSD72
OS1.3
Convener: Ursula Schauer  | Co-Conveners: Takashi Kikuchi , Yevgeny Aksenov 
PSD72 – OS1.3 Wed, 06 Apr, 13:30–14:15 / Room 37
PSD74
OS1.6/AS2.5/CL2.11
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Steve Woolnough 
PSD74 – OS1.6/AS2.5/CL2.11 Mon, 04 Apr, 15:30–16:15 / Room 35
PSD77
OS4.1/CL4.11
Convener: Richard Allard 
PSD77 – OS4.1/CL4.11 Thu, 07 Apr, 14:30–15:15 / Room 40
PSD68
OS4.3
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Convener: Guoqi Han 
PSD68 – OS4.3 Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 40
PSD78
OS4.4
Convener: David Ham  | Co-Conveners: Sergey Danilov , Thierry Penduff , Stephen M. Griffies 
PSD78 – OS4.4 Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 35
PSD79
BG5.1
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Alexey V. Eliseev , Amber Soja 
PSD79 – BG5.1 Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 37
PSD69
BG7.3
Convener: Nadine Le Bris  | Co-Conveners: Dirk de Beer , Jozée Sarrazin , Janine Felden , Laurent Toffin 
PSD69 – BG7.3 Thu, 07 Apr, 19:15–20:00 / Room 37
PSD13
NP3.8/SSS5.7
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: João de Lima , Edith Perrier , Remko Uijlenhoet , Marco Marani , Witold Krajewski , R M Lark , Ruth E Falconer 
PSD13 – NP3.8/SSS5.7 Thu, 07 Apr, 13:30–14:15 / Room 37
PSD84
NH7.3/ESSI22/SSS1.9
Convener: Rosa Lasaponara  | Co-Conveners: Luciano Telesca , Mário Pereira , Ricardo Trigo , Jerome van der Woerd 
PSD84 – NH7.3/ESSI22/SSS1.9 Tue, 05 Apr, 09:30–10:15 / Room 37
PSD88
NH1.7/AS4.6/CL3.6
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: NIcolas R. Dalezios , Anne Gobin , Marijn van der Velde 
PSD88 – NH1.7/AS4.6/CL3.6 Thu, 07 Apr, 10:30–11:15 / Room 37
PSD94
GI-9
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
PSD94 – GI-9 Tue, 05 Apr, 12:15–13:00 / Room 40
PSD100
ESSI13/GI-17
Co-Conveners: Walter Schmidt , Stefano Nativi 
PSD100 – ESSI13/GI-17 Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 40
PSD75
OS2.1
Conveners: Huib E. de Swart , Georgy Shapiro , Johan van der Molen 
PSD75 – OS2.1 Mon, 04 Apr, 16:30–17:15 / Room 35
PSD114
EOS04
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Jose Carlos Gonzalez-Hidalgo , EVA VIDAL VÁZQUEZ , Rosa María González-Tirados , Edith Perrier , Anne Gobin , Mauro Messerotti , Encarnación Taguas 
PSD114 – EOS04 Wed, 06 Apr, 11:30–12:15 / Room 35
PSD109
HS10.2/OS2.3
Convener: Peter Zavialov  | Co-Conveners: Jana Friedrich , Elena Roget 
PSD109 – HS10.2/OS2.3 Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 40
PSD105
HS2.18
Convener: Christian Stamm  | Co-Conveners: Jim Freer , Sarah Dunn , Chantal Gascuel-Odoux , Sekhar MUDDU 
PSD105 – HS2.18 Fri, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room 40
PSD115
HS10.5
Convener: Annunziato Siviglia  | Co-Conveners: Knut Alfredsen , Christopher Robinson 
PSD115 – HS10.5 Wed, 06 Apr, 16:30–17:15 / Room 37
PSD116
NH5.3/NP7.3/OS2.5
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: Efim Pelinovsky 
PSD116 – NH5.3/NP7.3/OS2.5 Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 37
PSD106
HS5.3 - Stakeholder participation in hydrology
Convener: Tobias Krueger  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Gemma Carr 
PSD106 – HS5.3 - Stakeholder participation in hydrology Tue, 05 Apr, 14:30–15:15 / Room 35
PSD93
ESSI8
Convener: Dan Cornford  | Co-Conveners: Gerard Heuvelink , Edzer Pebesma , Stefano Nativi 
PSD93 – ESSI8 Thu, 07 Apr, 18:30–19:15 / Room 37
PSD107
HS5.6
Convener: Nicolas Flipo  | Co-Convener: Laurent Martin 
PSD107 – HS5.6 Wed, 06 Apr, 13:30–14:15 / Room 35
PSD122
SSS2.6/HS12.12/NP3.12
Convener: Mj Kirkby  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Olivier Cerdan , Manuel Seeger , Marcel van der Perk , Yves Le Bissonnais , Nikolaus J. Kuhn , Anthony Parsons , Saskia Keesstra , Jose A. Gómez 
PSD122 – SSS2.6/HS12.12/NP3.12 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 37
PSD123
SSS4.2
Convener: Gerard Ros  | Co-Conveners: Stefaan De Neve , Hans-Werner Olfs 
PSD123 – SSS4.2 Mon, 04 Apr, 12:15–13:00 / Room 37
PSD125
SSS6.1
Convener: Pellegrino Conte  | Co-Conveners: Andreas Pohlmeier , Anne E. Berns , Giuseppe Alonzo , Heike Knicker 
PSD125 – SSS6.1 Thu, 07 Apr, 11:30–12:15 / Room 37
PSD76
HS8.2.5/TS2.7
Convener: Victor Bense  | Co-Conveners: Ulrike Exner , Jerry Fairley 
PSD76 – HS8.2.5/TS2.7 Fri, 08 Apr, 11:30–12:15 / Room 40
PSD126
SSS2.11/HS12.14
Convener: Horst H. Gerke  | Co-Conveners: Nick Jarvis , Antonio Coppola 
PSD126 – SSS2.11/HS12.14 Wed, 06 Apr, 16:30–17:15 / Room 35
PSD132
SSS2.5
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Giuseppe Provenzano , Rafael Muñoz-Carpena 
PSD132 – SSS2.5 Tue, 05 Apr, 15:30–16:15 / Room 35
PSD135
SSS1.5
Co-Conveners: Christine Alewell , Michele Freppaz 
PSD135 – SSS1.5 Thu, 07 Apr, 19:15–20:00 / Room 40
PSD120
NH1.2/AS4.7/HS12.6
Convener: Douglas Cripe  | Co-Conveners: Antonio Parodi , Roberto Rudari , Efi Foufoula-Georgiou , Giorgio Boni , Murugesu Sivapalan 
PSD120 – NH1.2/AS4.7/HS12.6 Mon, 04 Apr, 16:30–17:15 / Room 37
PSD95
NH3.4
Convener: Janusz Wasowski  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Michel Jaboyedoff , Gilles Grandjean 
PSD95 – NH3.4 Tue, 05 Apr, 10:30–11:15 / Room 7
PSD119
NH3.9
Convener: Luca Franzi  | Co-Conveners: Massimo Arattano , Muneyuki Arai 
PSD119 – NH3.9 Fri, 08 Apr, 13:30–14:15 / Room 7
PSD118
NH5.1
Convener: Stefano Tinti  | Co-Conveners: Helene Hebert , Ira Didenkulova 
PSD118 – NH5.1 Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 2
PSD91
NH5.2/NP7.4/OS5.5
Convener: Efim Pelinovsky  | Co-Conveners: Christian Kharif , Alexey Slunyaev 
PSD91 – NH5.2/NP7.4/OS5.5 Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 7
PSD85
NH6.1/CR11.30
Co-Conveners: Emma Surinach , David McClung , Jürg Schweizer , Alec van Herwijnen 
PSD85 – NH6.1/CR11.30 Fri, 08 Apr, 14:30–15:15 / Room 7
PSD82
NH8.2
PSD82 – NH8.2 Thu, 07 Apr, 16:30–17:15 / Room 2
PSD136
BG3.1
Convener: Jean-Pierre Gattuso  | Co-Conveners: Patrizia Ziveri , Markus Weinbauer , Conny Maier 
PSD136 – BG3.1 Wed, 06 Apr, 09:30–10:15 / Room 35
PSD86
NH9.1/EG8 Poster Summary and Discussion Session
Convener: Matthew Foote  | Co-Convener: Bruce D. Malamud 
PSD86 – NH9.1/EG8 Poster Summary and Discussion Session Thu, 07 Apr, 16:30–17:15 / Room 7
PSD39
OS4.8/EOS09
Convener: Vinca Rosmorduc  | Co-Conveners: Danielle De Staerke , Margaret Srinivasan 
PSD39 – OS4.8/EOS09 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 2
PSD113
IG6/GMPV38
Co-Convener: Wolfram Meier-Augenstein 
PSD113 – IG6/GMPV38 Thu, 07 Apr, 10:30–11:15 / Room 40
PSD138
ESSI16
Convener: Stefano Nativi  | Co-Conveners: Wim Som de Cerff , Pier Giorgio Marchetti 
PSD138 – ESSI16 Tue, 05 Apr, 10:30–11:15 / Room 37
PSD141
CR10.10
Convener: Christoph Schneider  | Co-Conveners: Andreas Kääb , Christian Huggel , Bruce Raup , John Reynolds 
PSD141 – CR10.10 Wed, 06 Apr, 16:30–17:15 / Room 40
PSD142
CR5.20
Convener: Angelika Humbert  | Co-Conveners: Adrian Jenkins , Andreas Vieli 
PSD142 – CR5.20 Wed, 06 Apr, 13:30–14:15 / Room 25
PSD87
NH8.4
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Convener: Mario Parise 
PSD87 – NH8.4 Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 40
PSD143
EMRP5 Poster summaries and discussion
Convener: Juha V. Korhonen  | Co-Conveners: Tamara Litvinova , Patrick T. Taylor 
PSD143 – EMRP5 Poster summaries and discussion Fri, 08 Apr, 11:30–12:15 / Room 37
PSD34
EMRP7
Convener: Yoann Quesnel  | Co-Convener: Emiliano Di Luzio 
PSD34 – EMRP7 Fri, 08 Apr, 11:30–12:15 / Room 35
PSD145
Poster discussion session on EMRP13/TS2.10: The Transport Properties of Geomaterials
Convener: Matthew Jackson  | Co-Conveners: Jerome Fortin , Harald Milsch 
PSD145Poster discussion session on EMRP13/TS2.10: The Transport Pr[...] Wed, 06 Apr, 17:30–18:15 / Room 7
PSD146
SM3.1
Convener: Edi Kissling  | Co-Conveners: Jean-Xavier Dessa , Stefan Buske , Ivan Koulakov 
PSD146 – SM3.1 Mon, 04 Apr, 17:30–18:15 / Room 7
PSD70
BG7.4/SSP3.6
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Helge Niemann 
PSD70 – BG7.4/SSP3.6 Thu, 07 Apr, 19:00–19:45 / Room 25
PSD32
SM3.2/GD6.4/TS10.7
Convener: Andrea Morelli  | Co-Conveners: Dapeng Zhao , Ivan Koulakov 
PSD32 – SM3.2/GD6.4/TS10.7 Mon, 04 Apr, 19:00–19:45 / Room 25
PSD144
SM1.3/G3.8/GD3.7/GI-19/TS8.7
Convener: Damiano Pesaresi  | Co-Convener: John Clinton 
PSD144 – SM1.3/G3.8/GD3.7/GI-19/TS8.7 Mon, 04 Apr, 12:15–13:00 / Room 25
PSD147
SSS2.3/GM3.7/HS12.11
Convener: Jose Alfonso Gomez  | Co-Conveners: Encarnación Taguas , Cyril Ciesiolka 
PSD147 – SSS2.3/GM3.7/HS12.11 Tue, 05 Apr, 17:30–18:15 / Room 2
PSD33
SM3.5/GD2.13/TS8.5
Convener: Alireza Malehmir  | Co-Convener: Stefan Buske 
PSD33 – SM3.5/GD2.13/TS8.5 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 25
PSD102
ESSI15
Convener: Peter Fox  | Co-Conveners: Paolo Diviacco , Sandro Fiore , Jon Blower , Bruce Wright 
PSD102 – ESSI15 Thu, 07 Apr, 14:30–15:15 / Room 37
PSD104
ESSI14
Convener: Andrew Woolf  | Co-Conveners: Stefano Nativi , Simon Cox 
PSD104 – ESSI14 Thu, 07 Apr, 08:30–09:15 / Room 35
PSD149
AS3.3
Convener: Hinrich Grothe  | Co-Conveners: Peter Spichtinger , Claudia Stubenrauch , Christiane Voigt 
PSD149 – AS3.3 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 40
PSD151
ESSI12
Convener: Horst Schwichtenberg  | Co-Conveners: Paolo Mazzetti , Mohan Ramamurthy , Sandro Fiore 
PSD151 – ESSI12 Fri, 08 Apr, 10:30–11:15 / Room 25
PSD81
OS5.2
Convener: Alexander Babanin  | Co-Conveners: Miguel Onorato , Fangli Qiao 
PSD81 – OS5.2 Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 25
PSD153
CR4.20
Convener: Stephan Gruber  | Co-Conveners: Riccardo Rigon , Christophe Grenier 
PSD153 – CR4.20 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 7
PSD38
PS1.0
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Peter Falkner , Bernard Foing , Pascale Ehrenfreund , Nicolas Peter 
PSD38 – PS1.0 Mon, 04 Apr, 13:30–14:15 / Room 35
PSD154
AS4.25
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell 
PSD154 – AS4.25 Wed, 06 Apr, 11:30–12:15 / Room 40
PSD156
AS4.28
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Läslo G. Evers , Tormod Kvaerna 
PSD156 – AS4.28 Mon, 04 Apr, 14:30–15:15 / Room 40
PSD158
ST2.4/PS5.2
Convener: Eija Tanskanen  | Co-Conveners: Rumi Nakamura , Nicolas André , Caitriona Jackman 
PSD158 – ST2.4/PS5.2 Tue, 05 Apr, 08:30–09:15 / Room 7
PSD40
PS2.3
Convener: Johannes Benkhoff  | Co-Convener: Ulrich Christensen 
PSD40 – PS2.3 Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 25
PSD18
PS7.2/AS4.16 Aurora, Airglow and TLEs in Planetary Atmospheres
Convener: Cyril Simon Wedlund  | Co-Convener: Yoav Yair 
PSD18PS7.2/AS4.16 Aurora, Airglow and TLEs in Planetary Atmospher[...] Thu, 07 Apr, 11:30–12:15 / Room 35
PSD155
CR1.30
Convener: Martin Schneebeli  | Co-Conveners: Maurine Montagnat , Martyn Drury , Thomas Loerting , Denis Samyn 
PSD155 – CR1.30 Mon, 04 Apr, 14:30–15:15 / Room 35
PSD161
CR6.10
Convener: Xavier Fettweis  | Co-Convener: Michiel van den Broeke 
PSD161 – CR6.10 Fri, 08 Apr, 13:30–14:15 / Room 25
PSD162
AS3.15
Convener: Alexander Kokhanovsky  | Co-Conveners: Gerrit de Leeuw , Jan Cermak 
PSD162 – AS3.15 Thu, 07 Apr, 11:30–12:15 / Room 40
PSD31
AS2.4
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Stefania Argentini , Philip Anderson 
PSD31 – AS2.4 Thu, 07 Apr, 10:30–11:15 / Room 25
PSD8
AS1.9
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray 
PSD8 – AS1.9 Mon, 04 Apr, 14:30–15:15 / Room 37
PSD10
NH10.1
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Thomas Glade , Farrokh Nadim , Stefan Scheer , Christoph Aubrecht , Manuel Pastor 
PSD10 – NH10.1 Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 35
PSD65
OS3.1
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Conveners: Christoph Garbe , Emilie Brévière 
PSD65 – OS3.1 Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 37
PSD73
TS6.8/GD5.8/GM5.9
Convener: Richard Gloaguen  | Co-Convener: Lothar Ratschbacher 
PSD73 – TS6.8/GD5.8/GM5.9 Tue, 05 Apr, 11:30–12:15 / Room 37
PSD57
TS4.2/GD2.7/GM7.7/HS12.15/SSP3.2
Convener: Liviu Matenco  | Co-Convener: Paul Andriessen 
PSD57 – TS4.2/GD2.7/GM7.7/HS12.15/SSP3.2 Thu, 07 Apr, 09:30–10:15 / Room 35
PSD19
G5.2/AS4.18
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
PSD19 – G5.2/AS4.18 Tue, 05 Apr, 16:30–17:15 / Room 35
PSD89
AS1.5/NP3.10/OS2.6
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Wolf-Gerrit Fruh , Jose M. Redondo , Allen Bateman , Alexandre Stegner , Vanda Grubišić , Andreas Will , Luis Cana , Michael Kurgansky 
PSD89 – AS1.5/NP3.10/OS2.6 Tue, 05 Apr, 09:30–10:15 / Room 7
PSD80
GD1.4 Poster summaries and discussion - Polar Heatflow: geology, ice sheets and climate
Convener: Alan Vaughan  | Co-Conveners: Richard C.A. Hindmarsh , Fausto Ferraccioli 
PSD80GD1.4 Poster summaries and discussion - Polar Heatflow: geol[...] Mon, 04 Apr, 13:30–14:15 / Room 25
PSD71
OS1.2/CL2.2
Convener: Monika Rhein 
PSD71 – OS1.2/CL2.2 Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 2
PSD36
Poster introduction to session G4.2/GD1.5
Convener: Bruno Meurers  | Co-Conveners: Mikhail Kaban , Hans-Jürgen Götze , Carla Braitenberg 
PSD36 – Poster introduction to session G4.2/GD1.5 Thu, 07 Apr, 16:30–17:15 / Room 37
PSD99
SSS2.2/EMRP20/GM10.2/PS7.0
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Ulrike Scherer , Karsten Seiferlin , Derek W. G. Sears , Markus Casper , Tobias Heckmann , Nikolaus J. Kuhn 
PSD99 – SSS2.2/EMRP20/GM10.2/PS7.0 Mon, 04 Apr, 11:30–12:15 / Room 37
PSD51
Oral Poster Presentations BG1.5
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Klaus Scipal , Wolfgang Wagner , Inge Jonckheere 
PSD51 – Oral Poster Presentations BG1.5 Mon, 04 Apr, 17:30–18:15 / Room 37
PSD3
ERE2.3/SM3.10
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Convener: Stefan Buske 
PSD3 – ERE2.3/SM3.10 Mon, 04 Apr, 18:30–19:15 / Room 37
PSD98
NH3.7
Convener: Filippo Catani  | Co-Conveners: Fausto Guzzetti , Nejan Huvaj 
PSD98 – NH3.7 Tue, 05 Apr, 11:30–12:15 / Room 7
PSD25
CL2.13 Seasons and phenology: Evidence from observations, reconstructions, measurements and models (co-sponsored by USA-NPN, PAGES & ILEAPS)
Convener: This Rutishauser  | Co-Convener: Annette Menzel 
PSD25CL2.13 Seasons and phenology: Evidence from observations, re[...] Tue, 05 Apr, 11:30–12:15 / Room 35
PSD49
GD5.1/GMPV41/SM4.5/TS6.9 Subduction zone dynamics from the surface to the lower mantle
Convener: Susanne Buiter  | Co-Conveners: Francesca Funiciello , Jeroen van Hunen , Marina Manea , Vlad Constantin Manea 
PSD49GD5.1/GMPV41/SM4.5/TS6.9 Subduction zone dynamics from the s[...] Tue, 05 Apr, 14:30–15:15 / Room 40
PSD62
SSS3.1
Convener: Peter Burauel  | Co-Conveners: Reiner Schroll , Jean Charles Munch , Isabelle Lamy 
PSD62 – SSS3.1 Wed, 06 Apr, 09:30–10:15 / Room 37
PSD42
PS3.1
Convener: Linda Spilker  | Co-Conveners: Hauke Hussmann , Sushil K. Atreya , Athena Coustenis , Jean-Pierre Lebreton , Glenn Orton 
PSD42 – PS3.1 Wed, 06 Apr, 18:30–19:15 / Room 37
PSD92
ESSI2
Convener: Giuseppe M.R. Manzella  | Co-Conveners: Dick M. A. Schaap , Sissy Iona 
PSD92 – ESSI2 Thu, 07 Apr, 09:30–10:15 / Room 37
PSD52
TS1.1
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Claudio Rosenberg , Fabrizio Balsamo , Andreas Läufer , Dominique Chardon , Christopher L. Andronicos , Yoann Denele 
PSD52 – TS1.1 Thu, 07 Apr, 16:30–17:15 / Room 40
PSD45
PS6.0
Convener: Daniel Winterhalter  | Co-Conveners: James Cho , Antigona Segura 
PSD45 – PS6.0 Thu, 07 Apr, 18:30–19:15 / Room 40
PSD5
ERE3.2/GD1.3/GMPV53
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Conveners: Klaus Gessner , Peter Sorjonen-Ward , Pär Weihed , Gilles Bellefleur 
PSD5 – ERE3.2/GD1.3/GMPV53 Fri, 08 Apr, 14:30–15:15 / Room 40
PSD83
G2.1
Convener: Zuheir Altamimi  | Co-Convener: Jim R Ray 
PSD83 – G2.1 Tue, 05 Apr, 09:30–10:15 / Room 35
PSD21
CL1.24/AS4.1
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
PSD21 – CL1.24/AS4.1 Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 35
PSD56
OS1.4
Convener: Young Hyang Park  | Co-Convener: Ralph Timmermann 
PSD56 – OS1.4 Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 6
PSD90
NH1.4/AS4.4
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Hans D. Betz , Yukihiro Takahashi , Colin Price 
PSD90 – NH1.4/AS4.4 Tue, 05 Apr, 15:30–16:15 / Room 40
PSD23
CL2.10
Convener: Fred Kucharski  | Co-Conveners: Elsa Mohino , Nerilie Abram , Teresa Losada , Javier Garcia-Serrano , Irene Polo , Erin McClymont , Belen Rodríguez de Fonseca , Erica Hendy 
PSD23 – CL2.10 Tue, 05 Apr, 16:30–17:15 / Room 40
PSD101
Global capacity building efforts in Seismology - open discussion on SM1.11
Convener: Florian Haslinger  | Co-Convener: Lars Ottemoller 
PSD101Global capacity building efforts in Seismology - open discus[...] Mon, 04 Apr, 10:30–11:15 / Room 40
PSD28
CL1.6
Convener: Fabio Florindo  | Co-Conveners: David Harwood , Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , Angelo Camerlenghi 
PSD28 – CL1.6 Fri, 08 Apr, 13:30–14:15 / Room 37
PSD96
NH3.5
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Convener: Denis Cohen 
PSD96 – NH3.5 Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 1
PSD97
GD4.2/TS5.7
Conveners: Peter Japsen , Dominique Chardon , Ulrich Anton Glasmacher  | Co-Conveners: Robert B. Trumbull , Magdalena Scheck-Wenderoth , Johan M. Bonow , Per Terje Osmundsen , Anicet Beauvais , Hans-Peter Bunge , Peter R. Cobbold , Nicky White 
PSD97 – GD4.2/TS5.7 Mon, 04 Apr, 16:30–17:15 / Room 40
PSD103
GMPV16
Convener: Sandro de Vita  | Co-Conveners: Mauro Antonio Di Vito , Elena Zanella 
PSD103 – GMPV16 Tue, 05 Apr, 17:30–18:15 / Room 20