Menu









Programme Groups

SPM – Splinter Meetings


SPM1 – Splinter Meetings (public)
SPM2 – Splinter Meetings (by invitation only)

SPM1 –  Splinter Meetings (public)
SPM1.1
Meeting of Young Researchers (MYRES) 2012 (public)
Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room SM5
SPM1.2
Hydrology sub-division Water Management, Operations and Control (public)
Convener: Nick van de Giesen 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM4
SPM1.3
COST Action CM0805 WG3: chemistry in planetary systems (public)
Convener: Christian Muller 
Wed, 06 Apr, 19:00–20:00 / Room SM3
SPM1.4
Meeting the challenge for international multilingual graduate education in Earth Sciences – lessons leant from the first stages of the INVOGE EU-US ATLANTIS programme (public)
Convener: Benjamin van Wyk de Vries 
Mon, 04 Apr, 12:15–13:15 / Room SM6
SPM1.5
Space Weather Outreach Panel (public)
Convener: David Arctur 
Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Room SM1
SPM1.6
Real Use of Standards and Technologies (public)
Convener: John van de Vegte  | Co-Convener: David Arctur 
Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Room SM1
SPM1.7
Postglacial Fault Drilling Project (public)
Wed, 06 Apr, 17:30–20:00 / Room SM5
SPM1.8
HEPEX organisational meeting (public)
Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room SM3
SPM1.9
DRIHMS Project (public)
Convener: Antonio Parodi  | Co-Convener: Nicola Rebora 
Wed, 06 Apr, 08:30–13:15 / Room SM7
SPM1.10
Sub-division meeting - Remote Sensing and Data Assimilation (public)
Convener: Bob Su 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM8
SPM1.11
Detection of natural disaster precursors through micro and nano satellite observations in the Earth’s ionosphere
Convener: Peter Sammonds 
Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Room SM3
SPM1.12
SIRS/NEESPI Meeting: Man made risks in Siberia (public)
Convener: Evgeny Gordov 
Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Room SM3
SPM1.13
Earth Science Women's Network Reception (public)
Convener: Agatha De Boer 
Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Room SM2
SPM1.14
The INSPIRE TWG AC-MF (Atmospheric Conditions-Meteorological geographical Features) (public)
Convener: Stefano Nativi 
Tue, 05 Apr, 12:15–15:00 / Room SM2
SPM1.15
NERA seismic and acceleration networks meeting (public)
Thu, 07 Apr, 17:30–20:00 / Room SM8
SPM1.16
Natechs discussion (public)
Convener: Elena Petrova 
Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room SM5
SPM1.17
Catchment hydrology
Convener: Jan Seibert 
Mon, 04 Apr, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM1.18
Global Changes in Water Resources and Extremes: results from the WATCH project (public)
Wed, 06 Apr, 19:00–20:00 / Room SM1
SPM1.19
HS Ecohydro Subdivision meeting (public)
Convener: Francesco Laio 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM1.21
Modern problems of Popigai crater studies in context of planetary science (public)
Convener: Nadezda Evdokimova 
Thu, 07 Apr, 13:30–17:00 / Room SM4
SPM1.22
AS4.25 short presentations and COST Action ES1004: 'EuMetChem' scientific meeting (public)
Convener: Alexander Baklanov 
Wed, 06 Apr, 10:30–12:00 / Room SM6
SPM1.23
Meeting of the Groundwater subdivision of HS (public)
Convener: Steffen Birk 
Fri, 08 Apr, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM1.24
WDMAM 2011 (public)
Convener: Juha V. Korhonen 
Fri, 08 Apr, 12:15–15:00 / Room SM4
SPM1.25
Particle acceleration mechanisms in solar system plasmas (public)
Convener: Alessandro Retinò 
Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Room SM1
SPM1.26
IGCP Project 571: Radon, Health and Natural Hazards (public)
Convener: Robin Crockett 
Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Room SM5
SPM1.27
ILP Task Force LABPOX (public)
Convener: Ulrich Achauer 
Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Room SM7
SPM1.28
Novel Approaches for Combining Social and Natural Science Data Sets in Environmental Research (public)
Convener: Gemma Carr 
Wed, 06 Apr, 10:30–12:00 / Room SM3
SPM1.29
Modern Climate System Science Education (public)
Convener: Klaus Grosfeld  | Co-Convener: Annette Ladstaetter-Weissenmayer 
Thu, 07 Apr, 19:00–20:00 / Room SM7
SPM1.30
Earth science on distributed infrastructures and in HPC (public)
Convener: Monique Petitdidier 
Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / Room SM7
SPM1.31
Lunar results and data workshop (public)
Convener: Bernard Foing 
Fri, 08 Apr, 12:15–15:00 / Room SM1
SPM1.32
ORFEUS WG3 - Mobile Seismology (public)
Convener: Alexander Baklanov 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM7
SPM1.33
Hydrological Forecasting SD Meeting (public)
Convener: Elena Toth 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM2
SPM1.34
An introduction to using the Metafor questionnaire for the CMIP5 climate model metadata (public)
Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / Room SM1
SPM1.35
Nature Publishing Group: How to get published (public)
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room SM2
SPM1.36
ESSD Editorial Board Meeting (public)
Conveners: Hans Pfeiffenberger , Thies Martin Rasmussen 
Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room SM7
SPM2 –  Splinter Meetings (by invitation only)
SPM2.1
ILP Bureau Meeting (by invitation only)
Convener: Alexander Rudloff 
Mon, 04 Apr, 17:30–20:00 / Room SM1
SPM2.2
ESA aerosol_cci informal project meeting (by invitation only)
Convener: Thomas Holzer-Popp 
Wed, 06 Apr, 17:30–20:00 / Room SM2
SPM2.3
GHG-CCI PM2 (by invitation only)
Convener: Michael Buchwitz 
Thu, 07 Apr, 15:30–19:00 / Room SM5
SPM2.4
Elsevier meeting (by invitation only)
Mon, 04 Apr, 12:15–13:15 / Room SM3
SPM2.5
ATMOS (by invitation only)
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room SM3
SPM2.6
Elsevier Workshop (by invitation only)
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room SM3
SPM2.7
PSS (by invitation only)
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM3
SPM2.8
Elsevier Meeting (by invitation only)
Fri, 08 Apr, 12:15–13:15 / Room SM3
SPM2.9
Earth Surface Processes and Landforms and BSG (by invitation only)
Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Room SM2
SPM2.10
Meeting of the European Group of Volcano Geodesy (by invitation only)
Convener: Giuseppe Puglisi 
Tue, 05 Apr, 15:30–19:00 / Room SM6
SPM2.11
Marine Geoscience Data Management Collaboration Meeting (by invitation only)
Convener: Helen Glaves 
Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Room SM6
SPM2.12
GSA Author Reception (by invitation only)
Convener: Rebecca Freeman 
Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Room SM6
SPM2.13
CHANGES project: Changing Hydro-meteorological Risks – as Analyzed by a New Generation of European Scientists (by invitation only)
Convener: Cees van Westen 
Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Room SM6
SPM2.14
DS3F-WP8 Working Group (by invitation only)
Convener: Angelo De Santis 
Wed, 06 Apr, 15:30–19:00 / Room SM3
SPM2.16
GSL Editors Reception (by invitation only)
Convener: Angharad Hills 
Tue, 05 Apr, 17:30–20:00 / Room SM5
SPM2.17
EPOS Laboratories Working Group Meeting (by invitation only)
Convener: Piergiorgio Scarlato 
Tue, 05 Apr, 17:30–20:00 / Room SM3
SPM2.18
Environment Trends: EU and China (by invitation only)
Convener: Patricia Anne Xavier 
Thu, 07 Apr, 13:30–17:00 / Room SM8
SPM2.19
MEGAPOLI, CityZen, MILAGRO splinter meeting (by invitation only)
Convener: Alexander Baklanov 
Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room SM2
SPM2.20
AS4.25 short presentations and COST Action ES1004: 'EuMetChem' meeting (public)
Convener: Alexander Baklanov 
Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room SM7
SPM2.21
COST Action ES1004 EuMetChem MCM (by invitation only)
Convener: Alexander Baklanov 
Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / Room SM8
SPM2.22
NERA WP8 school seismology (by invitation only)
Convener: Paul Denton 
Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / Room SM7
SPM2.23
SG - IUGG (by invitation only)
Convener: Mioara Mandea 
Mon, 04 Apr, 17:30–20:00 / Room SM5
SPM2.24
IMVUL Supervisory Board Meeting (by invitation only)
Convener: Aryani Devi Sumoondur 
Wed, 06 Apr, 17:30–20:00 / Room SM4
SPM2.25
TOPO-EUROPE Scientific Commitee Meeting Part 1 and Part2 (by invitation only)
Convener: Paola Campus 
Tue, 05 Apr, 17:30–20:00 / Room SM4
SPM2.26
Meeting of the Unsaturated Zone subdivision of HS (by invitation only)
Convener: Wolfgang Durner 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM2.28
Environment Sector Consultation (by invitation only)
Convener: Patricia Anne Xavier 
Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room SM8
SPM2.29
QUEST meeting (by invitation only)
Convener: Heiner Igel 
Mon, 04 Apr, 19:00–20:00 / Room SM2
SPM2.30
IGS Analysis Centers (by invitation only)
Convener: Jim R Ray 
Mon, 04 Apr, 15:30–17:00 / Room SM5
SPM2.31
KuaFu project (by invitation only)
Conveners: C.-Philippe Escoubet , Iannis Dandouras 
Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / Room SM3
SPM2.32
VLF-LF European Network (by invitation only)
Convener: Pier Francesco Biagi 
Thu, 07 Apr, 13:30–15:00 / Room SM3
SPM2.33
WEGENER Board meeting (by invitation only)
Convener: Susanna Zerbini 
Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room SM6
SPM2.34
Deep Sea Frontier (by invitation only)
Convener: Achim Kopf 
Wed, 06 Apr, 12:15–15:00 / Room SM8
SPM2.35
MicroDICE Steering Committee Meeting (by invitation only)
Convener: Paul Bons 
Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room SM4
SPM2.36
Meeting of the Erosion and Sedimentation subdivision of HS (by invitation only)
Convener: Philip Owens 
Fri, 08 Apr, 12:15–13:15 / Room SM6
SPM2.37
DynaQlim Steering committee (by invitation only)
Convener: Markku Poutanen 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room SM6
SPM2.38
TROBIT project meeting (by invitation only)
Convener: Stephen Sitch 
Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room SM3
SPM2.39
Elsevier Editor Meeting (by invitation only)
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room SM4
SPM2.40
Journal of Metamorphic Geology Editorial Board Meeting (by invitation only)
Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Room SM7
SPM2.41
Elsevier Editor Meeting (by invitation only)
Thu, 07 Apr, 08:30–10:00 / Room SM4
SPM2.42
ERICON - Science Advisory Panel Topic Group Meeting (by invitation only)
Convener: Lester Lembke-Jene 
Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room SM3
SPM2.43
ERICON Science Support Unit Meeting (by invitation only)
Convener: Lester Lembke-Jene 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room SM5
SPM2.44
EMU Executive Committee Meeting (by invitation only)
Mon, 04 Apr, 17:30–20:00 / Room SM3
SPM2.45
European Mineralogical Union (EMU) - Council meeting (by invitation only)
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room SM6
SPM2.46
MEGAPOLI working meeting (by invitation only)
Convener: Alexander Baklanov 
Tue, 05 Apr, 10:30–12:00 / Room SM1
SPM2.47
WGMS Meeting (by invitation only)
Convener: Michael Zemp 
Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room SM4
SPM2.48
SAMPLE (by invitation only)
Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Room SM8
SPM2.50
Elsevier Editor Meeting (by invitation only)
Wed, 06 Apr, 08:30–10:00 / Room SM4
SPM2.51
Elsevier Editor Meeting (by invitation only)
Mon, 04 Apr, 08:30–10:00 / Room SM4
SPM2.52
Elsevier Editor Meeting (by invitation only)
Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room SM4
SPM2.53
IERS SINEX Working Group (by invitation only)
Convener: Daniela Thaller 
Wed, 06 Apr, 13:30–15:00 / Room SM1
SPM2.54
DS3F-WP1 Working Group (by invitation only)
Convener: Walter Roest 
Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Room SM7
SPM2.55
NERA WP5 Networking near-fault observatories (by invitation only)
Convener: Kristin Vogfjord 
Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Room SM8
SPM2.56
Offshore airflow over coastal foredunes (by invitation only)
Convener: Andreas Baas 
Tue, 05 Apr, 15:30–17:00 / Room SM7
SPM2.57
ExoMars PanCam science team meeting (by invitation only)
Convener: Andrew Coates 
Tue, 05 Apr, 17:30–20:00 / Room SM2
SPM2.58
Editorial Board meeting Surveys in geophysics (by invitation only)
Tue, 05 Apr, 15:30–17:00 / Room SM8
SPM2.59
OSNAP-East (by invitation only)
Convener: M. Susan Lozier 
Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room SM2
SPM2.60
ITN early Earth (by invitation only)
Convener: Jeroen van Hunen 
Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / Room SM4
SPM2.61
GRASP Science Team Meeting (by invitation only)
Mon, 04 Apr, 15:30–19:00 / Room SM4