Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


PS – Planetary & Solar System Sciences

ML3

Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Roger-Maurice Bonnet
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML31

Runcorn-Florensky Medal Lecture by Tilman Spohn
Conveners: Athena Coustenis , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:30 / Room Y1
PS1 –  Solar System exploration and techniques

PS1.2/AS4.19

Polarimetry as an invaluable tool to study the Solar System and beyond (co-organized)
Convener: Mathieu Barthelemy  | Co-Convener: Hervé Lamy 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.1 / Tue, 09 Apr, 08:30–09:15 / Room R12 
PS2 –  Terrestrial Planets

PS2.1

Mercury
Convener: Johannes Benkhoff 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.2

Venus
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Convener: Dmitrij Titov 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.3

Lunar Science and Exploration
Convener: Bernard Foing  | Co-Convener: Harald Hiesinger 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.2 / Fri, 12 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

PS2.4

Mars Science and Exploration
Convener: Angelo Pio Rossi  | Co-Convener: Damien Loizeau 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:15 / Room Y1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.3 / Tue, 09 Apr, 10:30–11:15 / Room B7 

US2

Curiosity on Mars: first results - Part I
Conveners: Nicolas Mangold , PATRICE COLL 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room Y1

PS2.5

Curiosity on Mars: First results - Part II
Convener: Nicolas Mangold  | Co-Conveners: PATRICE COLL , Javier Martín-Torres 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:15 / Room Y1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.6

Atmospheres of Terrestrial Planets
Convener: Wojciech J. Markiewicz  | Co-Conveners: Emmanuel Marcq , Anni Määttänen 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:15 / Room Y11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS2.7

Volcanism, tectonics, impacts and other geological processes across the solar system
Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Alexander Deutsch , Stephanie C. Werner , Fred Jourdan , Matteo Massironi , Paul Byrne , Harald Hiesinger 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:15 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.10 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 
PS3 –  Outer planets

PS3.1

Outer planets, icy satellites and rings
Convener: Athena Coustenis  | Co-Conveners: Glenn Orton , Sushil K. Atreya , Jean-Pierre Lebreton , Linda Spilker , Hauke Hussmann 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:15 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.4 / Wed, 10 Apr, 17:30–18:15 / Room R12 

ST2.4/PS3.3

Radiation Belts: Earth and Outer Planets (co-organized)
Convener: Ioannis A. Daglis  | Co-Convener: Manuel Grande 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS4 –  Small bodies and dust

PS4.1

Comets, asteroids and dust
Convener: Nicolas Altobelli 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:15 / Room Y2
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.8 / Thu, 11 Apr, 08:30–09:15 / Room B7 
PS5 –  Atmospheric electricity, Plasmas and magnetospheres

PS5.1/ST7.2

Planetary Plasma Physics, including electrodynamics of induced magnetospheres (co-organized)
Convener: Philippe Garnier  | Co-Conveners: Iannis Dandouras , Anna Milillo 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:30 / Room Y2
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.9 / Tue, 09 Apr, 08:30–09:15 / Room R7 

PS5.2

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room Y11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.5 / Wed, 10 Apr, 08:30–09:15 / Room R12 
PS6 –  Exoplanets

PS6.1

Exoplanets: formation, dynamics and habitability
Convener: Daniel Winterhalter  | Co-Conveners: James Cho , Antigona Segura 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room G13
PICOs
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room PICO Spot 4
PS7 –  Modelling and experimental work in Planetology

PS7.1

Experimental and theoretical simulations
Conveners: Luigi Colangeli , Javier Martín-Torres  | Co-Conveners: Ruth Ziethe , Erika Kaufmann 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:15 / Room Y1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS8 –  Origins and Astrobiology

PS8.1

Planetary Evolution and Life (including Runcorn-Florensky Medal Lecture by T. Spohn)
Convener: Lena Noack  | Co-Conveners: Tilman Spohn , Véronique Dehant , Doris Breuer , Marc Chaussidon , François Raulin , Helmut Lammer , Frances Westall , Olga Prieto-Ballesteros 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room Y1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
PS9 –  Joint Sessions

PS9.1/ST7.1

Space Weather in the inner heliosphere, as seen at planets in solar wind alignment (co-organized)
Convener: Hermann Opgenoorth  | Co-Conveners: Mark Lester , Andrea Opitz 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:15 / Room Y1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.7 / Wed, 10 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

GM10.1/PS9.4

Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: Susan Conway  | Co-Conveners: Matthew Balme , Andreas Johnsson 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI2.3/PS9.5

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Lutz Richter , Günter Kargl 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

IG8/BG1.9/GMPV6/PS9.6

Traditional and non-traditional isotopes in geochronology, thermochronology, cosmogenicexposure dating and ecogeochemistry (co-organized)
Convener: Fred Jourdan  | Co-Conveners: Johanna Irrgeher , Urs Schaltegger , Thomas Prohaska 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

ST2.6/PS9.7

Current Systems in Geospace and Other Planetary Space Environments (co-organized)
Convener: Michael Liemohn 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room Y11
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room Y1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GD7.1/PS9.8

Earth's core structure and dynamics: observations, models, experiments (co-sponsored by AGU-SEDI) (co-organized)
Convener: Julien Aubert  | Co-Conveners: M. Alexandra Pais , Phil Livermore 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

CR5.1

Creep and fracture of Earth and planetary materials: from ice to olivine
Convener: Martyn Drury  | Co-Conveners: Maurine Montagnat , Martin Schneebeli 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

SSS2.8

Modeling the experiment, experimenting the models - from experiment to complex processes model
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Thomas Iserloh , Saskia Keesstra , Wolfgang Fister , Nikolaus J. Kuhn , Jay Jabro , João de Lima , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.11 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room B7 

ST5.1

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Viviane Pierrard , Jean Lilensten 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room Y11
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.17 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1