Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SPM – Splinter Meetings

SPM1 –  Splinter Meetings (public)

SPM1.1

Elmer/Ice users splinter meeting (public)
Convener: Olivier Gagliardini 
Tue, 09 Apr, 12:15–15:00 / Room Y3

SPM1.2

ILP task force LABPAX - project update (public)
Convener: Ulrich Achauer 
Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Room R3

SPM1.3

From PRE-EARTHQUAKES to EQUOS: building the EarthQUakes Observing System community as a dedicated component of GEOSS (public)
Convener: Valerio Tramutoli 
Wed, 10 Apr, 17:30–20:00 / Room R9

SPM1.4

INTERDYNAMIC (public)
Convener: André Paul 
Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room R2

SPM1.5

Earth Science Women's Network Reception (public)
Convener: Amélie Kirchgaessner  | Co-Convener: Jaana Bäck 
Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Room R2

SPM1.6

Free and Open Source Software (FOSS) in the Geosciences (public)
Convener: Peter Löwe 
Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Room R10

SPM1.7

FRIEND-Water
Convener: Henny A.J. Van Lanen 
Tue, 09 Apr, 17:30–20:00 / Room R3

SPM1.9

Hydrological Ensemble Prediction Experiment (public)
Convener: Florian Pappenberger  | Co-Conveners: Maria-Helena Ramos , Albrecht Weerts , Hessel Winsemius , Jan Verkade , Schalk Jan van Andel , Yi He , Fredrik Wetterhall , Nathalie Voisin 
Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room Y3

SPM1.10

Rainfall Simulation: Big steps forward! (public)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Johannes B. Ries , Manuel Seeger 
Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Room R2

SPM1.11

Firn Model Inter-Comparison (public)
Mon, 08 Apr, 17:30–20:00 / Room Y3

SPM1.12

EGU-ESSI and EuroSDR: linkage between Earth and Space Science Informatics and European Spatial Data Research (public)
Convener: Norbert Pfeifer 
Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–19:00 / Room R10

SPM1.13

Interdisciplinary Biomass Burning Initiative IBBI (public)
Convener: Johannes Kaiser 
Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R10

SPM1.14

Interdisciplinary Biomass Burning Initiative IBBI (public)
Convener: Melita Keywood 
Fri, 12 Apr, 12:15–15:00 / Room R10

SPM1.15

GIANT - Geodetic Infrastructure of Antarctica (public)
Convener: Markku Poutanen 
Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R3

SPM1.16

Multy-hazard risks discussion (public)
Convener: Elena Petrova 
Wed, 10 Apr, 10:30–13:15 / Room R10

SPM1.17

Getting in touch with the Young Hydrologic Society (Public)
Co-Conveners: Shaun Harrigan , Tim van Emmerik , Maarten Smoorenburg , Hannes Müller 
Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Room Y7

SPM1.18

Interdisciplinary Biomass Burning Initiative IBBI (public)
Convener: Melita Keywood 
Fri, 12 Apr, 15:30–19:00 / Room R10

SPM1.19

LearnEO!: Developing resources for Earth observation education (public)
Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room R3

SPM1.20

HS2 Catchment hydrology sub-division business meeting (public)
Convener: Laurent Pfister 
Wed, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room R3

SPM1.21

NEREUS EO/GMES-Working Group Meeting (public, Moved to NH DANUBE HOTEL Wagramer Strasse, 21, walking distance from AIC)
Convener: Valerio Tramutoli 
Mon, 08 Apr, 15:30–19:00 / Room Y7

SPM1.22

HS-Vadoze Zone Hydrology Business meeting (public)
Convener: Marnik Vanclooster 
Wed, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room R9

SPM1.23

ULF/VLF waves in geospace and their influence on radiation belt dynamics: The MAARBLE project
Convener: Ioannis A. Daglis 
Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room R9

SPM1.24

Big Data Analytics for Earth Science: the EarthServer approach (public)
Convener: Paolo Mazzetti  | Co-Conveners: Peter Baumann , Mike Grant 
Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R9

SPM1.25

Marine Data Management (public)
Convener: Helen Glaves 
Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room R9

SPM1.27

climate4impact: Bridging Climate Model data to the impacts communities (public)
Convener: Wim Som de Cerff  | Co-Conveners: Martin Juckes , Christian Pagé 
Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room R3

SPM1.28

Real Use of Stadards and Technologies - Live Demonstrations (public)
Convener: John van de Vegte  | Co-Conveners: Mattia Santoro , David Arctur 
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00 / Room R9

SPM1.29

WDMAM business meeting (public)
Convener: Juha V. Korhonen 
Tue, 09 Apr, 12:15–13:15 / Room R2

SPM1.30

Meeting of the Joint Working Group JWG2.8 (IAG) Modeling and Inversion of Gravity-Solid Earth Coupling (public)
Convener: Carla Braitenberg 
Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room R2

SPM1.31

SCAR action group: Connecting geophysics with geology - key areas for understanding the building stones of Antarctica
Conveners: Joachim Jacobs , Fausto Ferraccioli 
Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room R9

SPM1.32

IAG WG2.6
Convener: Jens Schröter 
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room R2

SPM1.33

SD Hydrological Forecasting Meeting (public)
Convener: Elena Toth 
Fri, 12 Apr, 12:15–13:15 / Room R9

SPM1.34

Spatial Data Quality Workshop. GeoViQua project (public)
Convener: Joan Masó 
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room Y7

SPM1.35

HS9 – Erosion, sedimentation and river processes SD business meeting (public)
Convener: Marcel van der Perk 
Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room R2

SPM1.36

PAGES Arctic2k Meeting (public)
Conveners: Atte Korhola , Pierre Francus , Lucien von Gunten 
Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R2

SPM1.37

Physical Samples in the Digital Era (public)
Convener: Kerstin Lehnert 
Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R10

SPM1.38

Guidelines for Data Publication: Outputs from the PREPARDE project (public)
Fri, 12 Apr, 12:15–13:15 / Room R3

SPM1.39

Is the World in a State of Climate Change Planetary Emergency? (public)
Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room Y7

SPM1.40

Meeting of the Subdivision Groundwater (public)
Convener: Steffen Birk 
Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Room R9

SPM1.41

HS10 Ecohydrology, Limnology, and Estuaries - Subdivision meeting (public)
Convener: Stan Schymanski 
Wed, 10 Apr, 19:00–20:00 / Room R10

SPM1.42

GEO Supersites Scientific Advisory Committee Coordination (public)
Convener: Florian Haslinger 
Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Room Y7

SPM1.43

ESSD: editors experience & exchange on criteria and principles (public)
Convener: Hans Pfeiffenberger 
Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / Room R3
SPM2 –  Splinter Meetings (by invitation only)

SPM2.1

Annual Bureau Meeting of the International Lithosphere Program (ILP) (by invitation only)
Convener: Alexander Rudloff  | Co-Conveners: Sierd Cloetingh , Magdalena Scheck-Wenderoth 
Mon, 08 Apr, 17:30–20:00 / Room R2

SPM2.3

VAST project meeting (by invitation only)
Convener: Andreas Stohl 
Wed, 10 Apr, 12:15–15:00 / Room Y7

SPM2.4

COOPEUS - project meeting (by invitation only)
Convener: Ketil Koop-Jakobsen  | Co-Convener: Christoph Waldmann 
Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room Y3

SPM2.5

RESIF Scientific Advisory Board (by invitation only)
Convener: Helle Pedersen 
Mon, 08 Apr, 08:30–13:15 / Room Y3

SPM2.6

GSA Author and Editor Reception (by invitation only)
Convener: Jeanette Hammann 
Mon, 08 Apr, 17:30–20:00 / Room R10

SPM2.7

Geological Society of London Editors Reception (by invitation only)
Convener: Angharad Hills 
Tue, 09 Apr, 17:30–20:00 / Room R9

SPM2.9

WEGENER (World Earthquake GEodesy Network for Environmental Hazard Research) Board Meeting (by invitation only)
Convener: Haluk Ozener 
Wed, 10 Apr, 12:15–15:00 / Room Y3

SPM2.10

Water Resources Research Editorial Board Meeting (by invitation only)
Convener: Alberto Montanari 
Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room Y7

SPM2.11

DRIHM and DRIHM2US projects meeting (by invitation only)
Convener: Antonio Parodi 
Fri, 12 Apr, 08:30–19:00 / Room R2

SPM2.12

Visualization Tools - A light hands-on (by invitation only)
Convener: Niklas Röber 
Wed, 10 Apr, 15:30–19:00 / Room Y3

SPM2.13

Strategic workshop on future harmonization of data sharing among Research Infrastructures (by invitation only)
Convener: Ketil Koop-Jakobsen 
Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R9

SPM2.14

EPOS Science Plan Meeting (by invitation only)
Convener: Massimo Cocco 
Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Room R10

SPM2.15

Modeling environment loading effects for Reference Frame (by invitation only)
Convener: Xavier Collilieux 
Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room R3

SPM2.16

Chaocean project meeting (by invitation only)
Convener: Thierry Penduff 
Tue, 09 Apr, 12:15–15:00 / Room Y7

SPM2.17

FUTUREVOLC (by invitation only)
Convener: Kristin Vogfjord 
Tue, 09 Apr, 12:15–13:15 / Room R3

SPM2.18

FUTUREVOLC (by invitation only)
Conveners: Kristin Vogfjord , Freysteinn Sigmundsson 
Wed, 10 Apr, 19:00–20:00 / Room R3

SPM2.19

AGU Nonlinear Geophysics at EGU
Convener: Daniel Schertzer  | Co-Convener: Alin Andrei Carsteanu 
Mon, 08 Apr, 12:15–15:00 / Room Y7

SPM2.20

RainGain@EGU.2013
Convener: Daniel Schertzer 
Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room R9

SPM2.21

PlioMIP Phase 2 Planning Meeting
Convener: Alan Haywood 
Wed, 10 Apr, 19:00–20:00 / Room Y7

SPM2.22

DynaQlim (by invitation only)
Convener: Markku Poutanen 
Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R3

SPM2.23

GTN-G steering committee (by invitation only)
Convener: Isabelle Gärtner-Roer  | Co-Convener: Michael Zemp 
Wed, 10 Apr, 12:15–15:00 / Room R2

SPM2.25

Informal meeting to discuss an International Satellite Aerosol Science Network (by invitation only)
Convener: Thomas Popp 
Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / Room R2

SPM2.26

AlpArray meeting (by invitation only)
Convener: György Hetényi 
Tue, 09 Apr, 17:30–20:00 / Room Y3

SPM2.27

Ocean Data Interoperability Platform (by invitation only)
Convener: Helen Glaves 
Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room R10

SPM2.28

MicroDICE meeting (by invitation only)
Convener: Martyn Drury 
Thu, 11 Apr, 12:15–15:00 / Room R10

SPM2.29

PMIP Last2K (by invitation only)
Convener: Johann Jungclaus 
Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Room R2

SPM2.30

GOCE gradients for applications (by invitation only)
Convener: Johannes Bouman 
Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R10

SPM2.31

GHG-Europe Synthesis Meeting (by invitation only)
Mon, 08 Apr, 15:30–19:00 / Room R3

SPM2.32

GHG-Europe Synthesis Meeting (by invitation only)
Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room R3

SPM2.33

ARISE group meeting (by invitation only)
Convener: Läslo G. Evers 
Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R10

SPM2.34

Elsevier Reception (by invitation only)
Convener: Anita Olfers 
Thu, 11 Apr, 17:30–20:00 / Room Y3

SPM2.35

Soil as a Record of the Past Business Meeting (by invitation only)
Convener: Sjoerd Kluiving 
Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R2

SPM2.36

Future gravity mission: Science Requirement Consolidation (by invitation only)
Convener: Roland Pail 
Wed, 10 Apr, 19:00–20:00 / Room R2

SPM2.37

Reviewer Workshop (by invitation only)
Convener: Dan Lovegrove 
Mon, 08 Apr, 12:15–13:15 / Room R10

SPM2.38

GGOS Satellite Missions WG (by invitation only)
Convener: Isabelle Panet 
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room R10

SPM2.39

NP executive meeting (by invitation only)
Convener: Shaun Lovejoy 
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00 / Room R3

SPM2.40

EPOS WG2 workshop (by invitation only)
Convener: Giuseppe Puglisi 
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00 / Room Y7

SPM2.42

Picarro CRDS Workshop: Hands-on CRDS tour and Tips and Tricks to get the most from your CRDS measurements!
Convener: David Kim-Hak 
Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room Y7

SPM2.43

In-stream contaminant sensing (by invitation only)
Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room Y7

SPM2.44

IGCP-601 : Seismotectonics of Africa (by invitation only)
Convener: Mustapha Meghraoui 
Tue, 09 Apr, 12:15–13:15 / Room R10

SPM2.45

COST ES-1004 - WG3 (by invitation only)
Convener: Christian Seigneur 
Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room R3

SPM2.46

WG2 workshop: Supersite projects (by invitation only)
Convener: Giuseppe Puglisi 
Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room R3

SPM2.47

POP-DAT (by invitation only)
Convener: Hanna Rothkaehl 
Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Room R3

SPM2.48

Sea surface microlayers (by invitation only)
Convener: Michael Cunliffe 
Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room Y3

SPM2.49

J-MAG (by invitation only)
Convener: Michele Dougherty 
Mon, 08 Apr, 12:15–13:15 / Room R2

SPM2.50

EPOS - e-Infrastructure Architecture meeting (by invitation only)
Convener: Daniele Bailo 
Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room R3

SPM2.51

GENET WG meeting (by invitation only)
Convener: Dimitar Ouzounov 
Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Room R9

SPM2.52

Station coordinates time series format (by invitation only)
Convener: Laurent Soudarin 
Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room Y7