bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


NP – Nonlinear Processes in Geosciences

DM15

Division Meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Shaun Lovejoy 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room B5

ML18

Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Daniel Schertzer
Convener: Shaun Lovejoy 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–14:30 / Room B10
NP1 –  Nonlinear Processes in Geosciences (General)

NP1.3/HS2.3.16

Uncertainty, Sensitivity Analysis and Efficient Diagnostics in Geosciences (co-organized)
Convener: George Petropoulos  | Co-Conveners: Dr. Prashant K. Srivastava , Stefano Tarantola , Mikhail Kanevski , Matthias Cuntz , Juliane Mai , Dmitri Kavetski , Rafael Rosolem , Sebastian Lehmann 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP1.5

Geocomplexity and Scales (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Francois Schmitt , Ana Maria Tarquis , Valerio Lucarini , Cristian Suteanu , Isabel de Lima , Stéphane Vannitsem , Ian Main 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NP2 –  Dynamical Systems Approaches to Problems in Geosciences

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters
NP3 –  Scales, Scaling and Nonlinear Variability

NP3.2

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystems
Convener: Isabel de Lima  | Co-Convener: Fernando Porté-Agel 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Yellow Posters

NP3.3/CL5.14

Scale, scaling and uncertainty in the climate, climate and
 climate models, in the ocean, atmosphere and hydrosphere (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Costas Varotsos , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Isabel de Lima , Christian Franzke , Sabine Lennartz-Sassinek , Francois Schmitt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP3.6

Multifractals and singularity analysis in mineral exploration and environmental assessment
Convener: Qiuming Cheng  | Co-Conveners: Frits Agterberg , Eduardo de Mulder 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS7.7/NP3.8

Hydroclimatic and hydrometeorologic stochastics: Extremes, scales, probabilities (co-organized)PICO Session
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Ladislav Gaál , Sabine Lennartz-Sassinek , Marco Borga , Auguste Gires , Andreas Langousis , Xiaolan Wang , Demetris Koutsoyiannis , Salvatore Grimaldi , Venugopal Vuruputur 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 08:30–09:06 / PICO Spot 2
NP4 –  Time Series and Patterns

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Susana Barbosa , Andrea Toreti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP4.2

Satellite, aerial and remotely sensed Time Series
Convener: Rosa Lasaponara  | Co-Conveners: George Petropoulos , Mikhail Kanevski 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP4.4

Inferring Models from Data for Qualitative vs. Quantitative Forecasts
Convener: Alexander Feigin  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Jonathan Donges , Karsten Steinhaeuser 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
NP5 –  Predictability

NP5.1/AS4.14

Inverse Problems, Data Assimilation, Coupled Initialisation, and Impact of initial and model Errors and Predictability (co-organized)
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Conveners: Amos Lawless , Matthew Martin , Alberto Carrassi , Stéphane Vannitsem , Wansuo Duan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
NP6 –  Turbulence, Transport and Diffusion

NP6.2

Turbulence in the Atmosphere
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Maria Antonia Jimenez Cortes 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

NP6.4

Turbulence and magnetic reconnection: current results and future experiments.
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: A. Retino , Francesco Valentini 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

SC11/NP6.5

Short Course on: Experimental and Field Turbulence in Geophysical and Environmental Flows (co-organized)
Co-Convener: Shaun Lovejoy 
Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room R7

NP6.7/AS1.6/OS5.3

Recent developments in geophysical fluid dynamics: Waves, Turbulence and Transport in the Atmosphere and Ocean (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Joe LaCasce , Michael Kurgansky , Andreas Will , Wolf-Gerrit Fruh , Francois Schmitt , Pilar López González-Nieto , Luca Sorriso-Valvo , Claudia Cherubini 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

ST4.2/NP6.8

Turbulence and Instabilities in Space Plasmas (co-organized)
Convener: Christopher Chen  | Co-Conveners: Luca Sorriso-Valvo , Olga Alexandrova 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
NP7 –  Nonlinear waves

NP7.1

Unusual waves in geophysics
Convener: Efim Pelinovsky  | Co-Conveners: Shamil Mukhamediev , Arcady Dyskin , Elena Pasternak , Sergey Turuntaev 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP7.3

Wave-current interactions
Conveners: Julien Touboul , Konstandinos Belibassakis  | Co-Conveners: Vincent Rey , Christian Kharif , Efim Pelinovsky , Philippe Fraunie 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
NP8 –  Nonlinear Stochastics

NP8.1/SSS11.9

Chaotic and Stochastic Geosciences (co-organized)
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga , R M Lark 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15 / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Yellow Posters
NP9 –  Co-organized & Co-listed Sessions

HS7.3/CL2.9/NP9.3

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS7.1/AS1.11/NH1.7/NP9.4

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Eric Wood , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

GMPV5.5/TS2.9

Volcanic Plumbing Systems: Dynamics of magma transport and emplacement in the Earth’s crust
Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Matthieu Kervyn , Steffi Burchardt , Eoghan Holohan , Benoit Taisne 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

AS2.2

Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers
Convener: Arakel Petrosyan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters