Search


Days


Programme Groups

HS11 – Erosios, Sedimentation and River Processes

Tuesday, 21 Apr
NH4.14/HS11.6
Landslide Forecasting (co-organized)
Convener: F. Guzzetti  | Co-Conveners: G. G. R. Iovine , M. Parise 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Wednesday, 22 Apr
NH4.2/HS11.7
Hydrological processes in landslide research: analysis and quantification (co-organized)
Convener: T. Bogaard  | Co-Conveners: E. Zehe , J.-P. Malet , F. Lindenmaier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Thursday, 23 Apr
HS11.2
Sediment transport in small and large streams: measurement techniques and modelling
Co-Conveners: D. Rickenmann , A. D. Reeves 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
HS11.1/NH4.4
Rainfall triggered landslides and debris flows and their effect on erosion and sediment yield in river catchments (co-organized)
Co-Conveners: G. Crosta , P. Frattini 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
HS11.4
The influence of dams on sediment regimes and implications for management
Convener: Batalla  | Co-Conveners: M. Singer , D. Vericat 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSS14/HS11.8
Tracing sediments and colloids in the environment (co-organized)
Convener: J. Quinton  | Co-Conveners: J. A. Gomez , M. Nearing , Michaelides 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Friday, 24 Apr
HS11.3
Sediment response to catchment disturbances
Convener: E. Petticrew  | Co-Conveners: P. Owens , M. van der Perk 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /