Search


Days


Programme Groups

CL2 – Present climate

Monday, 3 May
CL2.4
Shifting Seasons: Phenological evidence from observations, reconstructions, measurements and models (co-sponsored by PAGES & ILEAPS)
Convener: This Rutishauser  | Co-Convener: Annette Menzel 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CR10.1/CL2.8
Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-organized)
Convener: Christian Huggel  | Co-Conveners: Andreas Kääb , Christoph Schneider , Bruce Raup 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
NH7.1/AS4.2/CL2.10
Wildfires, Weather and Climate (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Mike Wotton 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL2.7/HS5.6
Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Bart van den Hurk  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Philippe Ciais 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS5.4/AS4.1/CL2.14
Hydrological change versus climate change (co-organized)
Co-Conveners: Manfred Mudelsee , Demetris Koutsoyiannis 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
CL2.3
Circulation type classification and circulation regimes
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP2.1/CL2.19
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Convener: Andrew Wittenberg 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL2.5
Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Fred Kucharski  | Co-Conveners: Elsa Mohino , Teresa Losada , Irene Polo , Belen Rodríguez de Fonseca , Javier Garcia-Serrano , Nerilie Abram , Erin McClymont , Erica Hendy 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
 / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL2.13
Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
OS10/CL2.16
Global and regional sea level changes and their impacts in coastal oceans (co-organized)
Convener: Anny Cazenave  | Co-Conveners: Jens Schröter , Nicole Lenôtre , Philip Woodworth , Svetlana Jevrejeva , Aslak Grinsted 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–11:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL2.20/PS1
Solar and Geomagnetic Activity and Their Influences on the Earth's Weather and Climate (co-organized)
Convener: Sergei Avakyan  | Co-Conveners: Alan D. Aylward , Jean Lilensten 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
CL2.6
Teleconnections: dynamics, predictability, impacts
Convener: Bo Christiansen  | Co-Conveners: Uwe Ulbrich , Maarten Ambaum , Frank Kwasniok , Julie Jones 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS5.3/CL2.17/NP1.4
Climate, water and health (co-organized)
Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Emmanouil Anagnostou 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
CL2.1
Climate of the Polar Regions
Convener: Peter Wadhams  | Co-Convener: Kate Thatcher 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL2.2
Surface Radiation Budget, Radiative Forcings and Climate Change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
ERE6.2/CL2.15/HS13.6
Climate change impact on economical and industrial activities (co-organized)
Convener: Sylvie Parey  | Co-Convener: Markus G. Donat 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /