Search


Days


Programme Groups

TS8 – Earthquakes and Tectonics

Monday, 3 May
SM1.0/G25/GD2.17/GM1.5/GMPV37/NH4.0/NH5.3/SSP1.9/TS8.4
Large Magnitude Earthquakes and Tsunami Activity in 2010: Views on The Haiti and Chile Events (co-organized)
Conveners: Mourad Bezzeghoud , Ramon Carbonell , Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 18:45–19:45  /
TS8.2/SM7.2
Earthquake Geology (co-organized)
Convener: Riccardo Caputo  | Co-Conveners: Alexandros Chatzipetros , Claudia Trepmann , Michel Bestmann 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SM2.4/NH4.8/TS8.9
Earthquake Source Rupture Models, Slip Distribution Studies, and Nucleation and Growth of Fault Systems (co-organized)
Convener: Georg R├╝mpker 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM1.5/TS8.8
Active Seismic studies of the Crust (co-organized)
Convener: Pekka Heikkinen 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Friday, 7 May
TS8.3/G8/SM2.8
Large continental faults and related earthquake cycle: short vs long term slip rate and their role in continental deformation (co-organized)
Convener: Mustapha Meghraoui 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
TS8.6/SM3.3
Seismotectonics of the Marmara Sea region (co-organized)
Convener: Oliver Heidbach  | Co-Convener: Marco Bohnhoff 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /