Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: BG
  • Day: Please select
  • TB: whole day







BG – Biogeosciences

Monday, 23 Apr

BG4.3

Integrating aquatic and terrestrial habitats for large-scale carbon and greenhouse gas balances - towards whole landscape assessments
Convener: D. Bastviken  | Co-Conveners: T. J. Battin , L. Tranvik , S. Sobek 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–10:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

NH7.3/AS4.3/BG2.25/ESSI1.8/NP4.6/SSS5.24

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: M.G. Pereira  | Co-Conveners: R. Trigo , M.J.M. Gutenstein-Penning de Vries , Dr Clarisse , L Boschetti 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / 15:30–17:00  / Room D
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.13  / Mon, 23 Apr, 14:30–15:15  /  

BG2.2

Towards a full GHG balance from the biosphere. How important are N2O and CH4 emissions in different ecosystems? How difficult is it to measure and to model their emission?
Convener: D. Zona  | Co-Convener: K. Pilegaard 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 10:30–11:45  / 13:30–15:15  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

SSS3.4/BG2.26/OS3.5

Stabilization of organic matter in soils, sediments and marine dissolved organic matter (co-organized)
Convener: S. Abiven  | Co-Convener: M. W. I. Schmidt 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

BG2.3

Patterns and drivers of GHG assimilation and release in natural and agricultural ecosystems
Convener: L. Montagnani  | Co-Conveners: P. Stoy , d. zanotelli , M. Wattenbach , W. L. Kutsch , P Smith , C. Brümmer , L Merbold 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.8  / Mon, 23 Apr, 13:30–14:15  /  

SSS6.2

Eco-engineering mitigations against natural hazards: Biological and Geophysical contributions to sustainable soil bioengineering in a changing world
Convener: H. P. Rauch  | Co-Conveners: F. Preti , F. Graf , F. Ozcep 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

BG1.1

Open session on Biogeosciences (Posters only)
Co-Conveners: J. Kesselmeier , J. Middelburg , A. Benthien , A. Boetius , A. Ridgwell , T. J. Battin , M. E. Böttcher , Dr Glatzel , E. J. Javaux 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG2.9

Bridging Ecosystem Science to Service and Stewardship
Co-Convener: C. Fürst 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG4.1

How interactions of recalcitrant and labile organic matter may drive carbon and nutrients balance in terrestrial and aquatic ecosystems
Co-Conveners: T. J. Battin , M. Reichstein 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG4.2

Glacial retreat: implications for microbial ecology and biogeochemistry
Convener: T. J. Battin  | Co-Convener: B. Sattler 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG5.1

Urbanisation process, its dynamics and complex interactions of urban land with the Biosphere: cycles of matter, energy and water.
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

Tuesday, 24 Apr

BG1.2/IG13

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG) (co-organized)
Convener: M. E. Böttcher  | Co-Conveners: S. Bouillon , G. Gleixner , A. Benthien , E. Schefuß , M Werner , T. Prohaska , J. Irrgeher 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG5.2

Environmental, socio-economic and climatic changes in Northern Eurasia and their feedbacks to the Global Earth System
Convener: P. Groisman  | Co-Conveners: D. Schepaschenko , M. O. Andreae 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Poster Area BG

CL1.16/AS4.1/BG2.12/IG15

Biogeochemistry of Atmospheric Methane: Isotopes to Models (co-organized)
Co-Convener: M. Bock 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

OS4.5

SENSEnet: Marine sensor development for the 21st Century
Co-Convener: F. Wenzhoefer 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / Room 9
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

BG1.4

Earth Observation for Land-Atmosphere Interaction Science
Co-Conveners: Dr. Fernández Prieto , A. Reissell , G. Hayman , J.-P. Muller , Dr. de Leeuw 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG7.2

Nexus between microbes, metals and minerals in the environment (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG))
Co-Convener: A. Meibom 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

AS4.4/BG2.16

Boreal forest chemistry and physics (co-organized)
Convener: J. Williams  | Co-Convener: T. Petäjä 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 8
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.8  / Tue, 24 Apr, 10:30–11:15  /  

Wednesday, 25 Apr

BG2.15

Biotic interactions and biogeochemical processes
Convener: M. Bahn  | Co-Conveners: R. Bardgett , M. Reichstein , S. Quideau , M Preston 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.1  / Tue, 24 Apr, 17:30–18:15  /  

BG3.1

Oxygen depletion in land-locked, coastal and open ocean systems of the present and past – driving mechanisms, impacts and recovery
Convener: C. P. Slomp  | Co-Conveners: J. Middelburg , A. Boetius 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.7  / Wed, 25 Apr, 11:30–12:15  /  

CL4.3

Mediterranean Climate: from past to future
Convener: P. Lionello  | Co-Convener: C.M. Goodess 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:15  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

GM4.2

Organic matter export across landscapes: Understanding the rates and controls
Convener: R. G. Hilton 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

SSS7.3

Where does all the Pyrogenic Organic Matter go? Its Fate in Soils, Water and Sediments
Convener: C. Santin  | Co-Convener: SH Doerr 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.13  / Wed, 25 Apr, 14:30–15:15  /  

BG3.2

Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture)
Convener: H. Thomas  | Co-Convener: A. V. Borges 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:30  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.3  / Tue, 24 Apr, 17:30–18:15  /  

GM4.3

Sediment and carbon fluxes under human impact and climate changes
Convener: T. Hoffmann  | Co-Conveners: G. Erkens , G. Verstraeten 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Room 21

ML31

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Stephanie Henson
Convener: D. B. Dingwell 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 12:00–12:30  / Room 23

BG2.1

Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems
Convener: W. L. Kutsch  | Co-Conveners: Dr. Mamtimin , F. X. Meixner , C. Brümmer , L Merbold 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–15:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG7.1

Methane cycling in marine and terrestrial systems/ES0902 Pergamon COST ACTION
Convener: A. Stadnitskaia  | Co-Conveners: T Feseker , H. Niemann 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

SSS3.6/BG2.24

Land use and land management impacts on soil organic carbon (SOC) dynamics: from the long term experiment to the national inventory (co-organized)
Convener: B. van Wesemael  | Co-Conveners: A. Don , J. Leifeld , M.A. Muñoz , R. Zornoza Zornoza 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

BG2.8

Remote Sensing and data assimilation in the Biogeosciences (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Prof. dr. Veroustraete  | Co-Conveners: A. Reissell , K. Scipal , J. Moreno , WW Verstraeten 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

CL5.7/AS4.22/BG6.4/GM2.6

Instrumental monitoring of caves: the key to understanding anthropogenic impacts and climate-proxy relationships in speleothems (co-organized)
Co-Convener: C. Spötl 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 16
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

SSS2.3

Weathering and bioweathering: measurement techniques and implications in soil formation
Co-Conveners: K. Zoghlami , Eric Doehne 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

HS10.5/BG2.21

Geological and hydro-biogeochemical feedbacks shaping habitats and biodiversity in terrestrial systems (co-organized)
Convener: D. Or  | Co-Conveners: G. Berberich , A. Hildebrandt , U. A. Glasmacher 
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

NP3.4/BG2.23/SSS1.7

Scaling, Nonlinearity, and Complexity in soils (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: E. Perrier , M. Marani , R. M. Lark , R. E. Falconer , A. N. Kravchenko , M. Steffens , C.W. Mueller , R. Viscarra Rossel 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:15  / Room 18
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

Thursday, 26 Apr

BG2.5

Peatlands and the Carbon Cycle
Convener: G.D. Clay  | Co-Convener: Dr Glatzel 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG6.2

Calcification in marine organisms: ocean-acidification and proxy-development studies (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
Convener: L.J. de Nooijer  | Co-Conveners: K. G. Schulz , A. Meibom 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.5  / Wed, 25 Apr, 17:30–18:15  /  

GM4.4/BG1.8

Biophysical processes: from biological soil crusts to macro process (co-organized)
Co-Conveners: JM Turowski , S. Rice , M. Stoffel , S. Lane 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.5  / Tue, 24 Apr, 14:30–15:15  /  

AS4.5/BG2.17/CL2.6

Vegetation-Atmosphere Interactions: From Emission to Atmospheric Particles and Climate (co-organized)
Convener: B. Bonn  | Co-Conveners: M. Boy , S. M. Noe 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 14
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.11  / Thu, 26 Apr, 10:30–11:15  /  

NP3.4/BG2.23/SSS1.7

Scaling, Nonlinearity, and Complexity in soils (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: E. Perrier , M. Marani , R. M. Lark , R. E. Falconer , A. N. Kravchenko , M. Steffens , C.W. Mueller , R. Viscarra Rossel 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:15  / Room 18
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSP3.3

Reconstructing redox conditions from sedimentary records – an interdisciplinary approach (sponsored by IAS)
Convener: C. März 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

ML5

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Jean-Pierre Gattuso
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 14:00–15:00  / Room 23

BG1.7

Terrestrial organic matter dynamics during land-ocean transport in the Arctic.
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG6.3/CL5.14/SSP5.4

Micropaleontology: a key to modern and ancient environments (co-organized)
Co-Convener: A. Sluijs 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.6  / Fri, 27 Apr, 11:30–12:15  /  

BG7.2

Nexus between microbes, metals and minerals in the environment (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG))
Co-Convener: A. Meibom 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

Friday, 27 Apr

BG2.6

Earth observation for monitoring the global energy, water and carbon cycles over land
Convener: J.-C. Calvet  | Co-Conveners: G. Balsamo , R. Lacaze 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Poster Area BG

BG6.3/CL5.14/SSP5.4

Micropaleontology: a key to modern and ancient environments (co-organized)
Co-Convener: A. Sluijs 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 23
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.6  / Fri, 27 Apr, 11:30–12:15  /  

BG1.6

Climate extremes, ecosystems and biogeochemical cycles
Convener: M. Reichstein  | Co-Conveners: M. Bahn , P. Ciais , Y. Luo 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Poster Area BG

BG2.11

Enhanced Carbon Sequestration in the Terrestrial Biosphere
Convener: N. Zeng  | Co-Conveners: I. Janssens , R. Valentini , A. Lindroth 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Poster Area BG

CL4.8/BG2.22

Climate Change: Carbon Cycle, Mortality, Growth, and Shift of Forests (co-organized)
Convener: F. D'Aprile  | Co-Convener: D. Dunkerley 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:15  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall Z

HS10.8/BG4.4

Environmental and anthropogenic change affecting catchments and groundwater-dependent ecosystems (co-organized)
Convener: S. J. Schymanski  | Co-Conveners: S. Fatichi , B. Klöve , S. Manfreda , M. Sivapalan , C. Stumpp 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

HS10.2/GM8.2

Estuarine processes (co-organized)
Convener: M. Toffolon  | Co-Conveners: HHG Savenije , S. M. Mudd 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

HS8.3.3

Trace gases emissions from soils: Sources, mechanisms and process rates
Convener: L. Weihermueller  | Co-Convener: Y. Kuzyakov 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall A

BG2.4

Non-CO2 influences of land cover changes on climate
Co-Convener: V. Arora 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Poster Area BG

BG8.1

Biosignatures and their applicability to astrobiology and primitive life
Convener: F. Foucher  | Co-Convener: F. Westall 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Poster Area BG

SSS8.1

Ecology and Erosion
Convener: A. Cerdà  | Co-Conveners: M.J. Kirkby , S. Manfreda , J. Mataix-Solera , V. Arcenegui , P. Dlapa 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y

SSS7.7

Molecular and isotopic techniques in terrestrial ecosystem studies
Convener: B. Jansen  | Co-Conveners: I. D. Bull , C.A. Sierra , D. Derrien , M. W. I. Schmidt , S. Trumbore , LB Wiesenberg 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y

SSP3.3

Reconstructing redox conditions from sedimentary records – an interdisciplinary approach (sponsored by IAS)
Convener: C. März 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00  / Room 41
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall A