Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: SSS
  • Day: Please select
  • TB: whole day







SSS – Soil System Sciences

Monday, 23 Apr

SSS9.1

Radioactive Chemical Species in Soils : pollution and remediation
Convener: J. Bech  | Co-Conveners: M. M. Abreu , E. Korobova , C. Pérez-Sirvent 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–14:45  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS11.1

Organic farming, soils and energy balance
Convener: M. M. Moreno Valencia  | Co-Conveners: A. M. Tarquis , R. Sánchez , A. Cerdà 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–10:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

NH7.3/AS4.3/BG2.25/ESSI1.8/NP4.6/SSS5.24

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: M.G. Pereira  | Co-Conveners: R. Trigo , M.J.M. Gutenstein-Penning de Vries , Dr Clarisse 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / 15:30–17:00  / Room D
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.13  / Mon, 23 Apr, 14:30–15:15  /  

ERE1.1

Energy, Resources & the Environment
Convener: M. Kühn  | Co-Convener: H. Held 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.12  / Mon, 23 Apr, 13:30–14:15  /  

HS1.3

Metrics, measures and objective functions in Hydrology
Convener: U. Ehret  | Co-Conveners: E. Zehe , H. Gupta , C. Perrin , Simon Seibert , D. E. Reusser 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–10:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

CL1.15

Temperature observations in the subsurface: contributions to climate sciences, soil sciences, permafrost, glaciology, hydrology, and heat flow studies
Convener: V. Rath  | Co-Conveners: J. Noetzli , F. González-Rouco , J.S. Safanda 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Hall Z

SSS2.1

Nanosized iron oxides in soils: agronomic, environmental and palaeoenvironmental significance (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 10:30–12:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

ML24

Philippe Duchaufour by José Torrent
Convener: A. Cerdà 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 10:30–11:30  / Room 3

SSS1.4

Urban soils and the urbanization impacts
Convener: S. Pariente  | Co-Conveners: T. Nehls , A. Ferreira , T. Steenhuis 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS3.4/BG2.26/OS3.5

Stabilization of organic matter in soils, sediments and marine dissolved organic matter (co-organized)
Convener: S. Abiven  | Co-Convener: M. W. I. Schmidt 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS5.20

Understanding Fire Phenomena in the Earth System Using Interdisciplinary Approaches
Co-Conveners: G. Rein , A. C. Scott 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS6.2

Eco-engineering mitigations against natural hazards: Biological and Geophysical contributions to sustainable soil bioengineering in a changing world
Convener: H. P. Rauch  | Co-Conveners: F. Preti , F. Graf , F. Ozcep 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS10.2

Soils as record of the past
Convener: C. Zaccone  | Co-Conveners: J.M. van Mourik , C. Barbante , S.J. Kluiving 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS9.2

Soil de-pollution and changing organic management systems
Convener: P. Burauel 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.9  / Mon, 23 Apr, 13:30–14:15  /  

BG4.2

Glacial retreat: implications for microbial ecology and biogeochemistry
Convener: T. J. Battin  | Co-Convener: B. Sattler 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

BG4.1

How interactions of recalcitrant and labile organic matter may drive carbon and nutrients balance in terrestrial and aquatic ecosystems
Co-Conveners: T. J. Battin , M. Reichstein 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Poster Area BG

Tuesday, 24 Apr

SSS5.7

Temporal dynamics and effects of changes in land use on soil properties and processes
Convener: A Paz-González  | Co-Conveners: A. Schwen , A. M. Tarquis , D. Or , W. Durner , A. Gobin 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS5.10

Dynamics of soil surface characteristics (including physical and biological soil crusts): consequences on soil functioning and role of climate and land use change
Convener: O. Cerdan 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.8  / Tue, 24 Apr, 13:30–14:15  /  

SSS7.6

Movement and Fate of eroded soil organic matter in terrestrial ecosystems
Convener: N. J. Kuhn  | Co-Conveners: T. Quine , K. Van Oost 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.10  / Tue, 24 Apr, 15:30–16:15  /  

HS9.3/SSS5.23

Effects of forest cover loss and land use change on erosion, sediment dynamics and ecosystem health (co-organized)
Co-Convener: P.N. Owens 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–10:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

SSS5.8

Models and scaling: Assessing impact of climate change and land management on erosion and sediment dynamics
Convener: S.D. Keesstra  | Co-Conveners: E. Nadal Romero , M.J. Kirkby , Dr. Seeger , A. M. Tarquis , N. J. Kuhn , J. P. Nunes , J. C. Gonzalez-Hidalgo , S. Beguería , P. Lionello , E.V. Taguas 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS7.5

Biochar for soil remediation and global warming mitigation
Convener: J. Paz-Ferreiro  | Co-Conveners: A. M. Tarquis , G. Gascó Guerrero , P. Pereira , A. Merino 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

EMRP1.4

Soil, sediment and dust magnetism - magnetic parameters in environmental studies
Co-Conveners: E. Petrovsky , L. Sagnotti 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 10:30–12:15  / Room 34
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 13:30–15:00  / Hall A

SSS1.2

Soil Science: Historical and Societal Issues
Convener: Eric C. Brevik 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS5.4

Assessment and modeling of concentrated flow erosion
Convener: R. Giménez  | Co-Conveners: E.V. Taguas , Dr. Casalí , M. R. James 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 15:30–17:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

TM2

Soil conservation policies and strategies in Europe
Convener: J. A. Gomez  | Co-Conveners: A. Cerdà , Prof. Quinton , G. Govers , L. Montanarella 
Tue, 24 Apr, 19:00–20:00  / Room 4

Wednesday, 25 Apr

SSS1.1

Milestones in Soil Science Research
Convener: A. Cerdà  | Co-Conveners: T. Miano , J. Weber 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS7.3

Where does all the Pyrogenic Organic Matter go? Its Fate in Soils, Water and Sediments
Convener: C. Santin  | Co-Convener: SH Doerr 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.13  / Wed, 25 Apr, 14:30–15:15  /  

SSS11.8

Cotton production practices impacts soil quality
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

GM4.2

Organic matter export across landscapes: Understanding the rates and controls
Convener: R. G. Hilton 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–10:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

SSS5.15

Cutting across the soil-water field: A way to make new flowers blooming or the risk of sitting on the fence?
Convener: N. Romano  | Co-Conveners: M Vanclooster , K. G. J. Nierop , SH Doerr , S.C. Dekker 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

GM4.3

Sediment and carbon fluxes under human impact and climate changes
Convener: T. Hoffmann  | Co-Conveners: G. Erkens , G. Verstraeten 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 10:30–12:00  / Room 21

SSS3.6/BG2.24

Land use and land management impacts on soil organic carbon (SOC) dynamics: from the long term experiment to the national inventory (co-organized)
Convener: B. van Wesemael  | Co-Conveners: A. Don , J. Leifeld , M.A. Muñoz , R. Zornoza Zornoza 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

SSS11.3

Soil and irrigation sustainability practices
Convener: L. Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: G. Provenzano , A. M. Tarquis , R. Moratiel 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

HS6.2

Remote sensing of soil moisture
Convener: W. Wagner  | Co-Conveners: N.E.C. Verhoest , A. Loew , P. de Rosnay , S. Mecklenburg , Y. Kerr 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 36
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 36
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

SSS2.3

Weathering and bioweathering: measurement techniques and implications in soil formation
Co-Convener: Eric Doehne 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

NP3.4/BG2.23/SSS1.7

Scaling, Nonlinearity, and Complexity in soils (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: M. Marani , R. M. Lark , R. E. Falconer , M. Steffens , C.W. Mueller 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:15  / Room 18
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

HS10.5/BG2.21

Geological and hydro-biogeochemical feedbacks shaping habitats and biodiversity in terrestrial systems (co-organized)
Convener: D. Or  | Co-Conveners: G. Berberich , A. Hildebrandt , U. A. Glasmacher 
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

Thursday, 26 Apr

SSS6.10

Combat desertification and soil degradation in arid and humid environments and assess impacts on ecosystem services – approaches and solutions.
Convener: E. van den Elsen  | Co-Conveners: Dr. de Vente , A. Ferreira , R. Hessel 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z

SSS13.3

Modeling the experiment, experimenting the models - combining rain and wind to soil erosion
Convener: Dr. Seeger  | Co-Conveners: T. Iserloh , A. Cerdà , W. Fister , D. Gabriels , N. J. Kuhn , J. L. M. P. de Lima , J. B. Ries 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

NP3.4/BG2.23/SSS1.7

Scaling, Nonlinearity, and Complexity in soils (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: M. Marani , R. M. Lark , R. E. Falconer , M. Steffens , C.W. Mueller 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:15  / Room 18
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall X/Y

GM6.2/HS9.6/SSS5.21

Connectivity in water and sediment dynamics: how do we move forwards? (co-organized)
Convener: A. Parsons  | Co-Conveners: S.D. Keesstra , R.E.P. Pöppl , D. Dunkerley 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall XL

HS6.2

Remote sensing of soil moisture
Convener: W. Wagner  | Co-Conveners: N.E.C. Verhoest , A. Loew , P. de Rosnay , S. Mecklenburg , Y. Kerr 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 36
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 36
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

SSS8.2

Soil management as a determinant of microbial diversity and function
Convener: F. García-Orenes 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

ERE5.3/GMPV6.7/HS8.2.8/SSS5.22

Coupled Physical and Chemical Transformations Affecting the Performance of GeoSystems (co-organized)
Convener: Dr. Holländer  | Co-Conveners: J. M. Soler , G. Kosakowski 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL

HS8.3.1

Monitoring and modelling transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum across scales
Convener: N. Romano  | Co-Conveners: R. Angulo-Jaramillo , M. Javaux , M. van der Ploeg 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

SSS6.9

Soil degradation and theoretical aspects of desertification in arid and semi-arid environments. Degradation versus self-organization
Convener: L. M. Zavala  | Co-Conveners: A Jordán , J. Gil , T. Vanwalleghem , L.H. Cammeraat 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

SSS12.3/EOS11

Geodiversity and geoheritage in university education and research (co-organized)
Convener: L.H. Cammeraat  | Co-Conveners: E. Reynard , H. van den Ancker 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z

GM2.3

Geomorphological maps - indispensable tool in geomorphology
Convener: W. Schwanghart  | Co-Conveners: JC Otto , T. Heckmann 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Room 2
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

SSS11.2

Soil Management for Sustainable Agro food Systems
Co-Convener: P.J. White 
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

IG1/GMPV2.3/HS2.22/SSP5.1/SSS13.5/TS1.8

Stable isotopes in geosciences - open session, including blocks of special attention (co-organized)
Convener: P. De Groot  | Co-Conveners: Dr. Bojar , E. Kerstel , Dr. Smit , D. R. Gröcke , Ph. Negrel , E. Petelet-Giraud 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 42
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GM2.1

High definition topography - data acquisition, modelling, interpretation
Convener: D. Rieke-Zapp  | Co-Conveners: D. Vericat , I. Marzolff 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

GM2.2

Digital Landscapes: Quantitative Interrogation and Use to Examine Geomorphic Processes
Convener: J. K. Hillier  | Co-Conveners: P. Tarolli , P.P. Passalacqua , D.C. Mason , S. J. Conway 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.11  / Thu, 26 Apr, 14:30–15:15  /  PSD12.7  / Thu, 26 Apr, 12:15–13:00  /  

Friday, 27 Apr

SSS4.1

Digital soil mapping: novel approaches and sensing techniques to the prediction of key soil properties
Convener: U. Werban  | Co-Conveners: G. Grandjean , H.I. Reuter , U. Sauer , P. Dietrich , H. Bartholomeus 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.10  / Fri, 27 Apr, 12:15–13:00  /  

SSS11.7

“Dynamic Landscapes”: Causality, Interaction and Long Term Modelling of Soil Surface Processes
Convener: R. Ciampalini  | Co-Convener: S. Follain 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y

IG1/GMPV2.3/HS2.22/SSP5.1/SSS13.5/TS1.8

Stable isotopes in geosciences - open session, including blocks of special attention (co-organized)
Convener: P. De Groot  | Co-Conveners: Dr. Bojar , E. Kerstel , Dr. Smit , D. R. Gröcke , Ph. Negrel , E. Petelet-Giraud 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 42
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GM2.1

High definition topography - data acquisition, modelling, interpretation
Convener: D. Rieke-Zapp  | Co-Conveners: D. Vericat , I. Marzolff 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

HS8.3.4

The role of interfaces in flow and transport in porous media
Convener: P. Lehmann  | Co-Conveners: I. Neuweiler , H.-J. Vogel 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall A

SSS13.2

Evolution of soil properties in space and time. Soil information for environmental assessment and decision making
Convener: A Jordán  | Co-Conveners: L. M. Zavala , C. Pain , J. Gil , V. Wong , G. Bárcenas-Moreno , Dr Muñoz-Rojas , P. Pereira , J. P. Nunes 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y

GM6.2/HS9.6/SSS5.21

Connectivity in water and sediment dynamics: how do we move forwards? (co-organized)
Convener: A. Parsons  | Co-Conveners: S.D. Keesstra , R.E.P. Pöppl , D. Dunkerley 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall XL

HS8.3.3

Trace gases emissions from soils: Sources, mechanisms and process rates
Convener: L. Weihermueller  | Co-Convener: Y. Kuzyakov 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Room 39
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall A

SSS7.7

Molecular and isotopic techniques in terrestrial ecosystem studies
Convener: B. Jansen  | Co-Conveners: C.A. Sierra , D. Derrien , M. W. I. Schmidt , S. Trumbore , LB Wiesenberg 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y

SSS8.1

Ecology and Erosion
Convener: A. Cerdà  | Co-Conveners: M.J. Kirkby , S. Manfreda , J. Mataix-Solera , V. Arcenegui , P. Dlapa 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y

SSS12.1

Teaching Soil Science or how to teach that dirt is fascinating
Convener: A Jordán  | Co-Conveners: L. M. Zavala , D. Badía-Villas , J. Liddicoat 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.10  / Fri, 27 Apr, 10:30–11:15  /  

GM2.2

Digital Landscapes: Quantitative Interrogation and Use to Examine Geomorphic Processes
Convener: J. K. Hillier  | Co-Conveners: P. Tarolli , P.P. Passalacqua , D.C. Mason , S. J. Conway 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–17:00  / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.11  / Thu, 26 Apr, 14:30–15:15  /  PSD12.7  / Thu, 26 Apr, 12:15–13:00  /