Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: BG2

BG – Biogeosciences

BG2 – Terrestrial Biogeosciences

HS10.5/BG2.1/SSS13.40

Stable isotopes to study water dynamics in the soil-plant-atmosphere continuum (co-organized)
Convener: Matthias Sprenger  | Co-Conveners: Josie Geris , Christophe Hissler , Pilar Llorens , Natalie Orlowski 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG2.2

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron , Henrik Hartmann , Alicia Ledo , Keryn Paul , Lutz Weihermueller 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

BG2.3

Plant traits and biogeochemical cycles, including optimality, acclimation and adaptation in land ecosystem models (co-organized)
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Han Wang , Oskar Franklin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

BG2.4

Emerging constraints of photosynthesis and respiration at ecosystem to global scales
Convener: Georg Wohlfahrt  | Co-Conveners: Mirco Migliavacca , Markus Reichstein , Karolina Sakowska 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 15:30–17:00

GM3.3/BG2.8/CL4.27/SSS3.4

Chemical weathering, soil formation, and organic carbon mobilization across spatial and temporal scales (co-organized)
Convener: Aaron Bufe  | Co-Conveners: Olga Vindušková , Jean-Thomas Cornelis , Katerina Jandova , Maarten Lupker , Christian Mikutta 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

BG2.10/SSS13.10

Transport processes of greenhouse and reactive gases in soils: measurements and modelling (co-organized)
Convener: Jukka Pumpanen  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Martin Maier , Nicholas Nickerson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

BG2.12/SSS13.5

Controls and management of C sequestration in top- and subsoil horizons (co-organized)
Convener: Cornelia Rumpel  | Co-Convener: Abad Chabbi 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

BG2.14

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models
Convener: Karin Rebel  | Co-Conveners: Teresa Gimeno , Sönke Zaehle , Benjamin Stocker 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG2.15

Greenhouse gases balance and management in natural and anthropogenic boreal landscapes
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Riccardo Valentini 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 15:30–17:00

BG2.16

Surface exchange and distribution of reactive trace gases and aerosols
Convener: Christof Ammann  | Co-Conveners: Christine Braban , Eiko Nemitz , Matthias Sörgel , Christian Brümmer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00

BG2.17

Nitrous oxide and dinitrogen fluxes from soils - Advances in small scale resolution, quantification, controlling factors and process-based modelling
Convener: Kristina Kleineidam  | Co-Conveners: Olaf Ippisch , Jan Reent Köster , Christoph Müller , Reinhard Well 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00

BG2.19/CL2.17

Land use and land cover change effects on surface biogeophysics, biogeochemistry and climate (co-organized)
Convener: Gregory Duveiller  | Co-Conveners: Ryan Bright , Edouard Davin , Alan Di Vittorio , Julia Pongratz 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG2.20

Agricultural management in ecosystem models for biogeochemical and agricultural assessments
Convener: Christoph Müller  | Co-Conveners: Christian Folberth , Femke Lutz , Sara Minoli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG2.23 Media

Forests under pressure: current knowledge and future science directions
Convener: Francesco Ripullone  | Co-Conveners: Giovanna Battipaglia , Jesus Julio Camarero , Veronica De Micco , Bernhard Schuldt , Henrik Hartmann 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG2.24/HS10.13

Climate and hydrological factors influencing resilience of forests (co-organized) | PICO
Convener: Zoltán Gribovszki  | Co-Conveners: Péter Kalicz , Borbála Gálos , Adrienn Horváth , Dejan Stojanovic , Katarina Strelcova , Jan Szolgay 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00

BG2.25

Forests and the methane (CH4) and nitrous oxide (N2O) cycles | PICO
Convener: Katerina Machacova  | Co-Conveners: Sunitha Pangala , Vincent Gauci , Mari Pihlatie 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

BG2.27/CL3.08/SSS13.7

The role of trees and understories in controlling forest dynamics in current and future environments (co-organized)
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Michael Gundale , Willian Vieira , Krystyna Ciarkowska , Kathrin Rousk 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 15:30–17:00

BG2.29 Media

Peatlands under pressure
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Leif Klemedtsson , Juul Limpens , Mats Nilsson , Eeva-Stiina Tuittila 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00

BG2.30/SSS13.11

Environment-friendly management of organic soils and paludiculture - from innovation to implementation (co-organized) | PICO
Convener: Hanna Silvennoinen  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Kristiina Regina , Bärbel Tiemeyer , Jagadeesh Yeluripati 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00

BG2.31

Peatlands and the Carbon Cycle
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

BG2.32/SSS13.8 Media

Ecosystem modeling, biogeochemical cycles and earth observations of changing tropical systems (co-organized)
Conveners: Arturo Sanchez-Azofeifa , Sebastian Doetterl  | Co-Conveners: Marijn Bauters , Saulo Castro , Johan Six 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSS4.3/BG2.36

Soil biota – habitat interactions across scales: consequences for biotic communities and soil functionality (co-organized)
Convener: Ellen Kandeler  | Co-Conveners: Naoise Nunan , Rachel Creamer , Martin Potthoff 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS4.1/BG2.38

Spatial and temporal distribution of biodiversity, functions and activity of soil organisms in terrestrial ecosystems (co-organized)
Convener: Lily Pereg (deceased) (deceased) (deceased) | Co-Conveners: Bettina Weber , Svetlana Selivanovskaya , Anna Gunina , Claudio De Pasquale 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS9.8/BG2.44/GM5.6/HS11.53

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Mariano Moreno de las Heras  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Patricia Saco 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SC1.7/BG2.45/SSS13.80

Current techniques to measure and analyse redox potentials in wetland soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Mon, 09 Apr, 13:30–15:00