Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: CL4

CL – Climate: Past, Present, Future

CL4 – Past-Present-Future climates

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NP1.1/CL4.03

Mathematics of Planet Earth (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture and NP Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Jochen Broecker , Dan Crisan , Darryl Holm , Tobias Kuna , Freddy Bouchet , Valerio Lembo , Davide Faranda , Jeroen Wouters , Michael Ghil , Jeffrey Weiss , Martin Rypdal 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CL4.04

Understanding past, present and future changes in the hydrological cycle
Convener: Michael Byrne  | Co-Conveners: Ruth Geen , Giuseppe Zappa 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

AS1.27/CL4.06

The global monsoons in current, future and palaeoclimates and their role in extreme weather and climate events (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala , Alexis Licht 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

OS1.9/AS1.24/BG3.5/CL4.07

The Indian Ocean's past, present, and future (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme Vialard , Raleigh Hood , Birgit Gaye , Ben Webber , Gregory L. Cowie 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

CL4.08

Mountain climates: processes, change and related impacts
Convener: Sven Kotlarski  | Co-Conveners: Andreas Gobiet , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Wolfgang Schöner 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL4.09 Media

Processes and impacts of climate and ocean changes in the Arctic-subartic and the North Atlantic – from past to future:
Convener: Anne de Vernal  | Co-Conveners: Michal Kucera , Marit-Solveig Seidenkrantz , Christof Pearce 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL4.10 Media

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL4.11/AS1.34

Tropical-Extratropical Variability and Teleconnections: past, present and future (co-organized)
Convener: Fred Kucharski  | Co-Conveners: Cheng Sun , Joke Lübbecke , Feng Shi , Belen Rodríguez de Fonseca , Teresa Losada , Irene Polo , Elsa Mohino 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL4.12

Climate change and its impacts in the Latin America and Caribbean region
Convener: Raymond Arritt  | Co-Conveners: Maria Laura Bettolli , Ruth Cerezo-Mota , Tannecia Stephenson 
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL4.13 Media

The climate of the Mediterranean region: from basic science to impacts
Convener: Piero Lionello  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Heidi Webber 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CL4.14

Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate
Convener: Ryan Teuling  | Co-Conveners: Wim Thiery , Sonia Seneviratne , Andrea Alessandri , Gianpaolo Balsamo , Diego G. Miralles 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CL4.17 Media

Sea level rise: past, present and future
Convener: Marta Marcos  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Svetlana Jevrejeva , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CR1.2/CL4.19

Modelling ice sheets and glaciers and ice-climate interactions (co-organized)
Convener: Heiko Goelzer  | Co-Conveners: Gael Durand , Frank Pattyn , Stephen Cornford , Philippe Huybrechts , Alexander Robinson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

G3.1/CL4.20/CR8.6/GD11.6/GM11.10/NH11.17

Glacial isostatic adjustment and its role in the global earth system (co-organized)
Convener: Wouter van der Wal  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Holger Steffen 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.6/SSP2.2/CL4.23/GMPV1.9 Media

Past and Future Mass Extinctions, Climate and Environmental Change: where do we stand? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Andrea Marzoli , David Bond , Alena Ebinghaus , David Kemp 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSP2.6/CL4.25

Palaeoenvironments of the Precambrian World: from the Archean via Snowball Earth and beyond (co-organized)
Convener: Daniel Le Heron  | Co-Conveners: Stephane Bodin , Marie Busfield , Alan Collins , Grant Cox , Simon Hohl , Graham Shields , Sebastian Viehmann 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GM3.3/BG2.8/CL4.27/SSS3.4

Chemical weathering, soil formation, and organic carbon mobilization across spatial and temporal scales (co-organized)
Convener: Aaron Bufe  | Co-Conveners: Olga Vindušková , Jean-Thomas Cornelis , Katerina Jandova , Maarten Lupker , Christian Mikutta 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

BG1.7/CL4.28

Soil stocks and atmospheric fluxes of carbon and nitrogen in high-latitude ecosystems (co-organized)
Convener: Christina Biasi  | Co-Conveners: Torben R. Christensen , Maija E. Marushchak , Christina Schädel , Juri Palmtag 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

IE2.2/GMPV1.4/BG1.11/CL4.29/ERE1.6/GD3.6/PS1.1/SSP1.10

Terrestrial Planet Evolution: deep carbon cycle and interior/exterior coupling (co-organized)
Convener: Sabin Zahirovic  | Co-Conveners: Cédric Gillmann , Mattia Pistone , Lotta Purkamo , Nina Bellot , Gregor Golabek , vincenzo stagno 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSP2.10/CL4.30/GM6.9

Integrating stratigraphy, sedimentology, palaeontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Holocene (co-organized)
Convener: Christian Zeeden  | Co-Conveners: Janina J. (Bösken) Nett , Wei Chu , Verena E. Foerster , Josephine Joordens , Annett Junginger , Nicole Klasen , Igor Obreht , Daniel Veres 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GM5.2/CL4.31

Geomorphic response to climate variability: integrating different temporal or spatial scales from geomorphic processes and sediment archives (co-organized) | PICO
Convener: Pierre Valla  | Co-Conveners: Georgina Bennett , Stephanie Olen , Günther Prasicek , Jörg Robl , Hendrik Vogel 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00

GM5.4/CL4.32/HS11.21/SSP4.6/SSS13.26

Drylands: paleoenvironmental and geomorphic perspectives and challenges (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Mark Bateman , Michael Dietze , Markus Fuchs , Joel Roskin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00