Union-wide
Community-led
Inter- and Transdisciplinary Sessions
Disciplinary sessions

MAL – Medal & Award Lectures and Celebrations

Programme Group Chair: Simone Aechter

MAL0
EGU Award & Medal Celebration
Convener: Irina M. Artemieva
MAL1
Alexander von Humboldt Medal Lecture by Subimal Ghosh
Convener: Irina M. Artemieva
MAL2
Alfred Wegener Medal Lecture by Stefan Rahmstorf
Convener: Irina M. Artemieva
MAL3
Arthur Holmes Medal Lecture by Claudio Faccenna
Convener: Irina M. Artemieva
MAL4
Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Veronique Dehant
Convener: Irina M. Artemieva
MAL8-SSS
Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture by Daniel L. Evans
Convener: Heike Knicker
MAL9-EOS
Angela Croome Award Lecture by Gaia Vince
Convener: Solmaz MohadjerECSECS
MAL10-EOS
Katia and Maurice Krafft Award Lecture by Sinelethu Hashibi
Convener: Solmaz MohadjerECSECS
MAL11-AS
Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by Lucy Carpenter and Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture by Nadia Bloemendaal
Convener: Philip Stier
MAL12-BG
Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Daniel J. Conley and BG Division Outstanding ECS Award Lecture by Eliane Gomes Alves
Convener: Lisa Wingate
MAL13-CL
Hans Oeschger Medal Lecture by Michael Sigl
Convener: Kerstin Treydte
MAL14-CL
Milutin Milankovic Medal Lecture by Peter U. Clark
Convener: Kerstin Treydte
MAL15-CR
Julia and Johannes Weertman Medal Lecture by Gwenn E. Flowers and Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture by Laura A.Stevens
Convener: Carleen Tijm-Reijmer | Co-convener: Nanna Bjørnholt Karlsson
MAL16-EMRP
Louis Néel Medal Lecture by Patrick Baud and EMRP Division Outstanding ECS Award Lecture by Sarah Incel
Convener: Sergio Vinciguerra
MAL17-ESSI
Ian McHarg Medal Lecture by François Robida and ESSI Division Outstanding ECS Award Lecture by Anirudh Prabhu
Convener: Jens Klump
MAL18-G
Vening Meinesz Medal Lecture by Jeffrey T. Freymueller and G Division Outstanding ECS Award Lecture by Bramha Dutt Vishwakarma
Convener: Annette Eicker
MAL19-GD
Augustus Love Medal Lecture by Taras Gerya and GD Division Outstanding ECS Award Lecture by Anne Glerum
Convener: Jeroen van Hunen
MAL20-GI

The Christiaan Huygens Medal was established by the Geosciences Instrumentation and Data Systems Division to recognise significant contributions in fields within the scope of the division. The medal is awarded for an innovation, development or discovery that has had major impact in its field, or for a series of contributions, during an extended period, that has led to significant progress in the tecnologies develop and advanced method system analysis Earth Science context. The Division Outstanding Early Career Scientist Awards (formerly Division Outstanding Young Scientists Awards) recognise scientific achievement made by an Early Career Scientist in the field(s) covered by the GI division.

Convener: Pietro Tizzani | Co-convener: Raffaele Castaldo
MAL21-GM
Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Christian France-Lanord
Convener: Kristen Cook
MAL22-GMPV
Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Kei Hirose and Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture by Yanhao Lin
Convener: Holly Stein
MAL23-HS
Henry Darcy Medal Lecture by Alberto Guadagnini
Convener: Alberto Viglione
MAL24-HS
John Dalton Medal Lecture by Paul D. Bates
Convener: Alberto Viglione
MAL25-NH
Plinius Medal Lecture by Jacopo Selva
Convener: Heidi Kreibich
MAL26-NH
Sergey Soloviev Medal Lecture by Hayley J. Fowler
Convener: Heidi Kreibich
MAL27-NP
Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Annick Pouquet and NP Division Outstanding ECS Award Lecture by Simone Benella
Convener: François G. Schmitt
MAL28-OS
Fridtjof Nansen Medal Lecture by Stephanie Henson
Convener: Johan van der Molen
MAL29-PS
David Bates Medal Lecture by Franck Montmessin and PS Division Outstanding ECS Award Lecture by Lucia Mandon
Convener: Anezina Solomonidou
MAL30-SM
Beno Gutenberg Medal Lecture by Jaroslava Plomerová and SM Division Outstanding ECS Award Lecture by Stephen P. Hicks
Including SM Division Outstanding ECS Award Lecture
Convener: Alice-Agnes Gabriel
MAL31-SSP
Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Silvia Frisia and SSP Division Outstanding ECS Award Lecture by Miguel Ángel Maté González
Convener: Cinzia Bottini
MAL32-SSS
Philippe Duchaufour Medal Lecture by Jan Willem van Groenigen
Convener: Heike Knicker
MAL33-ST
Hannes Alfvén Medal Lecture by Sandra Catherine Chapman
Convener: Emilia Kilpua
MAL34-TS
Stephan Mueller Medal Lecture by Yann Klinger
Convener: Paola Vannucchi
MAL36-CL
CL Division Outstanding ECS Award Lecture by Maria A. A. Rugenstein
Convener: Kerstin Treydte
MAL38-ERE
ERE Division Outstanding ECS Award Lecture by Roberto E. Rizzo
Convener: Viktor J. Bruckman
MAL43-GM
GM Division Outstanding ECS Award Lecture by Fiona J. Clubb
Convener: Kristen Cook
MAL44-HS
HS Division Outstanding ECS Award Lecture by Andrea Cominola
Convener: Alberto Viglione
MAL45-NH
NH Division Outstanding ECS Award Lecture by Marleen C. de Ruiter
Convener: Heidi Kreibich
MAL47-OS
OS Division Outstanding ECS Award Lecture by Alessandro Silvano
Convener: Johan van der Molen
MAL51-ST
ST Division Outstanding ECS Award Lecture by Erika Palmerio
Convener: Emilia Kilpua