European Planetary Science Congress 2018
16–21 September 2018
TU Berlin | Berlin | Germany

Please select your preferred programme groups:

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: TP
  • Day: Please select
  • TB: whole day








TP – Terrestrial Planets

Monday, 17 Sep

TP1

Mercury Science and future exploration
Convener: Joe Zender  | Co-conveners: Alice Lucchetti , Hauke Hussmann , Johannes Benkhoff , Go Murakami , Joana S. Oliveira 
Oral programme
 / Mon, 17 Sep, 10:45–12:15  / 14:00–19:45  / Room Neptune
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP5

Atmospheres of terrestrial planets
Convener: Anni Määttänen  | Co-conveners: Olivier Witasse , Francisco González-Galindo , Dmitrij Titov 
Oral programme
 / Mon, 17 Sep, 10:45–12:25  / 14:00–19:30  / Room Saturn
 / Tue, 18 Sep, 08:30–10:00  / Room Saturn
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP2

Mars Interior and Surface
Convener: Ernst Hauber  | Co-conveners: Gino Erkeling , Solmaz Adeli , Ana-Catalina Plesa 
Oral programme
 / Mon, 17 Sep, 14:00–20:00  / Room Uranus
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

Tuesday, 18 Sep

TP5

Atmospheres of terrestrial planets
Convener: Anni Määttänen  | Co-conveners: Olivier Witasse , Francisco González-Galindo , Dmitrij Titov 
Oral programme
 / Mon, 17 Sep, 10:45–12:25  / 14:00–19:30  / Room Saturn
 / Tue, 18 Sep, 08:30–10:00  / Room Saturn
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

LSE1/TP15

Late Accretion of the Moon, Earth, and other Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Gregory Michael  | Co-conveners: Elena Martellato , Sabrina Schwinger , Emily Worsham 
Oral programme
 / Tue, 18 Sep, 08:30–10:15  / Room Venus
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP6/SB21

Ionospheres of Unmagnetized Bodies in the Solar System: Terrestrial Planets and comets (co-organized)
Convener: Beatriz Sanchez - Cano  | Co-conveners: Pierre Henri , Francisco González-Galindo , Chris Fowler , Matteo Crismani 
Oral programme
 / Tue, 18 Sep, 14:00–18:00  / Room Neptune
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

EXO4/TP14/OPS9/MD6

Matter Under Planetary Interior Conditions (co-organized)
Convener: Frank Sohl  | Co-conveners: Martin French , Zuzana Konopkova , Sebastiano Padovan 
Oral programme
 / Tue, 18 Sep, 14:00–15:45  / Room Mars
 / Thu, 20 Sep, 08:30–10:15  / Room Neptune
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP1

Mercury Science and future exploration
Convener: Joe Zender  | Co-conveners: Alice Lucchetti , Hauke Hussmann , Johannes Benkhoff , Go Murakami , Joana S. Oliveira 
Oral programme
 / Mon, 17 Sep, 10:45–12:15  / 14:00–19:45  / Room Neptune
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP2

Mars Interior and Surface
Convener: Ernst Hauber  | Co-conveners: Gino Erkeling , Solmaz Adeli , Ana-Catalina Plesa 
Oral programme
 / Mon, 17 Sep, 14:00–20:00  / Room Uranus
Poster programme
 / Attendance Tue, 18 Sep, 18:15–20:00  / Display Tue, 18 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

Wednesday, 19 Sep

TP4

ExoMars – First results from the TGO and plans for the 2020 Rover and Surface Platform
Convener: Håkan Svedhem  | Co-conveners: Maurizio Pajola , Manish R. Patel , Daniel Rodionov , Jorge Vago 
Oral programme
 / Wed, 19 Sep, 08:30–12:30  / 14:00–15:45  / Room Jupiter
 / Thu, 20 Sep, 08:30–12:30  / Room Jupiter
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

OPS5/TP11

Aerosols and clouds in planetary atmospheres (co-organized)
Convener: Nathalie Carrasco  | Co-conveners: Anni Määttänen , P. Lavvas 
Oral programme
 / Wed, 19 Sep, 08:30–10:15  / Room Uranus
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

OPS6/TP17/EXO8

Planetary aeronomy: Near and afar (co-organized)
Convener: Tommi Koskinen  | Co-conveners: Antonio Garcia Munoz , P. Lavvas 
Oral programme
 / Wed, 19 Sep, 10:45–12:15  / Room Uranus
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP8/OPS11/MD5/SB23

Volcanism and tectonism across the Solar system (co-organized)
Convener: Petr Broz  | Co-conveners: Paul Byrne , Ernst Hauber , Vera Assis Fernandes , Nicolle Zellner , Clive Neal 
Oral programme
 / Wed, 19 Sep, 14:00–15:30  / Room Venus
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

MD3/TP13/OPS13

Multi-disciplinary approaches to investigate the shape, rotation, tides, interior structure and evolution of planets and moons (co-organized)
Convener: Sebastiano Padovan  | Co-conveners: Alexander Stark , Britney Schmidt , Krista Soderlund , Thomas Ruedas , Nicola Tosi , Lena Noack , Jürgen Oberst , Rose-Marie Baland , Dominic Dirkx , Gabriele Cremonese , Antoine Rozel , Ruth Ziethe 
Oral programme
 / Thu, 20 Sep, 14:00–17:45  / Room Uranus
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

EXO4/TP14/OPS9/MD6

Matter Under Planetary Interior Conditions (co-organized)
Convener: Frank Sohl  | Co-conveners: Martin French , Zuzana Konopkova , Sebastiano Padovan 
Oral programme
 / Tue, 18 Sep, 14:00–15:45  / Room Mars
 / Thu, 20 Sep, 08:30–10:15  / Room Neptune
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

Thursday, 20 Sep

TP4

ExoMars – First results from the TGO and plans for the 2020 Rover and Surface Platform
Convener: Håkan Svedhem  | Co-conveners: Maurizio Pajola , Manish R. Patel , Daniel Rodionov , Jorge Vago 
Oral programme
 / Wed, 19 Sep, 08:30–12:30  / 14:00–15:45  / Room Jupiter
 / Thu, 20 Sep, 08:30–12:30  / Room Jupiter
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

EXO4/TP14/OPS9/MD6

Matter Under Planetary Interior Conditions (co-organized)
Convener: Frank Sohl  | Co-conveners: Martin French , Zuzana Konopkova , Sebastiano Padovan 
Oral programme
 / Tue, 18 Sep, 14:00–15:45  / Room Mars
 / Thu, 20 Sep, 08:30–10:15  / Room Neptune
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

MD3/TP13/OPS13

Multi-disciplinary approaches to investigate the shape, rotation, tides, interior structure and evolution of planets and moons (co-organized)
Convener: Sebastiano Padovan  | Co-conveners: Alexander Stark , Britney Schmidt , Krista Soderlund , Thomas Ruedas , Nicola Tosi , Lena Noack , Jürgen Oberst , Rose-Marie Baland , Dominic Dirkx , Gabriele Cremonese , Antoine Rozel , Ruth Ziethe 
Oral programme
 / Thu, 20 Sep, 14:00–17:45  / Room Uranus
Poster programme
 / Attendance Wed, 19 Sep, 16:15–18:00  / Display Wed, 19 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP3/AB5

Mars Express: 15 years of hard work and discoveries (co-organized)
Convener: Dmitrij Titov  | Co-conveners: Olivier Witasse , Francisco González-Galindo , Daniela Tirsch , Anni Määttänen 
Oral programme
 / Fri, 21 Sep, 10:45–12:30  / 14:00–18:15  / Room Saturn
Poster programme
 / Attendance Thu, 20 Sep, 18:15–20:00  / Display Thu, 20 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP7/SB20

Impact processes on terrestrial planets and other planetary bodies (co-organized)
Convener: Elena Martellato  | Co-conveners: Natalia Artemieva , Kai Wünnemann 
Oral programme
 / Fri, 21 Sep, 08:30–12:30  / 14:00–15:30  / Room Venus
Poster programme
 / Attendance Thu, 20 Sep, 18:15–20:00  / Display Thu, 20 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

Friday, 21 Sep

TP7/SB20

Impact processes on terrestrial planets and other planetary bodies (co-organized)
Convener: Elena Martellato  | Co-conveners: Natalia Artemieva , Kai Wünnemann 
Oral programme
 / Fri, 21 Sep, 08:30–12:30  / 14:00–15:30  / Room Venus
Poster programme
 / Attendance Thu, 20 Sep, 18:15–20:00  / Display Thu, 20 Sep, 08:00–20:00  / Poster area

TP3/AB5

Mars Express: 15 years of hard work and discoveries (co-organized)
Convener: Dmitrij Titov  | Co-conveners: Olivier Witasse , Francisco González-Galindo , Daniela Tirsch , Anni Määttänen 
Oral programme
 / Fri, 21 Sep, 10:45–12:30  / 14:00–18:15  / Room Saturn
Poster programme
 / Attendance Thu, 20 Sep, 18:15–20:00  / Display Thu, 20 Sep, 08:00–20:00  / Poster area