bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


SSP – Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology

DM19

Division Meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Helmut Weissert 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15 / Room B1

ML3

Arthur Holmes Medal Lecture by Carlo Laj
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1

ML15

Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Wolfgang Schlager
Convener: Patric Jacobs 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 16:00–17:00 / Room B1
SSP1 –  General

SSP1.1

Open session on stratigraphy, sedimentology and palaeontology ( Co-sponsored by IAS & PalAss)PICO Session
Convener: Patric Jacobs  | Co-Convener: Ian Jarvis 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 10:30–11:10 / PICO Spot 2

SSP1.2

Early Diagenesis
Convener: Patrick Meister  | Co-Conveners: Nereo Preto , Daniel Birgel , Barbara Teichert , Karl Föllmi 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP1.4/GMPV6.6

Mass Extinctions,Volcanism, Impacts, and Catastrophic Environmental Changes : where do we stand ? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Gerta Keller , Bas van de Schootbrugge , Henrik Svensen , Eric Font 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP1.5

Environmental significance of soft-sediment deformation
Co-Convener: Pedro Alfaro 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP2.1 –  Stratigraphic record of major events

SSP2.1.1

Earth Systems History - the Need for Integrated Stratigraphy (Sponsored by PalAss)
Convener: Maria Rose Petrizzo  | Co-Conveners: Helmut Weissert , Werner Piller , Brian Pratt , Jan Zalasiewicz 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP2.1.2

Carbonate sedimentary systems as archives of global change (including Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture)
Convener: Stephen Lokier  | Co-Conveners: Arnaud Gallois , Aurélie Pace 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP2.2 –  New tools in stratigraphic research

CL1.18/SSP2.2.1

Past climate - isotopic and multi-proxy continental records (Sponsors: Thermo Fisher Scientific, OEA Labs Ltd., Picarro Inc.) (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Grzegorz Skrzypek , Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters

CL5.12/SSP2.2.2

Plants' response to short- and long-term climatic and environmental changes (co-organized)
Convener: Olga Churakova (Sidorova)  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Elisabeth Koch , Kerstin Treydte , This Rutishauser 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters
SSP2.3 –  Sea-level proxies in the stratigraphic record

SSP2.3.1

Late Paleozoic to Mesozoic stratigraphy, paleoceanography and paleoclimate (sponsored by IAS)
Convener: Jochen Erbacher  | Co-Conveners: Jens Herrle , Rainer Brandner , Ulrich Heimhofer , Micha Horacek , Stephane Bodin , Wolfram Michael Kuerschner , Richard Twitchett 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 10:30–12:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP2.4 –  Cenozoic stratigraphy

SSP2.4.1

Cenozoic stratigraphy and paleoenvironments
Convener: André Bornemann  | Co-Conveners: Oliver Friedrich , Jörg Pross , Lucas Lourens 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP3.1 –  Sediments, properties and processes

SSP3.1.1/GM7.6/HS9.7

Sedimentary structures formed by upper-regime flows: From antidunes to cyclic steps (co-organized)
Convener: Svetlana Kostic  | Co-Conveners: Miwa Yokokawa , Guilhem Amin Douillet 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–14:45 / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.2

Limnogeology - reading the geological record of lakes (Sponsored by IAS)
Convener: Hendrik Vogel  | Co-Conveners: Marc De Batist , Martin Melles , Daniel Ariztegui , Flavio Anselmetti , Thomas A. Neubauer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.4/GM7.5/HS9.6

From the river system to the lab: Sediment transport through the scales (co-organized)
Convener: Laure Guerit  | Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Belinda Bates , Francois Metivier , Patric Jacobs , Chris Paola 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSP3.1.7

Gravity-flow processes: behavior, transport, initiation, deposition and geological record
Convener: T. Mulder  | Co-Convener: Andrea Di Capua 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM5.1/SSP3.1.11

Aeolian Sediments, from process to landforms (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: Sebastian Engelstaedter , John Gillies , Charlie Bristow 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM1.3/SSP3.1.12

Deriving palaeoenvironmental information from non-continuous sedimentary archives - pros and cons (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Pierre Antoine , Markus Fuchs , Tony Brown 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM1.6/HS9.9/SSP3.1.13

Granular Mechanics in the Geomorphological Context (co-organized)
Convener: Francesco Ballio  | Co-Convener: Rui M.L. Ferreira 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

CR3.1/GM9.4

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: John Jansen , Arjen Stroeven , Lev Tarasov 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters
SSP3.2 –  Sedimentary basin analysis

SSP3.2.1/TS3.8

The Mediterranean: new concepts in sedimentary basins and regional geology (co-organized)
Convener: Catherine Homberg  | Co-Conveners: Claudia Bertoni , Christian Gorini , Fadi Henri Nader , Giovanni Aloisi , Christian Huebscher , Junichiro Kuroda , Francisco J. Jimenez-Espejo , Judith A. McKenzie 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GM7.2/SSP3.2.2/SSS3.7

Sedimentary source-to-sink fluxes and sediment budgets (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , David Morche , Armelle Decaulne 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS3.4/GM3.8/SSP3.2.4

Tectonics of sedimentary basins (co-organized)
Convener: Paolo Ballato  | Co-Conveners: Charlotte Fillon , Fadi Henri Nader 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS5.4/SSP3.2.8

Regional perspectives from SE Asia, Africa, Greece and the Atlantic Ocean on rifts and rifted margins formation and evolution (co-organized)
Convener: Manuel Pubellier  | Co-Conveners: Haralambos Kranis , Webster Mohriak , Rebecca Bell 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Attendance 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP3.3 –  Ocean and continental drilling

SSP3.3.1/BG6.4/CL5.13/GMPV7.3

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Martin Ziegler 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15 / Room B1
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP3.4 –  Methods in sedimentology

SSP3.4.3/GI0.2/GM12.1/HS12.11/SM5.3

Combining research in geophysical and Earth processes: advances in multidisciplinary geosciences (co-organized)
Convener: Julien Moreau  | Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Patric Jacobs 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP4.2 –  Diversity, origination and extinction

SSP4.2.5

Conservation & Stratigraphic Palaeobiology: Deep-time to Recent (sponsored by PalAss)
Convener: James Nebelsick  | Co-Conveners: Paolo G. Albano , Wolfgang Kiessling , Andrzej Kaim , Silvia Danise 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
SSP4.4 –  Micropalaeontology and palynology

SSP4.4.2

Benthic foraminifera: a tool to understanding modern and ancient environments
Convener: Flavia Fiorini 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–09:45 / Room B3
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters