Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

IE – Interdisciplinary events

IE1 –  Across scales in the geosciences

IE1.2/TS7.3/GD7.3/GM1.9/NP3.6

Mind the Gap! Techniques to overcome multi-scale issues in geological and geomorphic processes (co-organized)
Convener: Anouk Beniest  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Camille Parlangeau , Henry Munack , Maurizio Petrelli , Sabine Kraushaar 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE1.3/NP3.3/CL5.16

Scale and scaling in the climate and in aquatic biogeochemical systems (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Isabel de Lima , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Sabine Lennartz-Sassinek , Christian Franzke , Gerrit Lohmann , Francois Schmitt , Yongxiang Huang 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE1.4/NP3.7/GI3.12/SSS9.32

Multiscale modeling and analysis of environmental processes (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Antonello Bonfante , Anna Brook , D'Auria Luca 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
IE2 –  Volcanic Gas, Aerosol and Ash Emissions

IE2.1/NH2.1/AS3.6/GMPV7.2

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Nicolas Theys , Lieven Clarisse , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

IE2.2/GMPV6.2/AS4.26/NH2.9

Volcanic gas emissions (co-organized)
Convener: Christoph Kern  | Co-Conveners: Nicole Bobrowski , Giuseppe G. Salerno , Franco Tassi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE2.4/GMPV5.1/NH2.6

The life cycle of volcanic ash: field, experimental and numerical investigations (co-sponsored by VERTIGO) (co-organized)
Convener: Valeria Cigala  | Co-Conveners: Pablo Forte , Ka Lok Chan , Ines Tomašek , Yan Lavallée , Ulrich Kueppers 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE2.5/AS3.5/CL2.07 Media

Stratospheric aerosol, volcanic eruptions and their radiative effects (co-organized)
Convener: Graham Mann  | Co-Conveners: Matthew Toohey , Claudia Timmreck 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3
IE3 –  From mountain to basin

IE3.1/TS3.1/GM4.5

Interactions between tectonics and surface processes from mountain belts to basins (co-sponsored by the Tectonophysics section of AGU) (co-organized)
Convener: Alex Whittaker  | Co-Conveners: Dirk Scherler , Wolfgang Schwanghart 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE3.2/GM4.1/TS3.5

Geomorphic response to active tectonics: numerical and field-based approaches (co-organized)
Convener: Alain Demoulin  | Co-Conveners: Marcello Schiattarella , Liran Goren , Vivi Kathrine Pedersen , Jean Braun 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

IE3.3/GD2.4/GMPV8.2/SM6.14/SSP3.10/TS3.7

The interplay between geodynamic and sedimentary basins processes (sponsored by ILP, IAS and SEPM) (co-organized)
Convener: Fadi Henri Nader  | Co-Conveners: Liviu Matenco , Catherine Homberg , Judith A. McKenzie 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE3.4/TS3.2/GD2.5/GM4.7/SSP3.15

Tectonics of sedimentary basins (co-organized)
Convener: Charlotte Fillon  | Co-Conveners: Mary Ford , Julie Fosdick , Arnaud Vacherat 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
IE4 –  Interplay of Arctic climate and ice

IE4.1/CL2.08 Media

Arctic climate change: governing mechanisms, carbon cycle processes and global implications (co-organized)
Convener: Richard Bintanja  | Co-Conveners: Rune Grand Graversen , Mathias Goeckede , Örjan Gustafsson , Jorien Vonk 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE4.2/CL4.03/CR1.11/OS1.15 Media

Processes and Impacts of climate change in the Arctic realm: from past to future (co-organized)
Convener: Anne de Vernal  | Co-Conveners: Paul G. Myers , Michal Kucera , Georg Schwamborn , Paul Knutz , Brice Rea , Marit-Solveig Seidenkrantz , Hugues Goosse , Eric Wolff 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE4.3/OS1.2

Changes in the Arctic Ocean and Sea Ice System: Observations, Models and Perspectives (co-organized)
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Takashi Kikuchi , Ursula Schauer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE4.4/AS4.2

Regionally integrated perspectives on Arctic processes from the International Arctic Systems for Observing the Atmosphere (IASOA) (co-organized)PICO Session
Convener: Christopher Cox  | Co-Conveners: Timo Vihma , Taneil Uttal , William Neff 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3