Search


Days


Programme Groups

ERE – Energy, Resources & the Environment

Monday, 20 Apr
ERE3
Long-term storage of CO2 in geological systems
Convener: M. Kühn  | Co-Conveners: D. Etheridge , A. Busch 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
ERE4
Geophysical methods applied to geological storage of CO2
Convener: C. Juhlin  | Co-Conveners: S. Buske , Schmidt-Hattenberger 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
ERE5
First European on-shore CO2 storage site Ketzin (Germany)
Convener: Schilling 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
Tuesday, 21 Apr
ERE12
Climate change and energy markets in the Mediterranean
Convener: M. A. Lange  | Co-Convener: Poullikkas 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–14:00  /
ERE8
Economic and long-term energy production from deep coal deposits
Convener: T. Kempka  | Co-Convener: Schlüter 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Wednesday, 22 Apr
ERE6
Transport processes, scales, and couplings: Towards the deep geological storage of nuclear waste
Convener: G. Kosakowski  | Co-Conveners: J. M. Soler , Savoye  
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
EOS4
The future of European engineering: education and research
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: Baveye , Perrier , J. M. Redondo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
ERE1
Wind Power Meteorology
Convener: G. Giebel 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
ERE11
Climate change impact on economical and industrial activities
Convener: S. Parey 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Thursday, 23 Apr
ERE14
Archaeometry: The use of geoscientific techniques to probe the archaeological environment
Co-Convener: Nodarou 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSP10/ERE10
Shale gas, source rocks and organic-rich mudstones: new perspectives (co-sponsored by IAS) (co-organized)
Convener: Taylor  | Co-Convener: Krüger 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ERE2
Renewable resources in general
Convener: Bruckner 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Friday, 24 Apr
BG1.11
Biodiversity science in Europe: new tools and strategies (EuroDIVERSITY)
Convener: PhD Jonckheere 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
ERE7
Quantitative approaches to hydrothermal systems
Convener: K. Gessner  | Co-Conveners: A. Porwal , P. Sorjonen-Ward 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
ERE9
Industrial and natural coal fires: A global challenge
Convener: H. Held 
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /
CL62
Exploring the real potential of the Mediterranean basin as reliable recorder/player of present and past global changes
Co-Conveners: M. Ribera d'Alcala' , Caballero 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /