Search


Days


Programme Groups

ML – Medal Lectures

ML28
Outstanding Young Scientist Lecture by Andreas Philipp Weigel
Convener: G. Lohmann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–11:15  /
ML14
Philippe Duchaufour Medal Lecture by Fiorenzo Cesare Ugolini
Convener: T. Miano 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 11:15–12:00  /
ML5
Hannes Alfvén Medal Lecture by Lev Zelenyi for Albert A. Galeev
Convener: I. Dandouras 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–14:15  /
ML8
Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by J. Ray Bates
Convener: C. B. Hasager 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–14:15  /
ML9
Robert Wilhelm Bunsen by Jonathan F. Stebbins
Convener: P. Papale 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–16:15  /
ML20
Stephan Mueller Medal Lecture by Stefan M. Schmid
Convener: C. R. Ranero 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–18:15  /
ML6
Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Gerard Govers
Convener: N. Hovius 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:45–18:30  /
ML12
John Dalton Medal Lecture by Jeffrey J. McDonnell
Convener: A. Montanari 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 18:30–19:30  /
ML16
Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Maurice E. Tucker
Convener: I. Jarvis 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:00–20:00  /
ML17
Augustus Love Medal Lecture by Ulrich R. Christensen
Convener: H.-P. Bunge 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:00–20:00  /
ML18
Vening Meinesz Medal Lecture by Susanna Zerbini
Convener: T. van Dam 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:00–20:00  /
ML22
Louis Néel Medal Lecture by Yves Guéguen
Convener: M. Mandea 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:00–20:00  /
ML4
Louis Agassiz Medal Lecture by Eric W. Wolff
Convener: C. de Jong 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:15–20:00  /
ML15
Christiaan Huygens Medal Lecture by Valery Korepanov
Convener: A.-M. Harri 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 19:15–20:15  /