Search


Days


Programme Groups

GD2 – Crust and Lithosphere Dynamics

Monday, 3 May
SM1.0/G25/GD2.17/GM1.5/GMPV37/NH4.0/NH5.3/SSP1.9/TS8.4
Large Magnitude Earthquakes and Tsunami Activity in 2010: Views on The Haiti and Chile Events (co-organized)
Conveners: Mourad Bezzeghoud , Ramon Carbonell , Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 18:45–19:45  /
GD2.2/TS1.5
The strength of the continental lithosphere (co-organized)
Co-Convener: Oliver Heidbach 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
GMPV21/GD2.12
Granitoid Magmatism and Geodynamics (co-organized)
Co-Conveners: Vojtěch Janoušek , J.D. Clemens 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
GD2.1/SSP1.3/TS4.8
Basin Dynamics (co-organized)
Convener: Magdalena Scheck-Wenderoth  | Co-Conveners: Christophe Basile , Virginie Gaullier 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
GMPV19/GD2.14
Interplay of Magmatism, Metamorphism, and Geodynamics: A symposium in memory of Leonid L. Perchuk (co-organized)
Convener: leonid aranovich  | Co-Conveners: Alexei Perchuk , Taras Gerya 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS4.1/G22/GD2.4/GM5.2/SM1.4
Coupling topography, surface erosion and tectonics (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
TS4.3/CL1.1/GD2.5/GM5.5/MPRG8/SSP1.5
Eurasian Climate and Tectonics (co-organized)
Convener: Guillaume Dupont-Nivet  | Co-Conveners: Peter van der Beek , Hemmo Abels 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
SM6.2/GD2.8/TS1.6
Multidisciplinary Constraints on the Lithospheric Structure, Evolution, and Mantle Processes (co-organized)
Convener: Irina Artemieva  | Co-Conveners: Valentin Mikhailov , Yuri Fialko 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS9.2/GD2.6
The evolution of structures in the crust: insights from analogue and numerical modeling (co-organized)
Co-Conveners: Susanne Buiter , Marcel Frehner , Stefan Markus Schmalholz 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Thursday, 6 May
G10/CL1.23/GD2.7/GMPV45
Glacial Isostatic Adjustment: Observations and Modeling for Earth Rheology, Dynamics, and Environmental Change (co-organized)
Convener: Markku Poutanen  | Co-Conveners: Bert Vermeersen , Volker Klemann 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM2.2/GD2.15/HS13.9/NH4.13/TS2.6
Fault zone processes from (integrated) geophysical imaging (co-organized)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Conveners: Stella Pytharouli , James Kirkpatrick 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GMPV23/GD2.16
Nature and evolution of the lithospheric mantle - inferences on magma genesis (co-organized)
Conveners: Costanza Bonadiman , Luigi Beccaluva  | Co-Conveners: Marguerite Godard , Gianluca Bianchini 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM3.2/GD2.9/TS1.7
The 100th anniversary of the discovery of the Mohorovicic Discontinuity: Its geophysical and petrological characteristics (co-organized)
Co-Conveners: David Snyder , David Eaton 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
GMPV13/GD2.13/SSP4.8
Large Igneous Provinces and Extinctions (co-organized)
Convener: Henrik Svensen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /