Menu









Programme Groups

SM1 –  General Seismology Symposia
SM1.1/G3.9/TS1.2
Open Session on Seismology (including Beno Gutenberg Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Ramon Carbonell  | Co-Convener: CharLotte Krawczyk 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
SM1.2/EG11/G6.4/GD1.7/TS1.6
Large Scale European Research Facilities/Infrastructures: Data acquisition; Data Storage; Data Access (co-organized)
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Wim Spakman , John Ludden 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
SM1.3/G3.8/GD3.7/GI-19/TS8.7
Improving seismic networks performances: from site selection to data integration (co-organized)
Convener: Damiano Pesaresi  | Co-Convener: John Clinton 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:45  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD144  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  
SM1.4/EG12/G6.5/GD2.10/GM5.8/TS4.8
TOPOEUROPE, The Evolving Topography of Europe (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Conveners: Jörg Ebbing , Josep Gallart 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
TS6.1/G3.3/GD5.4/SM1.5
The Alpine-Himalayan convergence zone: from the Mediterranean to SE Asia (co-organized)
Convener: Rob Govers  | Co-Conveners: Claudio Faccenna , Alastair Robertson , Zohar Gvirtzman , Laurent Jolivet 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
TS6.2/GD5.9/GMPV46/SM1.6
Geodynamics of the Westernmost Mediterranean and Northwest Africa (co-organized)
Co-Conveners: Manel Fernandez , Laurent Jolivet , Guillermo Booth-Rea 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD54  / Thu, 01 Jan, 01:00–14:15  /  
SM1.7/CR11.10/GI-18
Challenges of Polar Seismology: Logistics and technology, glacial and tectonic events (co-organized)
Convener: Trine Dahl-Jensen 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
SM1.8/G3.7/GD1.10/NH4.9/TS8.4
Recent Large Earthquake and Tsunami Activity (co-organized)
Convener: Ramon Carbonell  | Co-Conveners: Fabrizio Storti , Stefano Tinti , Mourad Bezzeghoud 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
EOS03/GD1.8/NH9.4/SM1.10/TS1.10
Science in tomorrow’s classroom (co-organized)
Co-Conveners: Stephen Macko , Angelo Camerlenghi , Jean Luc Berenguer , Eve Arnold 
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
SM1.11
Global capacity building efforts in Seismology
Convener: Florian Haslinger  | Co-Convener: Lars Ottemoller 
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD101  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  /  
GD6.1/GMPV55/SM1.12/TS4.6
Whole mantle dynamics: Linking surface and deep processes (co-organized)
Co-Conveners: Rob Van der Voo , Clinton Conrad , Michael Gurnis 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /