Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2012
(What is this?)

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: ERE
  • Day: Please select
  • TB: whole day







ERE – Energy, Resources and the Environment

Monday, 23 Apr

ERE1.1

Energy, Resources & the Environment
Convener: M. Kühn  | Co-Convener: H. Held 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 08:30–12:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.12  / Mon, 23 Apr, 13:30–14:15  /  

ERE1.6

Deep geothermal energy – exploration, exploitation, characterisation and modelling
Convener: B. Hahne  | Co-Conveners: D. Bruhn , G. Blöcher , I. Nardini 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 28
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.9  / Mon, 23 Apr, 19:00–19:45  /  

ERE1.8

Aspects of Biomass utilization from Forests and other Resources
Convener: V.J. Bruckman  | Co-Convener: V. Parravicini 
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 13:30–15:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.8  / Mon, 23 Apr, 16:30–17:15  /  

ERE1.4

GeoEnergy
Oral Programme
 / Mon, 23 Apr, 15:30–17:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Mon, 23 Apr, 17:30–19:00  / Hall XL

Tuesday, 24 Apr

ERE2.4

Modelling and upscaling of CO2 storage sites
Convener: T. Kempka  | Co-Conveners: H. Class , M. Dentz , A. Niemi , J. Carrera 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 08:30–12:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall Z
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.7  / Tue, 24 Apr, 12:15–13:00  /  

ERE3.3

Traditional construction materials and monuments in modern society: present day threats and sustainable management
Convener: R. Prikryl  | Co-Conveners: M. Gomez-Heras , Á. Török 
Oral Programme
 / Tue, 24 Apr, 13:30–17:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Tue, 24 Apr, 17:30–19:00  / Hall Z

Wednesday, 25 Apr

ERE2.1

Long-term storage of CO2 in geological systems: Results from laboratory studies
Convener: SA Amann-Hildenbrand  | Co-Convener: A. Busch 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 08:30–12:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD6.11  / Wed, 25 Apr, 15:30–16:15  /  

ERE2.2

Site Characterization for CO2 Geological Storage Sites
Convener: A. Niemi  | Co-Conveners: M. Sauter , M. Dentz , M. Kühn 
Oral Programme
 / Wed, 25 Apr, 13:30–17:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Wed, 25 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL

Thursday, 26 Apr

ERE2.6/SM3.8

Geophysical imaging of CO2 geological storage sites (co-organized)
Convener: S. Lüth  | Co-Conveners: S. Buske , C. Juhlin 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–10:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 13:30–15:00  / Hall XL

GMPV1.4/ERE3.5

Elements critical to 21st century economies (co-sponsored by the Society of Economic Geologists (SEG), Society for Geology Applied to Mineral Deposits (SGA), and by the European Association of Geochemistry (EAG)) (co-organized)
Co-Convener: L. Fontboté 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 31
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall XL

ERE3.1

Mineral systems: from geological, geochemical and geophysical data to metallogenic systems simulation
Convener: C. Juhlin  | Co-Convener: P. Weihed 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 10:30–12:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 13:30–15:00  / Hall XL

ERE5.2

Measurement of Greenhouse Gases at the Urban Scale
Co-Convener: P. Ciais 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–15:00  / Room 28
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 15:30–17:00  / Hall XL

ERE5.3/GMPV6.7/HS8.2.8/SSS5.22

Coupled Physical and Chemical Transformations Affecting the Performance of GeoSystems (co-organized)
Convener: Dr. Holländer  | Co-Conveners: J. M. Soler , G. Kosakowski 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 13:30–17:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  /  / Attendance 17:30–19:00  / Hall XL

SM5.2/ERE5.6

Induced Seismicity: Theory and Observation (co-organized)
Conveners: J. C. Groos , P. Jousset  | Co-Conveners: G. Kwiatek , M. Bohnhoff , J.R.R. Ritter , R. Gritto 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 27
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

Friday, 27 Apr

ERE1.2

Wind Power Meteorology
Convener: G. Giebel  | Co-Conveners: AM Sempreviva , Dr. Baidya Roy 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall XL

TS3.2

Salt and Evaporites – Tectonics, Mechanics and Rheology
Convener: F. Strozyk  | Co-Convener: S. Burchardt 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 20
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

SSS11.7

“Dynamic Landscapes”: Causality, Interaction and Long Term Modelling of Soil Surface Processes
Convener: R. Ciampalini  | Co-Convener: S. Follain 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 3
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Hall X/Y

SM3.10/EMRP2.10/ERE5.5

Seismo-electromagnetic conversions: observations, theory and modelling (co-organized)
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–10:00  / Room 2
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD5.8  / Fri, 27 Apr, 14:30–15:15  /  

SM5.2/ERE5.6

Induced Seismicity: Theory and Observation (co-organized)
Conveners: J. C. Groos , P. Jousset  | Co-Conveners: G. Kwiatek , M. Bohnhoff , J.R.R. Ritter , R. Gritto 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 08:30–12:00  / Room 27
Poster Programme
 / Attendance Thu, 26 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GMPV1.4/ERE3.5

Elements critical to 21st century economies (co-sponsored by the Society of Economic Geologists (SEG), Society for Geology Applied to Mineral Deposits (SGA), and by the European Association of Geochemistry (EAG)) (co-organized)
Co-Convener: L. Fontboté 
Oral Programme
 / Thu, 26 Apr, 08:30–12:00  / Room 31
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 10:30–12:00  / Hall XL

ERE1.12

Sustainability transitions of the socio-ecologic system
Convener: D. E. Reusser  | Co-Conveners: D. Rybski , A. Cerdà , A. Ferreira 
Oral Programme
 / Fri, 27 Apr, 13:30–15:00  / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Fri, 27 Apr, 15:30–17:00  / Hall XL