Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: AS1

AS – Atmospheric Sciences

Programme Group Chairs: Neil Wells, Ulrich Achatz, Astrid Kiendler-Scharr, Oksana Tarasova

AS1 – Meteorology

Programme Group Scientific Officer: Ulrich Achatz

AS1.1

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS1.2

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Gwendal Rivière  | Co-Conveners: Olivia Martius , Vanda Grubišić 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS1.3

Nowcasting and its applications
Convener: Yong Wang  | Co-Conveners: Marc Berenguer , Yuan Wang , Jarmo Koistinen 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Yellow Posters

AS1.4/CL2.11/HS12.1

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session) (co-organized)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room B14
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B14
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS7.1/AS1.5/NH1.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alin Andrei Carsteanu , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Chris Onof 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00  / Room R1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

AS1.7

Clouds, Aerosols and Radiation (General Session)
Convener: Philip Stier  | Co-Conveners: Nicolas Bellouin , Ulrike Lohmann , Xiaopeng Cui 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B14
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS1.9

Atmospheric Convection: Dynamics, Chemistry, and Vertical Transport
Convener: Jun-Ichi Yano  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost , Cathy Hohenegger 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

AS1.10

The evolution of convective storms: observation strategies, forecast validation, and climatologies
Convener: Thorwald Stein  | Co-Conveners: Silke Troemel , Kathrin Wapler , Marion Mittermaier 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Yellow Posters

AS1.11

The global monsoon system: variability and dynamics
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS1.12

African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA) - New Challenges
Convener: Christopher Taylor  | Co-Convener: Béatrice Marticorena 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15  / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS1.13

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Yellow Posters

AS1.14

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Yellow Posters

AS1.15

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

AS1.16/NP6.7/OS5.5

Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Andreas Will , Michael Kurgansky 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room B15
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

NP2.2/AS1.17/CL5.12/OS5.8

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Michel Crucifix  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Thierry Huck , Frank Kwasniok , Henk A. Dijkstra , Anna von der Heydt 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:15  / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

OS5.1/AS1.18

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

NP2.1/AS1.20/CL4.12/OS1.6

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room Y5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS4.1/AS1.21/GM7.6/NH1.7

Flash floods: from observations to risk governance (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jan Szolgay , Giuseppe Tito Aronica , Jonathan Gourley , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Red Posters

HS7.4/AS1.22/CL2.15

Hydrological extremes in a changing climate: Risk and impacts on water infrastructure and insurance costs (co-organized)
Convener: Manfred Mudelsee  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , Carmen Maftei 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

NP8.2/AS1.23/NH11.1/OS5.9

Stochastic Approaches for Multiscale Modelling in Geosciences (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Said GACI  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Balasubramanya Nadiga 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS10.4/SSS2.17

General Ecohydrology
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Nicola Montaldo , Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Salvatore Manfreda , Félix Francés , Gregory Egger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:14  / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

CL2.7

Solar forcing and coupling mechanisms in the terrestrial atmosphere
Convener: Thierry Dudok de Wit  | Co-Conveners: Peter Preusse , Martin Kaufmann , Jean Lilensten , Franz-Josef Lübken 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Yellow Posters

CL4.1

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Teresa Losada  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Fred Kucharski , Irene Polo , Elsa Mohino 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room Y8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters