Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: TS6

TS – Tectonics & Structural Geology

TS6 – Convergent Tectonic Settings

TS6.1

The Alpine convergence zone and the Mediterranean Sea (including Stephan Mueller Medal lecture by Leigh H. Royden)
Co-Conveners: Mark Handy , Laetitia Le Pourhiet , Douwe J. J. van Hinsbergen , Aral Okay , György Hetényi 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room B9
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD4.8  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  

TS6.3

Tectonics and lithospheric structure of the Indo-Eurasia collision zone
Convener: Bernd Schurr  | Co-Conveners: Lothar Ratschbacher , Richard Gloaguen , Bradley Hacker , Oliver Ritter 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS6.4/GD5.7/GM3.6/GMPV42

Integrating Multiple Techniques to Determine the Evolution of the Himalayan-Karakorum-Tibetan Orogenic System: Surface, Sub-surface & Deep Earth Processes (co-organized)
Convener: Delores Robinson  | Co-Convener: Peter van der Beek 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS6.6/GD5.6/GMPV20/SM5.3

Nature and physical properties of the plate interface in subduction zones: Cross-disciplinary views from Geodynamics-Geochemistry-Seismology-Modeling (co-organized)
Convener: Philippe Agard  | Co-Conveners: Onno Oncken , Taras Gerya , Aral Okay 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS6.7/GMPV19

Orogeny, continental growth and magmatism across Eurasia (co-organized)
Convener: Mehmet Keskin  | Co-Conveners: Mark Allen , Lev Eppelbaum , Wenjiao Xiao , Alexey L. Sobisevich , Julian Pearce , Evgenii Sharkov 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS6.9/GMPV25

Melt Evolution, Sole Development & Tectonic Emplacement of Ophiolites (co-organized)
Co-Convener: Ryo Anma 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

GD5.1/GMPV18/SM5.2/TS6.10

Subduction dynamics from surface to deep mantle (co-organized)
Convener: Jeroen van Hunen  | Co-Conveners: Susanne Buiter , Francesca Funiciello 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD8.22  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /  

GD5.3/TS6.12

Orogenesis and Geodynamics related to the collision with microplates (co-organized)
Convener: Hans-Joachim Massonne 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room G11
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD8.21  / Thu, 01 Jan, 01:00–09:15  /