bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: AS1

AS – Atmospheric Sciences

AS1 – Meteorology

AS1.1

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Gwendal Rivière  | Co-Conveners: Olivia Romppainen-Martius , Vanda Grubišić , Hanna Joos , Helen Dacre 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

AS1.2

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS4.3/AS1.3/NH1.3

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Conveners: Sara Liguori , Maria-Helena Ramos  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Schalk Jan van Andel , Giovanni Battista Chirico 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL3.4/AS1.4/CR6.5/OS1.9

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Ed Hawkins , Matthieu Chevallier , Torben Koenigk , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

CL2.5/AS1.5

Atmospheric Circulation, Arctic Climate Change and Mid-latitude Weather Extremes (co-organized)
Convener: Halldór Björnsson  | Co-Conveners: Gudrun Nina Petersen , Judah Cohen , Nedjeljka Žagar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

NP6.7/AS1.6/OS5.3

Recent developments in geophysical fluid dynamics: Waves, Turbulence and Transport in the Atmosphere and Ocean (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Joe LaCasce , Michael Kurgansky , Andreas Will , Wolf-Gerrit Fruh , François G. Schmitt , Pilar López González-Nieto , Luca Sorriso-Valvo , Claudia Cherubini 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

NP3.2

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystems
Convener: Isabel de Lima  | Co-Convener: Fernando Porté-Agel 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

AS1.7

Atmospheric processes over complex terrain
Convener: Dino Zardi  | Co-Conveners: Ivana Stiperski , Stefano Serafin 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

AS1.8

Clouds, Aerosols and Radiation (General Session)
Convener: Philip Stier  | Co-Conveners: Heike Wex , Nicolas Bellouin 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

AS1.9

Observing and modeling processes in moderately supercooled clouds
Convener: Vaughan Phillips  | Co-Conveners: Constantin Andronache , Franz Conen , Trude Storelvmo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

AS1.10

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Gail Skofronick-Jackson , Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

HS7.1/AS1.11/NH1.7/NP9.4

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Eric Wood , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

AS1.13

Atmospheric Convection: Dynamics, Lifecycle, Chemistry, and Transport
Convener: Cathy Hohenegger  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost , Jun-Ichi Yano , Silke Troemel 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

AS1.15

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Eric Maloney , Enrico Scoccimarro 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

AS1.16

The global monsoon system: variability, dynamics and prediction
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

AS1.17/CL2.13

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized) | Virtual PICO
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken 
PICO
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00

AS1.18

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

AS1.19

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

AS1.20

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere: sudden stratospheric warmings and tropospheric predictability
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Dann Mitchell , Om Tripathi 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL2.1/AS1.21

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology (co-organized)
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Conveners: Koen De Ridder , Sorin Cheval , Matei Georgescu , Hendrik Wouters 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

HS4.1/AS1.22/GM7.12/NH1.10

Flash floods, hydro-geomorphic response, forecasting and risk management (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marco Borga , Marcel Hürlimann , Massimiliano Zappa , Francesc Gallart , Jonathan Gourley 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

CL3.6/AS1.25

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00