Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

AS – Atmospheric Sciences

AS4 – Interdisciplinary

IE4.4/AS4.2

Regionally integrated perspectives on Arctic processes from the International Arctic Systems for Observing the Atmosphere (IASOA) (co-organized) | PICO
Convener: Christopher Cox  | Co-Conveners: Timo Vihma , Taneil Uttal , William Neff 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00

CR1.4/AS4.3 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand , Willem Jan van de Berg , Thomas Mölg 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL2.01/AS4.4

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology (co-organized)
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Hendrik Wouters , Matei Georgescu , Konstantinos Kourtidis , Matthias Demuzere 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

AS4.5

Impact of Biogenic versus Anthropogenic emissions on Clouds and Climate: towards a Holistic UnderStanding (BACCHUS)
Convener: Ulrike Lohmann  | Co-Conveners: Maria Cristina Facchini , Maria Kanakidou , Jon Egill Kristjansson , Albert Ansmann , Philip Stier , Christina Schnadt Poberaj 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS4.6

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (including Vilhelm Bjerknes Medal Lecture)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Peter S. Liss , Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Manmohan Sarin , Robert Duce 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

BG1.5/AS4.7

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient and water cycles in experiments and models (co-organized)
Conveners: Teresa Gimeno , Maarten Braakhekke  | Co-Convener: Karin Rebel 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 13:30–15:00

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00

CL5.06/AS4.9

Synoptic climatology – methods and applications (co-organized)
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL2.02/AS4.10/CR6.6/OS1.22

Taking the temperature of Earth: Variability, trends and applications of observed surface temperature data across all domains of Earth's surface (co-organized)
Convener: Darren Ghent  | Co-Conveners: Nick Rayner , Stephan Matthiesen , Simon Hook , Glynn Hulley , Janette Bessembinder 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL4.15/AS4.11/HS11.6

Understanding past and future changes in the hydrological cycle (co-organized)
Convener: Michael Byrne  | Co-Conveners: Peter Greve , Giuseppe Zappa 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL1.11/AS4.12/CR1.14/OS1.21

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström , Christof Pearce 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL1.01/AS4.13/OS1.20

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records (co-organized)
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Didier Roche , Irka Hajdas , Achim Brauer , W.Z. Hoek , Christof Pearce 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

AS4.14/BG1.11/CL2.12/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Francoise Vimeux , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

BG4.5/AS4.38

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Conveners: Thomas Röckmann , Lydia Gentsch  | Co-Conveners: Jan Kaiser , Matthias Cuntz , Alexander Knohl 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS4.16/GI2.12

Advanced Spectroscopic Measurement Techniques for Atmospheric Science (co-organized)
Convener: Weidong Chen  | Co-Conveners: Dean Venables , Paul Seakins 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

G5.2/AS4.17/CL2.22

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS4.18

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes
Conveners: Jean-Daniel Paris , Manfred Lange  | Co-Conveners: Andreas Petzold , Andreas Volz-Thomas 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

CL2.03/AS4.19/BG1.21 Media

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: This Rutishauser  | Co-Conveners: Kjell Bolmgren , Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

AS4.20/OS4.4

Recent Developments in Numerical Earth System Modeling (co-organized)
Conveners: David Hall , Florian Lemarie  | Co-Conveners: Ram Nair , Thierry Penduff , Laurent Debreu , Sergey Danilov , Mehmet Ilicak 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS4.21

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Thorsten Wagener , Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Pierre Pellerin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

OS5.1/AS4.23

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Chantal Staquet  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Riwal Plougonven , Bruno Ribstein 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00

AS4.24/NH1.8/SM8.1

Infrasound, acoustic-gravity waves, and atmospheric dynamics (co-organized)
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Läslo G. Evers , Oleg Godin , Nikolay Zabotin 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

IE2.2/GMPV6.2/AS4.26/NH2.9

Volcanic gas emissions (co-organized)
Convener: Christoph Kern  | Co-Conveners: Nicole Bobrowski , Giuseppe G. Salerno , Franco Tassi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL3.03/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL1.13/AS4.28/HS2.4.7 Media

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Bruno Wilhelm  | Co-Conveners: Markus Czymzik , Ruediger Glaser , Gerrit Lohmann , Stefanie Wirth , Markus Stoffel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

AS4.29

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning
Convener: Sebastien Celestin  | Co-Conveners: Thomas Gjesteland , Martino Marisaldi 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS4.1/AS4.30/GM9.12/NH1.7 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Jose Agustin Brena Naranjo , Massimiliano Zappa 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS4.3/AS4.31/NH1.9

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Jan Verkade 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clément Miège , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS4.34/PS9.7

Impacts of cosmic dust in the terrestrial and other planetary atmospheres (co-organized)
Convener: John Plane  | Co-Conveners: Jorge Luis Chau , Zoltan Sternovsky 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

PS2.4/AS4.35

Atmospheres of Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Emmanuel Marcq  | Co-Convener: Francisco González-Galindo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:30
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS4.36/PS9.8

Airglow layers on Earth and Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Mykhaylo Grygalashvyly  | Co-Conveners: Alessandra Migliorini , Patrick Espy , Erich Becker 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

NH4.7/AS4.37/EMRP4.21/SM3.5

Short-term Earthquakes Forecast (StEF) and multi-parametric time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Katsumi Hattori , Jann-Yenq Liu , Vladimir Kossobokov , Giovanni Martinelli , Dimitar Ouzounov , Gerasimos Papadopoulos 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–19:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 10:30–12:00

NP2.1/AS4.39/CL3.12/OS1.27 Media

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS9.5/AS4.40/BG4.3 Media

Fire in the Soil and Earth systems: new insights (co-organized)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís , Nicasio T Jiménez-Morillo , Johannes Kaiser , Melita Keywood , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00