Please select your preferred program groups:

  • Program Groups: TP

TP – Terrestrial Planets

TP1

General Planetology: Observations and Simulations
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: S. Schumacher 
Oral Program
 / Mon, 28 Sep, 16:00–19:15  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP2

Mercury
Convener: J. Benkhoff  | Co-Conveners: L. Iess , D. Rothery 
Oral Program
 / Thu, 01 Oct, 16:00–17:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

TP3

Venus
Convener: C. Wilson  | Co-Conveners: T. Satoh , C. Russell 
Oral Program
 / Thu, 01 Oct, 09:00–12:30  / 14:00–15:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

TP4

Lunar Science and Exploration
Convener: B. Foing  | Co-Conveners: H. Hiesinger , M. Anand , R. Jaumann , S. Dellagnello , P. Pinet , D. Daou , G. Schmidt 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 09:00–12:25  / 14:00–19:30  / Room Jupiter
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

TP5

Mars' Atmosphere and Surface
Conveners: E. Hauber , A. Fedorova  | Co-Conveners: G. Erkeling , J.-Y. Chaufray 
Oral Program
 / Mon, 28 Sep, 09:00–10:30  / 14:00–19:15  / Room Jupiter
 / Tue, 29 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–17:30  / Room Saturn
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP6

Mineralogy and chemistry of the planet Mars
Convener: N. Mangold  | Co-Conveners: J. Bridges , L. LE DEIT 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 09:00–12:30  / 14:00–15:30  / Room Jupiter
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

TP7

Mars geomorphology in the late Amazonian epoch
Convener: S. Conway  | Co-Conveners: J. Raack , A. Johnsson , R. Soare 
Oral Program
 / Thu, 01 Oct, 09:00–12:40  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

TP8

Numerical modelling of planetary dynamics
Convener: G. Golabek  | Co-Conveners: L. Noack , J. Besserer , P. Tackley 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 14:00–15:30  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

TP9

Volcanism and Tectonism Across the Solar System
Convener: P. Byrne  | Co-Conveners: T. Platz , M. Massironi , H. Hiesinger 
Oral Program
 / Thu, 01 Oct, 14:00–15:30  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

GP2/TP11/EX7

Aerosols and clouds in planetary atmospheres (co-organized)
Convener: N. Carrasco  | Co-Conveners: P. Lavvas , A. Määttänen 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–15:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

MT8

Zooming in-and-out of Mars: new tools to interact with multi-resolution Mars datasets
Convener: K. Willner  | Co-Conveners: J.-P. Muller , S. Gupta 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 09:00–12:30  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area