Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


ERE – Energy, Resources and the Environment

ERE1 –  Energy

ERE1.1

Energy, Resources & the Environment
Convener: Michael Kühn  | Co-Conveners: Hermann Held , Christopher Juhlin 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE1.2

Energy Meteorology
Convener: Gregor Giebel  | Co-Conveners: Anna Maria Sempreviva , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE1.3

Exploration, development and production of geothermal resources
Co-Conveners: David Bruhn , Isabella Nardini , Gabriele Marquart 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE1.5

Petrophysics of unconventional hydrocarbon reservoirs
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
PICOs
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room PICO Spot 2

ERE1.7

Aspects of sustainable biomass utilization for energy and industrial raw materials
Convener: Viktor Bruckman  | Co-Convener: Vanessa Parravicini 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE1.8

Sustainability transitions of the socio-ecologic system
Convener: Dominik E. Reusser  | Co-Conveners: Diego Rybski , Artemi Cerdà , António Ferreira 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.6 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:00 / Room R7 

ERE1.10

Geoenergy
Co-Convener: Michaela Bock 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
ERE2 –  CCS – Carbon Capture and Storage

ERE2.1

Long-term storage of CO2 in geological systems: Results from laboratory studies
Convener: Alexandra Amann-Hildenbrand  | Co-Convener: Suzanne Hangx 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.2 / Tue, 09 Apr, 08:30–09:15 / Room R5 

ERE2.2/TS1.2

Field methods and analysis of field data for CO2 geological storage (co-organized)
Convener: Auli Niemi  | Co-Conveners: Jesús Carrera , Martin Sauter , Marco Dentz , Michael Kühn 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.3 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:00 / Room R5 

ERE2.3

Modelling and upscaling of CO2 storage sites
Convener: Holger Class  | Co-Conveners: Thomas Kempka , Auli Niemi , Marco Dentz , Jesús Carrera 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.1 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:00 / Room R5 

ERE2.4

Geophysical monitoring of CO2 geological storage
Convener: Stefan Lüth  | Co-Convener: Christopher Juhlin 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
ERE3 –  Hydrothermal and Mineral Systems - Materials and Elements

ERE3.1/TS3.6

Structural interpretation and evolution of mineral systems from geological, geochemical and geophysical data (co-organized)
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Conveners: Klaus Gessner , Pär Weihed 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.4 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:00 / Room R7 

ERE3.3

Sustainability of traditional construction materials in modern society
Convener: Richard Prikryl  | Co-Conveners: Ákos Török , Miguel Gomez-Heras 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE3.4

Natural stone research and Heritage stone designation.
Convener: Dolores Pereira  | Co-Conveners: Brian Marker , Sabina Kramar , Barry Cooper , Björn Schouenborg 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD2.7 / Fri, 12 Apr, 12:15–13:00 / Room R5 
ERE4 –  Landscape and Land Use

ERE4.1/BG1.10/SSS11.3

Ecosystem Resilience and Adaptation to Energy Technologies (co-organized)
Co-Conveners: Susan Waldron , Somnath Baidya Roy 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
ERE5 –  Others

ERE5.1

Measurement of Greenhouse Gases at the Urban Scale
Co-Convener: Philippe Ciais 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM1.5/ERE5.2

Advances in Data, Methods, Models and Their Applications in Oil/Gas Exploration (co-organized)
Convener: Said GACI  | Co-Conveners: Berguig Mohamed Cherif , Olga Hachay 
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

SM3.6/ERE5.4

Induced Seismicity: Theory and Observation (co-organized)
Convener: Philippe Jousset  | Co-Convener: Roland Gritto 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.3 / Fri, 12 Apr, 13:30–14:15 / Room B4 

TS2.3/ERE5.5

Faulted and fractured reservoirs: structure and uncertainty, mechanics, reactions and flow (co-organized)
Convener: John Hooker  | Co-Conveners: Peter Eichhubl , Graham Leslie , Richard Haslam , Enrico Tavarnelli 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room B13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

HS8.2.4

Thermal processes and storage in shallow aquifers
Convener: Peter Bayer  | Co-Convener: Philipp Blum 
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

GD1.0

Open Session in Geodynamics (POSTER only)
Convener: J. Huw Davies 
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

EMRP1.3

Thermo-hydro-mechanical coupling and physical properties: implications for natural hazards
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Michael Heap , Olivier Lengliné 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters