Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


BG – Biogeosciences

CL6.8/BG0/GMPV55

EuroForum 2014: Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Carlota Escutia , Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:30 / Room Y9
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

ML6

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Peter K. Bijl
Convener: Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:00 / Room Y9

ML10

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Klaus Butterbach-Bahl
Convener: Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 14:00–15:00 / Room G4
BG1 –  General Biogeosciences

BG1.1/AS4.26/CL5.15/ERE5.5/HS10.9/IG10/OS3.4/SSP4.7/SSS4.12

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Jürgen Kesselmeier , Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Tina Treude , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.2

Greenhouse gases balance of Tropical and Boreal landscapes
Convener: Riccardo Valentini  | Co-Conveners: Albertus J. (Han) Dolman , David Bastviken , Ivan Vasenev 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.3/IG9

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG) (co-organized)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner , Alexander Knohl , Matthias Cuntz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.1 / Tue, 29 Apr, 16:30–17:15 / Room B7 

BG1.4

Long-term research infrastructures in biogeochemistry
Convener: Werner Leo Kutsch  | Co-Conveners: Philippe Ciais , Henry W. Loescher 
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Green Posters

BG1.5

Remote Sensing and data assimilation in the Biogeosciences (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Jochem Verrelst 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.2 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:15 / Room B4 

BG1.6

Towards a full greenhouse gas balance of the biosphere (terrestrial & aquatic ecosystems) (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture)
Convener: Bert Gielen  | Co-Conveners: Lutz Merbold , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Tonya Del Sontro , Martin Wattenbach , Donatella Zona , Christian Brümmer , Celia Somlai-Haase 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–14:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

BG1.7

The global Phosphorus cycle: An interdisciplinary approach
Convener: Christian März  | Co-Conveners: Caroline P. Slomp , Tom Jilbert , Federica Tamburini 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG1.8

Excitation-emission fluorescence spectroscopy in characterisation of dissolved organic matter in natural and engineered aquatic systems
Convener: Magdalena Bieroza  | Co-Conveners: Andrea Butturini , Elfrida Carstea 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.3 / Fri, 02 May, 11:30–12:15 / Room B7 

IG5/AS4.13/BG1.9

Stable isotopes in atmospheric research (co-organized)
Convener: Thomas Röckmann  | Co-Convener: Jan Kaiser 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Red Posters

GM4.4/BG1.10/SSS4.11

Biogeomorphology: Exploring the complexity and diversity of biotic-abiotic interactions in Earth surface systems (co-organized)
Co-Convener: Heather Viles 
Orals
 / Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG2 –  Terrestrial Biogeosciences

BG2.1

Biosphere-Atmosphere interaction and land management
Convener: Alexander Knohl  | Co-Convener: Mathias Herbst 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–10:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Green Posters

BG2.2

Congo basin forest carbon dynamics
Convener: Koen Hufkens  | Co-Convener: Hans Verbeeck 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Green Posters

BG2.3/SSS6.6

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.4/SSS9.21

Fire in the Earth System (co-organized)
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Paulo Artaxo , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.4 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room R7 

BG2.5/SSS7.19

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration (co-organized)
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Gianpaolo Balsamo , Nuno Carvalhais , Roselyne Lacaze , Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Green Posters

BG2.6/SSS4.10

Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems (co-organized)
Convener: Buhalqem Mamtimin  | Co-Conveners: Franz X. Meixner , Werner Leo Kutsch , Thomas Behrendt , Moawad Badawy 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 13:30–15:00 / Green Posters

BG2.7/SSS10.6

Climate extremes, ecosystems and biogeochemical cycles (co-organized)
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Nuno Carvalhais , Yiqi Luo , Dorothea Frank 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.8

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.5 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room R5 

BG2.11

Plant traits and biogeochemical cycles
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Marjan van de Weg 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Green Posters

BG2.12

CO2 effects on terrestrial biogeochemical fluxes and ecosystem functioning: past, present and future
Convener: Andries Temme  | Co-Conveners: Lieneke Verheijen , Albertus J. (Han) Dolman 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Green Posters

BG2.13/SSS5.11

Nitrogen cycling in forest landscapes (co-organized)
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Tiina Maileena Nieminen , Cindy Prescott , Kathrin Rousk , Jean-Philippe Bellenger 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.6 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room R5 

SSS2.2/BG2.14

Arid Lands Restoration & Combat of Desertification: Theory and Practice in Vegetation Reestablishment and Sustainable Land Management (co-organized)
Co-Conveners: Cristina Branquinho , Janet Hooke , Christoph Külls , María José Marqués Pérez , Gudrun Schwilch 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.2 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room B7 

HS10.7/BG2.16

Redistribution of rain in vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface (co-organized)
Convener: Anke Hildebrandt  | Co-Conveners: Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Jan Friesen , Pilar Llorens 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SSS9.12/BG2.18/GM4.7/HS8.3.23

Coevolution of soils, landforms and vegetation: ecosystem stability thresholds and critical zone observatories (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Mariano Moreno de las Heras , Noemí Lana-Renault , Angeles G. Mayor , Christoph Hinz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG3 –  Marine Biogeosciences

BG3.1

Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Convener: Alberto V. Borges 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Green Posters

BG3.2

Impacts of anthropogenic pressures on coastal ecosystem functioning and services
Convener: Nathalie Gypens  | Co-Conveners: Marilaure Grégoire , Angel Borja , Cosimo Solidoro 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG3.3/OS3.3

Understanding the Indian Ocean System: Past, Present and Future (co-organized)
Convener: Hermann Bange  | Co-Conveners: Greg Cowie , Tim Rixen , Raleigh Hood 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.7 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room R5 

AS4.3/BG3.4/OS3.2

Atmospheric Deposition to the Ocean: Impacts on Marine Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Parvadha Suntharalingam , Lauren Zamora , Peter S. Liss , Robert Duce 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

OS3.1/BG3.5

Open Session on Ocean Biogeochemistry (co-organized)
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Conveners: Cosimo Solidoro , Alberto V. Borges , Carol Robinson , Anna Rutgersson , Angela Landolfi , Haimanti Biswas 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00 / Room Y2
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
BG4 –  Freshwater Biogeosciences

BG4.1

Microbial nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems: advances in pathways-tracing, quantification and process-based modelling
Convener: Dominika Lewicka-Szczebak  | Co-Conveners: Reinhard Well , Christoph Müller , Daniel Weymann 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 10:30–12:00 / Green Posters

BG4.2

Biogeochemistry of tropical inland waters
Convener: Steven Bouillon  | Co-Conveners: Gwenaël Abril , Alberto V. Borges 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 10:30–12:00 / Green Posters
BG5 –  Earth System Biogeosciences

BG5.1

Environmental, Socio-economic and Climatic Changes in Northern Eurasia and their Feedbacks to the Global Earth System
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Shamil Maksyutov , Elena Kukavskaya , Qiuhong Tang , Evgeny Gordov 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.8 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room R7 

AS2.1/BG5.2/SSS0.13

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Convener: Thomas Foken 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.1/BG5.4/CL5.14

Chemistry-Climate Interactions, and Metrics to Inform Climate and Environmental Policies and Assessments (co-organized)
Conveners: Shiliang Wu , Katsumasa Tanaka  | Co-Convener: Julia Schmale 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.4/BG5.5/CL4.7/SSS.0.14

Pan Eurasian Experiment (PEEX) (co-organized)
Convener: Tuukka Petäjä  | Co-Conveners: Alexander Baklanov , Anatoly Shvidenko 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD14.9 / Mon, 28 Apr, 11:30–12:15 / Room R12 

CL3.11/AS4.24/BG5.6

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-sponsored by PEP725, USA-NPN and ISB) (co-organized)
Conveners: This Rutishauser , Kjell Bolmgren  | Co-Conveners: Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.3 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room B7 
BG6 –  Palaeo Biogeosciences

BG6.1

Multiproxy organic geochemical and micropalaeontological appoaches in Earth Sciences
Conveners: Jung-Hyun Kim , Carme Huguet  | Co-Convener: Finn Viehberg 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 15:30–17:00 / Green Posters
BG7 –  Geomicrobiology and Extreme Environments

BG7.1/AS4.15

Methane in the marine and terrestrial realm: from microbial metabolisms to environmental impacts and climate change (co-organized)
Convener: Helge Niemann  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.9 / Wed, 30 Apr, 16:30–17:15 / Room R7 

BG7.2

Hydrothermal energy transfer and its relation to ocean carbon cycling: from mechanisms and rates to services for marine ecosystems
Convener: Nadine Le Bris 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.10 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room R5 

AS4.14/BG7.4/CL3.10

Methane and other greenhouse gases in the Arctic (co-organized)
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Oksana Tarasova , Garry Hayman 
Orals
 / Fri, 02 May, 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Yellow Posters
BG8 –  Astrobiology and early evolution of life

BG8.1

Evidence and Habitats for Life on the Archean-Proterozoic EarthPICO Session
Convener: Nicola McLoughlin  | Co-Convener: Emmanuelle J. Javaux 
PICOs
 / Fri, 02 May, 15:30–16:02 / PICO Spot 1

PS8.1/BG8.2

Evolution of planetary habitability: conditions for the origin of life on Earth and beyond Earth (co-organized)PICO Session
Convener: Emmanuelle J. Javaux  | Co-Conveners: Doris Breuer , Véronique Dehant , Özgür Karatekin , Helmut Lammer , Lena Noack , Tilman Spohn , Frances Westall 
PICOs
 / Fri, 02 May, 13:30–14:04 / PICO Spot 1
BG9 –  Industrial Biogeosciences and Technology

BG9.1

Geobiotechnology for subsurface environments
Convener: Martin Krueger  | Co-Convener: Hans Richnow 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Green Posters

SSS6.4/BG9.3

Carbon sequestration in agricultural soils: the need for a landscape scale approach (co-organized)
Convener: Bas van Wesemael 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

ERE1.9/BG9.5

Sustainable biomass for raw materials and energy (co-organized)
Convener: Viktor Bruckman  | Co-Convener: Vanessa Parravicini 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SSS0.8/BG9.6/ESSI1.10/GI3.10/GM2.5/GMPV60/HS8.3.6/SSP3.1.18/TS9.14

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)
Convener: Niels Anders  | Co-Conveners: Lammert Kooistra , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Harm Bartholomeus , Paolo Paron 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15 / Room B5
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.10/BG9.7/GM4.8/HS8.3.9/NH3.9

How vegetation influences soil erosion and slope stability: monitoring and modeling eco-hydrological and geo-mechanical factors (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Federico Preti , Freddy Rey 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.5 / Fri, 02 May, 15:30–16:15 / Room B7 

IG6/BG9.9/SSS9.17

Applications of non-traditional stable isotopes in the terrestrial and aquatic environment & Past and present climate: the continental isotopic record (co-organized)
Co-Conveners: Ana-Voica Bojar , Zuzana Fekiacova , Thomas Prohaska , Stanislaw Hałas 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00 / Red Posters
BG10 –  Co-listed sessions

HS10.8

Environmental and anthropogenic change: adaptation and co-evolution in ecohydrological systems
Convener: Salvatore Manfreda  | Co-Conveners: Maurits Ertsen , Stan Schymanski , Miriam Coenders-Gerrits , Simone Fatichi , Giulia Vico , Sjoerd Kluiving , Saket Pande , Gemma Carr 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.13 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R7 

HS10.4/GM7.13

Linking river ecology, hydrology, and geomorphology for integrated river management
Convener: Josie Geris  | Co-Conveners: Matthew Johnson , Paolo Perona , Megan Klaar 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD21.12 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

SSS4.5

Soil biota, community analysis and cycles/processes
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Stefano Mocali , Gisela Díaz 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

HS10.3

General Ecohydrology
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Andrea Gioia , Christoph Hinz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.3/SSS7.13

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Clemens Simmer  | Co-Conveners: Karsten H. Jensen , Insa Thiele-Eich 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00 / Red Posters

HS8.1.4/SSS7.16

Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Peter Grathwohl , Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00 / Red Posters

CR1.5

Biogeochemical processes in glacial environments
Convener: Elizabeth Bagshaw  | Co-Convener: Marek Stibal 
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI1.4

Geoscience processes related to Fukushima nuclear accident
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Gerhard Wotawa , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B2
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.1 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

SSS5.4

Geochemical processes and C sequestration in peatlands and organic soils
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Luca Bragazza , César Plaza 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.7

Land use change and land management impacts on soil organic carbon: From process understanding to regional assessments
Convener: Axel Don  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Bas van Wesemael 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters